Smolař Keenu Reeves: Přináší Matrix smůlu?

Herce Keenu Reevese zná díky jeho roli ve velkofilmu Matrix snad každý. Málokdo ale zná jeho životní osud, který je propleten mnoha tragédiemi. Skoro by se i dalo říct, že musí jí o nějakou „chybu v Matrixu“.

Jedna z největších tragédií jeho života se odehrála v roce 2001, kdy 2. dubna ráno nasedla do svého auta mladá černovlasá žena, která zrovna odešla z party v domě hudebníka Marilyna Mansona. Její auto se řítilo ulicemi Los Angeles rychlostí přes 130 km/h, když na bulváru Cahuenga narazilo do trojice zaparkovaných vozů. Tento obrovský náraz samozřejmě ženu vymrštil z auta pryč a na místě byla mrtvá. Jennifer Symeové byla identifikována podle svého řidičského průkazu, ale ke koronerovi musel dorazit také Keenu Reeves, přítel mrtvé ženy, aby potvrdil její totožnost.

Nikdo se v té době nepodivoval, že jde o přítelkyni známého herce. Zrovna tento úřad byl zajímavými osobnostmi poměrně exponovaný. Vždyť do centra pozornosti se dostal za nějaký čas znovu v souvislosti s vyšetřováním smrti Michaela Jacksona nebo také syna Sylvestera Stalloneho, Sage. Smutné je, že ani pro Keenu Reevese tohle nebyla žádná nová zkušenost. Sympatický a nenápadný herec už za svůj život stihl nashromáždit tolik tragédií, že je tomu skoro těžké uvěřit.

Klíčový rok 1999

Tento rok pro něj byl skutečně zásadní, a to hned v několika ohledech. V tomto roce do kin vstoupilo kultovní sci-fi Matrix. Právě Matrix se stal naprostým přelomem v Reevesově kariéře. V tom samém roce také začal žít s Jennifer Symeovou, se kterou se seznámil v roce 1998. Kromě úspěchu Matrixu se také mohl těšit na svou první dcerku. Symeová totiž relativně brzy otěhotněla a pár si plánoval společnou budoucnost. Ne vše ale zůstalo tak růžové. 

Nejhorší den všech rodičů

Malá Ava Archer Syme-Reeves se totiž narodila předčasně a lékaři jí už nemohli pomoci. Do nového milénia tak oba vstoupili skutečně nejhorším možným způsobem, a to pohřbem své dcery. Symeová tuto tragédii neunesla a upadla do těžkých depresí, stala se závislou na antidepresivech a jiných lécích. To nakonec neunesl ani jejich vztah, který se postupně rozpadal, až mu dal definitivní stopku právě 2. duben 2001.

Navíc se nikdy nepřišlo na to, co bylo přesnou příčinou havárie. Nezvládla žena řízení pod vlivem prášků, nebo se jednalo o záměrnou sebevraždu? Dokonce se spekulovalo o tom, že za její smrtí stál Marilyn Manson, který jí měl dát drogy těsně před odjezdem z jeho domu.

Tragédie, kam se podíváš

Potíže přitom Keenu pronásledovaly už od dětství. Jeho otci Samuelu Nowlinu Reevesovi nebylo ani 20, když se seznámil s o dva roky starší herečkou Patricií Taylorovou. Zamilovali se, ale nikdo nečekal, že Patricie v podstatě záhy otěhotněla a pár se musel dle tehdejších zvyklostí vzít. Budoucí slavný herec se tak narodil 2. září 1964 v Bejrútu.

Dvě jsou až moc

Neuběhly ani dva roky od narození Keenu, když na svět přišla jeho mladší sestra Kim. Tou dobou už pár žil se svými dětmi v Austrálii, jenže Samuel Reeves opravdu nebyl připraven na roli otce a své potíže začal utápět v alkoholu a drogách. To samozřejmě nevedlo k ničemu dobrému a po čase rodinu otec zcela opustil. Pro době děti i matku tak začaly těžké časy.

Po rozvodu rodičů se matka snažila, seč jí síly stačily, co nejlépe postarat o děti, a tak chvíli žili v Austrálii, pak se ale přestěhovali do New Yorku, a nakonec zapustili kořeny v Torontu. Kvůli tomu musel Keenu často střídat školy, nikde nebyl tak dlouho, aby si vytvořil nějaké vazby nebo získal kamarády. Navíc trpěl dyslexií, takže nakonec ani žádnou střední nedokončil. Jedinou záchranou byl sport, ve kterém byl velmi talentový a věnoval se hraní hokeje za školní tým. Téměř úplně ztratil kontakt se svým otcem, ale nikdy mu nezapomněl to, jak je opustil a nechal je živořit.

Počátky herectví

Postupem času v sobě Keenu objevil také herecký talent a rozhodl se mu věnovat. Jeho kariéru nastartovala účast v romantickém filmu Youngblood, ve kterém se objevil mimo jiné také po boku Patricka Swayzeho a po úspěchu filmu se definitivně přestěhoval do Los Angeles. Během natáčení filmu Parenthood se potkal s dalším důležitým člověkem svého života, hercem Riverem Phoenixem a stali se z nich ti nejvěrnější přátelé a život a na smrt, bohužel jen na krátkou dobu.

Phoenix si uměl užívat života, ale možná až příliš. Proslul různými večirky a užíváním drog, což se mu nakonec stako osudným. Poslední říjnový den roku 1993 se Phoenix vypotácel na chodník před noční klub The Viper Room, kde zkolaboval, a brzy nato, v pouhých 23 letech, zemřel. Tak Keenu přišel o dalšího ze svých milovaných.

Magnet na neštěstí

Po uvedení prvního Matrixu přišel Reeves o nenarozenou dceru, a nakonec i o přítelkyni. Když později natáčel další z dílů – Matrix: Reloaded, dozvědel se, že jeho sestra Kim trpí akutní leukémií. Zde ho ale konečně potkalo snad trochu štěstí – sestra svůj boj nakonec vyhrála a od té doby Keanu Reeves podporuje nadace věnující se výzkumu rakoviny.

Dodnes patří k nejskromnějším hercům Hollywoodu. Jeho majetek jistě přesahuje mnoho milionů dolarů, ale přesto nežije v žádném honosném domě a sám tvrdí, že nejraději jezdí metrem. Většinu svých výdělků věnuje na výzkum a léčbu rakoviny.

ZDROJ: Časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby

ZDROJ obrázku: Wikimedia Commons

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *