Ostrov Kos, to je pravé Řecko se vším všudy

Řecký ostrov Kos leží v nejvýchodnější části Egejského moře. Z východního pobřeží ostrova je vidět Turecko, přesněji oblast tzv. Egejské riviéry. Když se ubytujete právě v této části ostrova, z krásných jemně oblázkových pláží uvidíte známé turecké turistické letovisko Bodrum.

Ostrov je poměrně členitý. Členité je jak pobřeží, kde se střídají oblázkové a písečné pláže s mohutnými útesy, tak i vnitrozemí, kde se zvedají hory s překrásnými výhledy na celý ostrov nebo na okolní tmavě modré moře.

Kos žije hlavně z turistického ruchu, ale Řekové k tomu přistoupili rozumně. Některé hotely jsou docela rozlehlé, ale jsou daleko od sebe, takže se vám nestane, že budete do sebe s ostatnímu turisty vrážet. S jednou výjimkou. Tou je slavný Asklépion, dá se říci, že první nemocnice na světě. Pochází z antiky a vyučoval zde Hippokratés, starořecký zakladatel moderní medicíny.  Připomínku na něj uvidíte takřka na  každém rohu, v každém krámku se suvenýry. V samotném Kosu, stejnojmenném hlavním městě ostrova o kterém historické prameny uvádějí, že bývalo jedním z nejkrásnějších pobřežních měst starého světa., se nacházejí rozvaliny prastarých staveb nebo kusy sloupů, které evokují dobu lékaře Hippokrata. Pod velkým platanem prý slavný lékař učil mladé zájemce medicínu. Platan ve středu města je evidentně prastarý, ale upřímně řečeno si nedovedu představit, že by skutečně mohl pamatovat Hippkrata. Ale pověst je to moc hezká. 

Tento poměrně malý ostrov disponuje širokou nabídkou pláží, které se táhnou podél pobřeží. Většina pláží je písečná se žlutavým jemným pískem. Méně pláží je oblázkových. Voda je průzračná a při pohledu z výšky budete obdivovat širokou škálu modrých barev Egejského moře.

Na východním pobřeží směrem k Turecku je moře klidné, naopak na jižním a především severním pobřeží si při lehčím vánku můžete zadovádět ve vlnách.

Na své dovolené se nemusíte omezovat na jedno místo. Stačí si půjčit třeba kolo a vzhledem k velikosti, snad lépe “malosti” ostrova pojedete jenom pár kilometrů a ocitnete se třeba na krásném a liduprázdném severním pobřeží.  Ostrov je také velmi bohatý na památky a turistické zajímavosti. Určitě navštivte antickou nemocnici Asklepion, solné jezero, které v létě vysychá a je pokryto jen bílou vrstvou soli, nebo mořské termální prameny. Na Kosu jich najdete mnoho, ale určitě navštivte nejznámější termální Emprós Therma, který dosahuje teploty až 60 °C. Obsahuje velké množství iontů, síry, vápníku, sodíku a dalších pro tělo přínosných látek. Léčivé účinky ocení především lidé s kožními problémy, bolestmi kloubů či revmatismem, avšak příznivý vliv má i na cévní systém a svalová onemocnění.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *