E-sport si vybírá daň na zdraví hráčů. Budou i oni mít profesionální tým lékařů a poradců?

Asi všichni bychom souhlasili, že vrcholový sport je extrémně náročná činnost, která si nutně vybírá daň i na našem zdraví. Vyžaduje pečlivou a soustavnou přípravu, je nutné zajistit si ideální jídelníček i efektivní zotavovací péči. Možná ale budete překvapeni, že zdravotní rizika se netýkají jen sportovců, kteří skutečně běhají, skáčou, plavou nebo jinak závodí, ale i těch, kteří předvádí sportovní výkony pouze na počítačové obrazovce.

Sportovec, to dnes již nemusí být vyrýsovaný atlet, který na sobě nemá ani gram tuku. Dnes už se pod tímto termínem může schovávat i někdo úplně jiný – člověk, který sedí za počítačem, má na hlavě sluchátka a rukama ovládá myš nebo herní konzoli. Své konkurenty pak poráží ve virtuálním světě. Takzvaný e-sport je nyní aktuálním celosvětovým fenoménem sdružujícím hráče počítačových her v mezinárodních soutěžích, kde mezi sebou bojují jednotlivci, ale i celé týmy. 

Velký byznys

Pokud stále váháte a představujete si spíše vaše dítě, které si občas na počítači zahraje hokej nebo fotbal, pak je tato představa hodně vzdálená realitě. Ve skutečnosti je to velký byznys a finanční odměny úspěšných hráčů jsou natolik vysoké, že je pohodlně uživí. Může se tedy jednat o zcela plnohodnotné zaměstnání. Odvrácenou stránkou této profese je fakt, že dlouhé sezení za počítačem, ovládání myši a koukání do monitoru si na „sportovcích“ nutně vybírá svou daň. Nevyhýbají se jim zdravotní problémy spojené s nadměrným a soustředěným hraním. A jelikož zdravotní problémy komplikují výdělky, i v tomto oboru vznikají metodiky na udržení perfektní výkonnosti hráčů, týmy zaměstnávají lékaře a fyzioterapeuti sestavují svým šampionům individuální plány životosprávy.

Přesto je péče o e-sportovce stále v plenkách. Nemáme dost informací o nárocích na jejich fyzické i psychické zdraví. Tento nový druh sportu vyžaduje podporu zdravotních profesionálů, kteří musejí komplexně rozumět sociální i případně návykové složce chování hráčů, ale také umět odhadnout změny ve výkonnosti a předcházet fyzickým potížím jako jsou třeba potíže s rukama či zápěstím, únava zraku nebo bolesti páteře a opěrného svalstva.

Ve Spojených státech se již začalo pracovat na vývoji speciálního odvětví lékařské péče, které by se věnovalo právě těmto sportovcům. Přesto se ozývá i řada kritických hlasů, které asi nikoho nepřekvapí – mnozí tvrdí, že se nejedná o atletickou činnost, ale prosté sezení za počítačem, které je každopádně nezdravé a nemělo by se nijak podporovat.

Zdraví virtuálních střelců

Zkušenost několika let či desetiletí, kdy e-sport stále získává více a více na popularitě, ukazuje, že profi hráči počítačových her trpí často zdravotními problémy a chronickými únavovými zraněními pohybového aparátu. Právě kvůli těmto zdravotním komplikacím musí řada hráčů skončit ve velmi mladém věku, nebo musí přerušit slibně rozběhnutou kariéru. Výsledek je tedy velmi obdobný, jako by se jednalo o klasický sport. A nejedná se jen o bolavá zápěstí a namožené ruce, objevují se i tak závažné problémy jako hluboká žilní trombóza, která může vyústit v život ohrožující plicní embolii.

Talent je nezbytný

Ať už si o e-sportu myslíme, co chceme, nelze popřít, že lidé, kteří se této aktivitě věnují na profesionální úrovni, jsou skutečně schopní a talentovaní. Vyžaduje se u nich například velmi vysoká manuální obratnost, která je nutná k provádění úkonů ve hře. Nesmírně důležité je také perfektní soustředění, často dlouhodobé, rychlé reflexy a rozhodovací schopnosti.

Jako u každé jiné činnosti, i e-sport vyžaduje denní několikahodinový trénink, aby hráči takové úrovně mohli dosáhnout a také se v ní udržovali nebo se neustále zlepšovali. Tím trpí nejen ruce, ale třeba i oči. Ty se musí několik hodin v kuse upírat na zářící LED monitor. Nadměrná expozice modré složky spektra z LED monitorů navíc narušuje syntézu spánkového hormonu melatoninu, což vede ke zhoršené schopnosti usínání i kvalitního odpočinku. Problémem bývá také nedostatečný odpočinek očí, vysychající rohovka, záněty spojivek a další.

Lékařská pomoc je nezbytná

Sportovní medicína je náročným odvětvím i pro běžné atlety. Sestavení vhodného programu tréninku, jídelníčku i odpočinku vyžaduje odborné znalosti i zkušenosti. A často je to právě lékařská péče, která rozhoduje o úspěchu či neúspěchu atleta. Podobný přístup se postupně začíná uplatňovat i v rámci e-sportu.

U něj se zatím nevyžadují pravidelné lékařské prohlídky a zprávy o zdravotním stavu, jako to bývá v ostatních sportech, ale již nyní se profesionálním hráčům věnují celé týmy trenérů, lékařů i výživových poradců. Ukazuje se, že i jednoduché zhodnocení celkového stavu hráče a včasná reakce na možné zdravotní problémy výrazně zvyšuje šance na eliminaci zdravotních komplikací a prodlužení aktivní kariéry.

Pravidelné zhodnocení stavu hráče počítačových her se poněkud liší od hodnocení běžných atletů. Neexistují zatím žádné standardy nebo tabulky, podle kterých by se mohlo postupovat. Lékaři však většinou míří cílené otázky na pravidelnou tělesnou aktivitu a výživové návyky, zhodnocení sociálního chování hráče, zhodnocení příznaků závislosti, zjištění výkonnosti a kontrolu přetěžovaných částí těla.

Úrazy u počítače

Když se prováděly výzkumy mezi hráči, bylo zjištěno, že u počítače tráví mezi 3 a 10 hodinami denně. Nejvíce si stěžují na únavu očí (56 %), bolesti krku a zad (42 %), bolesti zápěstí (36 %) a ruky (32 %). Samotní hráči však mají tendenci příznaky zlehčovat a bagatelizovat a jen naprosté minimum z nich vyhledalo lékařskou pomoc, aby své potíže konzultovali. Málokdo z hráčů si také dobrovolně přizná nedostatek pohybu, spánku, problémy ve škole či v práci. A už vůbec nikdo nebude dobrovolně diskutovat možnou závislost.

Varovný prst pro hráče

I když je e-sport v mnoha ohledech velmi specifický a má jiné nároky na fyzickou i psychickou stránku hráče, přesto je třeba věnovat zdravotní péči velkou pozornost. Stejná doporučení a varování by se měla vztahovat i na rekreační hráče, zvláště ty, kteří před obrazovkou tráví větší množství času. Důležitý je zejména pravidelný fyzický pohyb, vyvážený spánkový režim a nepřetěžování rukou a očí.

Pokud už dojde k nějakým komplikacím, je včasný lékařský zásah zcela klíčový. Nevyplácí se problémy odkládat – hrozí pak riziko chronického onemocnění, které vás bude provázet po zbytek života.

ZDROJ: https://www.dw.com/en/are-esports-good-for-your-health/a-47408527

ZDROJ náhledového obrázku: pixabay.com

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *