Německý Neuschwanstein, nejslavnější zámek světa

Vydejme se spolu královským kočárem na výlet zpět v čase po stopách výstředního německého krále Ludvíka II. Bavorského k jeho nejambicióznějšímu projektu, pohádkovému zámku Neuschwanstein.

Královský kočár má kožená sedadla a vozka nosí uniformu. Velkolepou nádheru bavorských luk, hustých lesů a křišťálově modrých jezer umocňuje zvuk kravských zvonců a koňských kopit. Pomalým tempem projedeme odlehlé zemědělské vesnice a občerstvíme se v historických hostincích. Kolem venkovských kostelíků s cibulovými věžemi dojedeme až k mostu Marienbrücke, který se odvážně klene nad hlubokou strží. Zastavíme a rázem se ocitneme v pohádce O Sněhurce. Na osamělé skalní římse stojí věžičkami zdobený zámek Neuschwanstein, který byl inspirací zámku Sněhurky pro Walta Disneye. Později byl podle něho vytvořen i hlavní zámek v Disneylandu.

Neuschwanstein, jako zhmotnění všech pohádkových přestav bere dech milionům turistům. Je to bez diskuzí nejromantičtější zámek světa. Pomatený Ludvík II. nechal vybudovat v romantickém prostředí osobní sídlo, kde se mohl ukrýt před lidmi a plně se oddávat svým snům o středověku a germánských mýtech. Král pověřil stavbou namísto vyhlášených architektů svého královského autora kulis.

Zámek poskytoval Ludvíkovi II. veškeré v té době myslitelné pohodlí. Ve všech více než dvou set pokojích bylo centrální horkovzdušné vytápění, tekla zde teplá i studená voda a toalety měly automatické splachování. Své sloužící přivolával král elektrickým zvonkem a světe div se, měl do zámku zavedenou tehdy naprostou novinku, telefon. Jídlo se vozilo do jídelen výtahem. Stavba trvala plných sedmnáct let a stála obrovské královské peníze. Brzy po dokončení v roce 1886 si ale pro chorého krále přišla smrt, ve věku čtyřiceti let, pouhých pár dní poté, co byl donucen k abdikaci z důvodu duševní nemoci. Ludvík II. tak bydlel ve svém pohádkovém sídle pouhých 170 dnů, než ho zastihla smrt.

Na druhý den si třeba můžete naplánovat prohlídku druhého zámku tohoto šíleného krále, zámku Hohenschwangau. Ten stojí vzdušnou čarou jen pár stovek metrů od Neuschwansteinu. Zde prožil král své dětství a osobně odsud dohlížel na stavbu Neuschwansteinu. Až do své smrti zde pobývala i Ludvíkova matka Marie. V roce 2005 byl zámek vykraden. Zloději vypáčili vstupní dveře a pronikli do prvního patra, kde z vitrín odcizili přes 100 historických vyznamenání rodiny Wittelsbachů. Ačkoliv se po násilném vniknutí do zámku okamžitě spustil alarm, zloděje se nepodařilo zastavit a nikdy nebyli vypátráni.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *