Hrdý Janov, rodiště Kryštofa Kolumba

Hrdý Janov, „Genova la superba“, jak toto město nazval světoznámý italský spisovatel a básník Francesco Petrarca, je hlavní město překrásného italského kraje Ligurie. Od pradávna byl významným přístavem i hlavním městem mocné Janovské republiky. Dnes je největším italským přístavem a po francouzském přístavu Marseilles, druhým největším ve Středomoří i v Evropě. Odplouvají odtud lodě všech typů a velikostí včetně velkých zaoceánských “plovoucích měst”. Moc janovské ekonomiky se opírá v první řadě o velká překladiště nákladních kontejnerů a ropy.

Město má jedinečnou polohu při moři a zároveň na příkře se svažujících svazích Ligurských Apenin. Příkré cestičky, schody, výtahy i lanovky vás dovedou na místa, odkud si budete moci vychutnat nezapomenutelné panoramatické výhledy na město.

Jeho historické centrum je jedním z největších v Evropě. V roce 2006 byla část historického centra Janova zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO. Centrum je na jedné straně plné typických úzkých a tmavých uliček a na straně druhé ho zdobí četné honosné paláce. Takovým je například bohatě freskami zdobený Palazzo San Giorgio ze 13. století, ve kterém sídlila mocná státní banka, která kdysi spravovala obrovské zisky z námořního obchodu a janovských kolonií. Když jste obdivovateli umění Petra Paula Rubense, navštivte zdejší barokní jezuitský kostel, kde jsou k vidění hned dvě mistrova díla. Dominantou Janova je určitě goticky přestavěná katedrála San Lorenzo. Úžasný portál ale ještě pochází z románské podoby katedrály.

Nejvyhledávanější světskou památkou Janova je bezpochyby Casa di Colombo – dům, ve kterém prožil své dětství Kryštof Kolumbus, zdejší slavný rodák a mořeplavec, který se právě z Janova vydal na své objevitelské cesty. Za návštěvu určitě stojí i janovské akvárium, největší v celé Itálii a po Valencii druhé největší v Evropě. Bylo otevřeno v roce 1992 u příležitosti konání světové výstavy Expo v Janově a zároveň k 500. výročí první Kolumbovy výpravy.

Janov je však i městem mladých. Je sídlem prastaré univerzity, založené již v roce 1481 i dalších vysokých škol. V roce 2004 se stal Janov Hlavním městem evropské kultury.

A jedna perlička na závěr. Právě janovským námořníkům, kteří se pohybovali po všech tehdejších přístavech Evropy v kalhotách ušitých z kdysi podřadného a levného, ovšem pevného modrého materiálu – džínoviny, vděčíme na název džíny. Označení jeans je vlastně americkou zkomoleninou francouzského názvu města Gênes, italsky Genova a česky Janov.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *