Waterloo, malé město velkých dějin

Malé belgické městečko s přibližně třiceti tisíci obyvateli leží pouhých 30 km jižně od Bruselu a rozhodně stojí za jednodenní návštěvu. Toto městečko, jinak nijak výjimečné, se stalo dějištěm slavné bitvy, která před více jak dvěma sty roky vedla k odstoupení Napoleona a zániku prvního francouzského císařství. 

18. června roku 1815 se v blízkosti tohoto městečka střetla Napoleonova francouzská vojska s armádami Pruska, Anglie a Nizozemska. Spojeneckému vojsku velel vévoda z Wellingtonu. Celkem se bojů zúčastnilo asi 188 tisíc vojáků a z nich více jak 45 tisíc v bitvě padlo nebo bylo zraněno.

V samotném městečku a jeho okolí je možné navštívit řadu míst, spojených s tehdejší bitvou. Orientaci vám mohou usnadnit autobusy s označením „W“, které vás zavezou do míst, které si nemůžete nechat ujít.

Na místě, kde byl zraněn vévoda Oranžský, pozdější nizozemský král, byl vytvořen uměle kopec, přezdívaný „Lví kopec“. Na jeho vrcholu, kam musíte vystoupat po 226 schodech, je totiž umístěna socha lva, odlitého z kanonů poražené francouzské armády, který cení zuby směrem na Francii. Za poněkud namáhavější výkon budete odměněni dech beroucím výhledem na tehdejší bitevní pole. Speciální digitální brýle vám přiblíží bitevní pole tak věrně, jakoby jste zde stáli v průběhu boje. Pod kopcem navštivte Panorama bitvy. Je to větší verze Bitvy u Lipan Luďka Marolda. Monumentální plátno má úctyhodné rozměry 110 metrů na délku a 12 metrů na výšku. Obraz zachycuje bitevní vřavu kolem 18. hodiny, kdy už bylo o výsledku bitvy prakticky rozhodnuto.

Přímo v městečku Waterloo můžete navštívit bývalý hostinec, kde měl před bitvou vévoda z Wellingtonu svůj hlavní štáb včetně pokoje, kde přespal poslední noc před bitvou.

V nedaleké vesnici Vieux-Genappe zase stojí bývalý statek, kde měl svůj hlavní stan Napoleon. Najdete zde mimo jiné i Napoleonovo polní lůžko či jeho posmrtnou masku.

Budete-li mít o tuto historickou bitvu hlubší zájem, vydejte se do Waterloo 18. června. Každý rok v tuto dobu se zde koná velkolepá rekonstrukce bitvy, které se účastní i mnohé vojenské kluby z České republiky.

A jedna zajímavost na závěr: v roce 2015, kdy se slavilo dvousté výročí památné bitvy, byly na slavnostním obřadu v místě konečné porážky Napoleona, přítomny vrcholní představitelé všech států, kteří se bitvy zúčastnili. Až na Francii. Ta vyslala pouze svého velvyslance v Belgii. Historická porážka zůstává dodnes pro Francii bolestivou kapitolou jejich dějin.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *