6 věcí, které jste o Skotsku nevěděli, vás přesvědčí, že tahle země stojí za návštěvu

Skotsko je nádhernou zemí, která láká na divokou přírodu, úchvatné výhledy, starobylé hrady a mnoho dalšího. Pokud nevíte, kam v létě vyrazit na roadtrip s přáteli, může být právě Skotsko skvělou destinací. Letní teploty vám umožní spát venku pod stanem a užít si přírodu naplno. Skotsko je přitom od klasické Anglie v mnohém odlišné a rozhodně nelze souhlasit s tím, že pokud jste byli v Anglii, znáte celou Británii. Těchto 5 věcí o Skotsku jste možná vůbec nevěděli.

Skotsko má více než 790 ostrovů

Skotsko obvykle chápeme především jako část jednoho z dvou velkých ostrovů, které tvoří Spojené království. Jenže ve skutečnosti je to země, která má i velké množství ostrůvků, které jsou rozesety kolem celého pobřeží. Když se o ně začnete zajímat více, zjistíte, že by určitě stálo za to navštívit všechny, protože každý z nich je něčím jedinečný.

Jídlo není jen haggis a black pudding

Skotské jídlo rozhodně nemá ve světě příliš pozitivní ohlas. Koneckonců ani Britové nejsou vyhlášeným gurmánským národem, a tak není divu, že za gastronomií se do Skotska mnoho lidí nehrne. Ve skutečnosti je ale skotské jídlo často redukováno jen na ty největší podivnosti, které skutečně nejsou příliš lákavé. Pokud jste někdy ochutnali tradiční haggis nebo black pudding, možná jste skutečně nebyli zrovna ohromeni. Naštěstí však ve Skotsku je i spousta dalších chutných věcí, které stojí za to ochutnat. Nechybí čerstvé a místní mořské plody, pastýřské koláče, a také různé chutné nápoje.

Jízdenky, které zahrnují trajekty a autobusy

Všichni víme, že doprava může být jedním z největších výdajů při cestování, takže pro cestovatele je skutečnou výhodou třeba to, že společnost ACP Rail nabízí průkazku Freedom of Scotland, která zahrnuje cesty trajekty na různé ostrovy a autobusy do vzdálenějších oblastí země. Obecně platí, že ve Skotsku se dá snadno dopravovat i bez vlastního auta, zejména pak v sezóně, kdy se místní dopravní služby snaží vyházet vstříc turistům.

Hostely, kde se vyspíte za pár korun

Ubytování ve Skotsku nemusí být jedním z hlavních výdajů za vaši dovolenou. Tato země se snaží vycházet vstříc backpackerům a také všem turistům, kteří nestojí o luxus a jsou ochotni si za nižší peníze užít i méně honosné ubytování. Na mnoha místech najdete velmi cenově dostupné hostely nebo kempy, kde se vyspíte v malých chatkách nebo společných místnostech pro více cestovatelů. Je to sice méně pohodlné a občas natrefíte na nějakého spáče, který celou noc chrápe, ale máte šanci se seznámit i s dalšími cestovateli a samozřejmě si ušetříte peníze na daleko zábavnější aktivity. 

Velká pětka

V roce 2013 Skotsko vytvořilo seznam pěti nejobdivovanějších divokých zvířat v zemi. Jejich výběr Velké pětky zahrnuje veverku obecnou, jelena evropského, orla skalního, vydru říční a tuleně obecného. Možná, že příští rok jich bude sedm a zahrnou do něj i puffiny a typický skotský národní skot, což je skutečně ohromující zvíře, které vás svým vzhledem upoutá na první pohled.

Technologický pokrok

Možná byste ani nečekali, že právě ve Skotsku je k vidění hned několik technických památek. Kaledonský kanál na západním pobřeží spojující Severní moře s Atlantikem je obdivován jako jedna z vůbec nejhezčích vodních cest světa. Falkirk Wheel je nejslavnější skotská technická památka, jedná se totiž o jedinečný lodní výtah z počátku 21. století. Pokud i vy patříte k obdivovatelům technických památek, určitě nevynechejte severozápad Edinburghu, kde je železniční most z roku 1890 Forth Rail Bridge, vedoucí přes záliv Firth of Forth.

ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/may-not-know-about-scotland
ZDROJ obrázku:

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *