Kocovina: Trest za prohýřenou noc je vlastně reakcí na otravu

Jste na party, zábava je v plném proudu, alkohol je dostupný a vy si dopřáváte – bohužel v té chvíli se snadno zapomíná na další ráno, které bude s největší pravděpodobností dost hrozné. Je téměř jisté, že se vám nevyhne silná bolest hlavy, žaludek na vodě, únava a dost možná i horší věci. Tento stav, známý jako kocovina, který se ohlašuje ráno po noční nezřízené konzumaci alkoholu, známe snad skoro všichni. Jak ale v těle vzniká a dá se mu nějak vyhnout?

Všechno něco stojí, a nejinak je tomu i s prohýřenou nocí. Nejpozději další den ráno vás dostihne. Alkohol nás dovede zbavit mnoha zábran a zlepšit nám zábavu, ale za tohle všechno se platí poměrně draze. Přitom nutně nemusí jít jen o to, že byste se opili do němoty a sotva došli domů. Platí, že i relativně přiměřená konzumace alkoholu může mít hodně nepříjemné následky. Symptomů kocoviny je skutečně dlouhá řada a trvají také různě dlouho.

Na kocovinu se neumírá

Kocovina je univerzální termín, který popisuje dojezd euforie vyvolané konzumací alkoholu. Jedná se nejen o tělesné reakce, ale často také psychické dopady nadměrné konzumace alkoholu. Špatnou zprávou je, že na kocovinu neexistuje lék, protože se nejedná o žádnou nemoc, musíte to prostě a jednoduše vytrpět. Pozitivní je, že na kocovinu se skutečně neumírá a jednou určitě přejde.

Co se během kocoviny odehrává?

V těle probíhá několik biologicko-chemických procesů, které způsobují ony nepříjemné příznaky. Ve skutečnosti bývá největším problém dehydratace. Je to proto, že jakmile se alkohol začne vstřebávat do krevního řečiště, reaguje tělo tak, že zablokuje vylučování vazopresinu neboli ADH – antidiuretického hormonu, který odpovídá mimo jiné za zadržování vody v těle.

Alkohol je totiž pro tělo vlastně jedem. Organismus se nechce nechat jen tak dobrovolně trávit, a proto produkci hormonu vypne, aby se alkohol rychleji odplavil z těla ven. Jenže společně s alkoholem se rychleji vyloučí i všechny ostatní tekutiny a tělo začíná trpět dehydratací.

Jenže kromě vody přicházíte i o další velmi důležité látky – jsou to zejména soli a elektrolyty, které mají za úkol udržovat stálé vnitřní prostředí organismu a jsou nezbytné pro koordinaci nervů. Odtud také částečně vychází ta ranní celková otupělost a neschopnost se nějak dát dohromady.

Zcela bez energie

V klasickém bezalkoholovém režimu by vám tělo udržovalo přes noc stabilní hladinu glykogenu, abyste nevyhladověli. Jenže ona předchozí přítomnost alkoholu tento proces zcela zruší. Proto vám viditelně chybí energie na fyzický pohyb, máte zcela vybité baterky. Hodilo by se tedy doplnit ztracené živiny pořádným jídlem a pitím, ale problém právě je, že na jídlo obvykle nemáte ani pomyšlení, protože žaludek máte zcela na vodě.

Proč je vám nevolno?

Nevolnost je tedy zcela běžným následkem nočního popíjení. Je to reakce organismu na sebeřízenou otravu. V alkoholu je totiž v hojné míře zastoupen líh (etanol). Do něj se v těle pustí alkoholdehydrogenáza, tedy enzym, který spustí jeho oxidaci. Není to úplně šťastné řešení. Vzniká totiž toxický acetaldehyd, který je skutečně velmi nepříjemným produktem takové reakce. Z konzumovaného lihu v těle tak průběžně vzniká spousta toxického acetaldehydu, a vaše schopnost jej dále štěpit na neškodný acetát zůstává značně omezená. K ránu pak už můžete touto toxickou látkou natolik zahlceni, že tělo skutečně přestává situaci zvládat.

V těle tak pomyslně houkají a blikají všechny červené kontrolky. Tělo je však dokonalý stroj, který se zase dostane do kondice. Chce to jen čas a klid. Nicméně rekonvalescence může trvat různě dlouho v závislosti na řadě faktorů. Především hraje roli efektivita vašeho organismu, dále vaše hmotnost, celková kondice, věk a další péče jako doplnění minerálů nebo zavodnění.

Co může pomoci?

Řešení mírné otravy rozhodně existuje, ale nefunguje vždy a stejně spolehlivě. Preventivním řešením je samozřejmě nepít, ale dobrým receptem je také umírněná konzumace. Vyplatí se dodržovat několik pravidel: Nepijte nalačno, nepijte rychle a na ex, nemíchejte různé druhy alkoholických nápojů a prokládejte alkohol dostatečným množstvím vody. Ještě večer před spaním si můžete pomoct živočišným uhlím a znovu vodou, ideálně s vymačkaným citronem. Kávu si spíše nedávejte, jen by vás dál dehydrovala, takže se jí raději vyhněte. Spíš zvolte vlažný, medem slazený čaj.

ZDROJ: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16627-hangover, 100+1 zahraničních zajímavostí
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Polina Tankilevitch: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/postel-kocovina-tablety-bolest-hlavy-8213309/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *