Muži a kojení: Bude mužská laktace považována za něco běžného?

Společnost se za posledních pár desetiletí hodně posunula. V mnoha ohledech, ale zcela zásadně také například ve způsobů vnímání mužských a ženských rolí. Zatímco ještě za dob našich rodičů bylo naprosto nemyslitelné, že by s dítětem byl doma někdo jiný než jeho matka (resp. žena), dnes je situace diametrálně odlišná. Byť to stále není zcela běžné, už je v zákoně zakotvena možnost, aby na mateřskou dovolenou nastoupil také muž. Dle libosti si tedy rodiny mohou zvolit, který z rodičů bude soustavně pečovat o dítě a který bude vydělávat peníze.

Společně s těmito otázkami se otevírají i různé další – a mnohdy skoro až absurdní. Alespoň tak by mnoho lidí popsalo debaty o tom, zda by i muži mohli kojit. Jenže ukazuje se, že tyto úvahy nejsou až tak přitažené za vlasy, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Mužské tělo má s tím ženským leccos společného, včetně bradavek nebo mléčných žláz. Ty jsou u mužského pohlaví zakrněné, ale neznamená to, že zcela nefunkční. Stejně tak mužům nechybí ani hormon prolaktin, kterým je řízena tvorba mléka. K laktaci dochází právě abnormálním zvýšením jeho hladiny.

U žen tento stav typicky nastává během těhotenství, u mužů má tenhle proces za následek hormonální léčba, nádor na hypofýze, poškození jater, ale třeba také užívání některých léků nebo nadměrné a časté dráždění prsní bradavky. Koneckonců tento postup je hojně užíván i ženami, které mají problémy s kojením, aby zvýšily produkci mléka.

Mužské kojení je tedy skutečně možné. Podle některých autorů může být otcovské mléko dokonce v mnoha ohledech zdravější než mateřské. Z historie jsou známy případy, kdy ňadra vyrostla mužům, kteří dlouhou dobu trpěly hladem a podvýživou. Na konci 2. světové války bylo takových případů po propuštění válečných zajatců z koncentračních táborů zjištěno na tisíce. I u těchto mužů mohla být spontánně spuštěna laktace. Na vině je to, že nedostatečný příjem energie brzdí činnost nejen žláz, jež hormony vylučují, ale také jater, které mají za úkol tyto hormony odbourávat. Po návratu k běžnému stravování se hormonální žlázy zotaví rychleji než játra, a proto mohou hladiny hormonů razantně a nekontrolovaně stoupat.

Evoluční výhoda

Lidský druh může být dokonce ideálně uzpůsoben k tomu, aby u něj existovala také mužská laktace. Jsou popsány případy, kdy v určitých komunitách dokázaly muži zaskočit při kojení za nemocnou, nebo z jiných důvodů nepřítomnou ženu.

Zakladatel evoluční biologie Charles Darwin se dokonce o mužské laktaci zmiňuje i ve svém stěžejním díle O původu člověka. Z přírody jsou známé případy laktace u kocourů, kozlů a samců morčat. V průběhu devadesátých let byla zmapována spontánní laktace samců i u divoce žijícího živočišného druhu. Tím byl netopýr kaloň hnědý z Malajsie. Ukázalo se, že celých 11 lapených dospělých samců mělo zcela funkční mléčné žlázy, které byly schopny produkovat mateřské mléko.

Fyziologie je na to stavěná

Samci u řady druhů savců mají zcela postačující anatomické vybavení i hormonální nastavení, které vytváří potřebné předpoklady pro kojení. Samozřejmě platí, že dosažení laktace je nejsnadnější při podávání umělých hormonů. Přirozeně se to stává spíše zřídka, ale rozhodně to nelze vyloučit.

Otázkou tedy není, jestli to jde, ale zda je to žádoucí a jaká by byla případná reakce společnosti. Faktem je, že situace ohledně kojení se značně proměňuje. Dříve bylo zcela nemyslitelné, že by žena vůbec jen kojila na veřejnosti. Dnes se situace značně posunula, byť rozhodně neplatí, že by to všichni přijímali stejně neproblematicky. Možná se vnímání společnosti brzy posune i ohledně mužského kojení.

ZDROJ: Časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Mary Nikitina: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/cernobily-muz-laska-polibek-7828240/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *