Severní Irsko je neprávem opomíjené. Láká na přírodu, Titanic i whisky

Severní Irsko je poněkud neprávem jaksi zapomínáno, pokud se cestuje do Británie. Obvykle většina lidí navštíví Anglii, možná Skotsko, pokud mají více času a touží po větším dobrodružství, ale přejet na další ostrov za Severním Irskem už se chce málokomu. Přitom je to region, který rozhodně má co nabídnout. Je domovem dramatického pobřeží, středověkých hradů, zelené krajiny, keltských staveb, přátelských lidí a rozmanité historie, a je tu rozhodně spousta věcí, které stojí za to objevit a zažít.

Prozkoumejte Giant’s Causeway

Legenda praví, že když se irský obr Fionn mac Cumhaill (Finn McCool) utkal se skotským obrem Benandonnerem, vybudoval stezku z přibližně 40 000 kamenů, která ho vedla až z pobřeží Severního Irska do Skotska. Když to Benandonner uviděl, stezku vytrhal a zanechal po sobě to, co dnes nazýváme jako Giant’s Causeway. Jste-li ovšem více vědecky založení, pak vás jistě zaujme, že Giant’s Causeway se skládá ze vzájemně propojených čedičových sloupů, které vznikly asi před 60 miliony let při výbuchu sopky.

Místo se nachází na severním pobřeží v hrabství Antrim a není nic lepšího než se na pozoruhodných sloupech v poklidu procházet a pozorovat, jak moře naráží na skály a vytváří jedinečnou podívanou.

Procházka po lanovém mostě Carrick-A-Rede

Provazový most Carrick-A-Rede, který byl více než 200 let využíván rybáři, kteří si zakládali na tom, že ostrov Carrick-A-Rede je jedním z nejlepších míst pro lov lososů v oblasti, se klene asi 20 metrů a spojuje pevninu s ostrovem. Nejenže vám přechod přes tento most přinese příval adrenalinu, když se podíváte dolů a uvidíte moře narážející do skal o 30 metrů níže, ale také se vám při pobytu na ostrově naskytne neskutečný výhled na Skotsko a ostrov Rathlin.

 Vydejte se na výlet vrtulníkem

Chcete-li si prohlédnout Severní Irsko opravdu jedinečným způsobem, rozhodně doporučuji výlet helikoptérou. Na výběr máte z mnoha různých výletů, u kterých nechybí ani zasvěcený výklad místního průvodce. Tuto aktivitu si ale naplánujte, jen pokud je pěkné počasí, jinak by vás výhledy mohly zklamat.

Navštivte Titanic Belfast

Ať už jste či nejste znalci všeho, co se týká Titaniku, návštěva muzea Titanic Belfast je absolutní povinností během vaší návštěvy hlavního města Severního Irska. Toto muzeum má nejen skvělé interaktivní exponáty o samotném Titaniku, ale také exponáty, které připomínají bohatou námořní historii Belfastu. Muzeum je postaveno na místě, kde dříve stála loděnice Harland & Wolff, v níž byla postavena loď RMS Titanic.

Prohlídka palírny Old Bushmills

Old Bushmills Distillery v hrabství Antrim je označována za nejstarší licencovanou palírnu v Irsku, která vyrábí ikonickou irskou whiskey Bushmills a byla jednou z prvních palíren na světě, která vyráběla jak single malts, tak blended whiskey.

Ať už máte zájem o prohlídku palírny nebo o degustaci, palírnu Old Bushmills Distillery si prostě nemůžete nechat ujít. A pokud budete mít příležitost, určitě ochutnejte jejich želé z whisky – je to skutečně originální cukrovinka.

 Navštivte hrad Dunluce

Hrad Dunluce, který se zhruba od roku 1500 nachází na vysokých pobřežních útesech hrabství Antrim, je dnes nádhernou ikonickou zříceninou s dramatickou historií. Aniž bychom zabíhali do přílišných podrobností, hrad mnohokrát změnil rodové majitele, než se jeho část zřítila do moře a poté zchátral.

Zajděte si na pivo do Belfastu

Chcete-li zažít typický irský zážitek, zajděte si na pivo do jedné z mnoha hospod v Belfastu. Belfast je město plné tradičních hospod, které vám s hrdostí nabídnou buď Guinness, nebo jeho belfastskou obdobu – Yardsman Double Stout. Zatímco budete hledat dokonalou hospodu, vydejte se na malou prohlídku města a zejména jeho pouličního umění. V Belfastu se nachází několik opravdu skvělých pouličních uměleckých děl; mnoho z nich obsahuje kulturní a politické odkazy.

Výstup na vrchol Cave Hill

Výstup na vrchol Cave Hill je nejen skvělým způsobem, jak získat jedinečný výhled na Belfast, ale je také úžasný pro průzkum pěti jeskyní nacházejících se na útesech, prohlídku hradu Belfast Castle a objevování zajímavých archeologických nalezišť. Kopec se nachází v parku Cave Hill Country Park, kde je také dětské hřiště. Ačkoli se jedná o středně náročnou až náročnou trasu, výšlap rozhodně stojí za to kvůli vyhlídkovým místům po cestě.

 Navštivte čtvrť Titanic

Přímo na nábřeží v Belfastu se nachází Titanic Quarter s filmovými ateliéry, historickými památkami, zábavní čtvrtí a samozřejmě s Titanicem Belfast. V Titanic Quarter se můžete projet na segwayi, lodí nebo pěšky, prohlédnout si loď HMS Caroline nebo navštívit Titanic Dock and Pump House.

ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/top-things-to-do-northern-ireland
ZDROJ obrázku: Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *