Jungfraujoch s kolejemi až do nebes

Profilový obrázek

Pokud jste někdy jeli na Slovensku tzv. „zubačkou“ na Štrbské Pleso nebo u nás vlakem na Kubovu Huť, měli jste asi pocit, že stoupáte do nadoblačných výšek. A to ještě můžete vyjet vlakem daleko výše. Ve Švýcarsku projedete vnitřkem hory Eiger až do výšky téměř  tři a půl tisíce metrů! Nádraží Jungfraujoch je nejvyšší místo v Evropě, kam vedou koleje. Toto zázračné technické dílo bylo jistě právem v roce 2001 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Turista, lačný po výhledech bude téměř u vytržení. Rychle zapomene i na to, že cesta na Jungfraujoch patří k nejdražším turistickým atrakcím ve Švýcarsku. Železnice, i když projíždí uvnitř hory, má totiž na trase dvě vyhlídkové zastávky. Z nižší stanice ve výšce přibližně 2 900 metrů se můžete za příznivého počasí pokochat výhledem do údolí díky zasazeným obřím panoramatickým oknům. Švýcaři tvrdí, že budete zažívat stejné pocity jako horolezec na skalní stěně. Tak nevím, zda si to každý bude přát… Na druhé stanici ve výšce téměř 3 200 metrů se zase nabízí ze skalních oken úžasné panorama ledového království mezi horami Eiger a Mönch.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pokud vás cestou na vrchol uchvátili panoramatické výhledy z oken, řádně si užijte  odpočinek na vrcholu Jungfraujoch. Koleje končí v temném tunelu, avšak nejrychlejším švýcarským výtahem se bleskově dostanete ještě o 117 metrů výše, až na vyhlídkovou terasu. Zde si můžete za příznivého počasí vychutnat do sytosti jednu z nejkrásnějších horských scenérií na světě.

Až si vše důkladně prohlédnete, můžete se vydat na oběd do restaurace Top of Europe. Nečekejte však kromě nadmořské výšky žádnou „vysokou“ kuchyni. Zpáteční cestu si naplánujte přes malebné horské středisko Grindenwald, které vás okouzlí v každé roční době. Městečko se choulí pod vysokou severní stěnou Eigeru a proto není divu, že si toto místo zvláště oblíbili horolezci a vysokohorští turisté. Stojí určitě za zamyšlení, proč sami horolezci překřtili severní stěnu Eigeru zvanou Nord Wand na vražednou severní stěnu Mord Wand.

V Interlakenu, středisku této oblasti, se můžete ubytovat ve Victoria-Jungfrau Grand Hotelu, tedy jen v případě, že nemáte příliš hluboko do kapsy. Tento hotel se službami spolehlivými jako švýcarské hodinky, je totiž symbolem luxusu již od roku 1865.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *