Obidos, perla portugalských královen

Ve střední části Portugalska, mezi Lisabonem a Portem, se na kopci rozkládá kouzelné městečko Obidos. Zdejší malé bílé domečky, oranžově nebo modře lemované, jsou vklíněné do maurských hradeb. Místo bylo natolik oblíbené, že se stalo v minulosti součástí královnina věna.

Vše začalo v roce 1282, kdy král Dinis daroval Obidos jako léno a svatební dar královně Isabele. Po procházce tímto portugalským klenotem vás možná napadne, že král Dinis musel být tím nejštědřejším člověkem na světě. Po dalších 600 let udělal totéž každý portugalský vládce. Díky tomu se vžilo pro Obidos pojmenování Dům královen, Casa das Rainhas.

Městu vévodí hrad a městské hradby z maurské doby, vybavené střílnami a cimbuřím. Procházka po chodníku na jejím vrcholu, původně strážní pěšince dlouhé necelé dva kilometry, poskytuje nádherné výhledy na překrásné město, domečky s popínavými růžemi, červené střechy i okolní krajinu s vinicemi. Dávejte ale dobrý pozor, kam šlapete. Hradby, protože jsou památkově chráněny, nejsou opatřeny zábradlím a pod nimi se nachází několikametrová propast.

Majestátní hrad byl původně pevností, která byla v 16. století přestavěna do podoby královského paláce. V jednom křídle paláce se nachází hotel s devíti luxusními pokoji. V jednom z nejpůsobivějších portugalských hotelů se tak můžete stát třeba na jednu noc opravdovým rytířem. V hlavním sále stojí pravé rytířské brnění a snadno si představíte někdejší návštěvy královny a jejího doprovodu.

V hradní restauraci se podávají jídla spíše pro neurozené jazýčky, ale pravým zážitkem jsou již samotné historické prostory restaurace. Když se ubytujete třeba jen na jednu noc, máte celé městečko na krátký čas jen pro sebe. Minimálně než autobusy plné turistů přijedou a večer, když budou zase odjíždět.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *