Londýn, město superlativů, část I.

Londýn je hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Je nejen největším městem západní Evropy, ale je také jejím historickým, finančním a kulturním centrem. Jako hlavní město je také sídlem královny, vlády a parlamentu. Je jedním z nejdůležitějších měst světa a představuje jedno z největších obchodních center. Londýn současně i patří k nejnavštěvovanějším městům na světě. Ať už se zajímáte o historii, módu, umění, gastronomii či noční život, je velmi nepravděpodobné, že budete zklamaní.

Připravte se na to, že během vaší první návštěvy tohoto světového velkoměsta rozhodně nenavštívíte všechna místa, která jste si naplánovali. Abychom vás alespoň trochu ulehčili rozhodování, co je naprosto nezbytné navštívit a co počká na vaši další, opakovanou návštěvu, uvádíme níže skutečně jen ty památky, které navštívit nebo vidět, je prostě nezbytnost.

Britské muzeum – Nejstarší veřejné muzeum na světě bylo založeno už v roce 1753. Díky

svému úctyhodnému stáří získalo neuvěřitelné sbírky, které dnes pokrývají celé dva miliony let světové historie a kultury. V jeho 94 síních, které měří celé 4 km, se můžete vrátit v čase do pravěké i římské Británie, zhlédnout egyptské památky nebo nasát atmosféru starověkého Řecka a Říma. Neodpustitelné by bylo nevidět Elginský mramor, který kdysi zdobil athénský Pantheon, pozorně si prohlédněte rosetské desky, Magna Chartu nebo staré egyptské mumie.

Buckinghamský palác – oficiální rezidence královny. V srpnu a září, kdy královská rodina odjíždí z Londýna, část ze šesti set historických místností je přístupná veřejnosti. Přijďte před polednem, protože každý druhý den v 11:30 se koná střídání stráží.

                                                                     Hampton Court – Po dvě století byl Hampton Court královským palácem. Sídlil v něm třeba i Jinřich VIII. a jeho šest žen. Při prohlídce byste neměli vynechat státnické komnaty Jindřicha VIII., které se mohou pochlubit překrásnou dřevěnou vazbou stropu. Zajímavý pohled je do tudorovské kuchyně, kde si můžete představit, v jakých podmínkách se připravovaly dobové speciality.

Tower of London – londýnský hrad postavil v 11. století Vilém Dobyvatel. Uchovávají se zde britské korunovační klenoty včetně 530 karátového diamantu Hvězda Afriky, největšího broušeného diamantu na světě. Je vsazen do královského žezla. V prostorách Toweru se nachází i popraviště. Mimo jiné zde byla za nevěru svému muži sťata Anna Boleynová, manželka krále Jindřicha VIII.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *