Tam, kde se v oblacích modlí mniši. To je Meteora v Řecku

Z Atén sem pojedete autem přibližně 4 hodiny, ale čas strávený na cestě rozhodně stojí za to, co zde uvidíte. Meteora je oblast plná jedinečných geologických skalních útvarů, které však nevynikají jen svým vzhledem, ale také tím, že na jejich vrcholcích sídlí kláštery, kde se dodnes modlí a bdí mniši.

Meteora se nachází v regionu Thesálie ležící severně od hlavního města Řecka. Zde se ze země tyčí mohutné skalní útvary, jejichž vrcholky bývají navíc často přikryty oblaky, což jim dodává ještě více tajemné atmosféry. Již téměř tisíc let k tomuto místu putují mniši i laici, aby se prostřednictvím těchto vysokých skal alespoň částečně dotkli nebes a spojili se s něčím nadpozemským. Některé skalní útvary přitom měří více než 400 metrů a nemusí být úplně snadné se až na vrcholek dostat. Místy se zdá, jakoby skalní útvary jakoby visely někde mezi zemí a nebem. Údolí, ve kterém se nachází, bývá často jakoby v oparu a není tedy vždy zřejmé, kde která skála začíná a končí, což působí mimořádně mysticky.

Přibližně někdy okolo 9.-11. století se v těchto místech začali shromažďovat duchovní i asketové a za svá obydlí si volili jeskyně po stranách skalnatých útvarů. Ve 12. století pak na úpatí jedné ze skal vznikl kostel, který zde stojí až dodnes. Ten však není tím, co fascinuje mnohé návštěvníky a co tomuto místu vyneslo status světového dědictví UNESCO. Jsou to právě kláštery na samém vrchu skalních struktur, které vzbuzují obdiv.

Kláštery s neuvěřitelným výhledem

Je zde celkem šest stále aktivních klášterů, které se tyčí na samých vrcholcích úzkých skalnatých útvarů. Jeden z nich však přeci vyniká, neboť se pyšní tím, že je jak nejstarší, tak i největší a nejvýše posazený – je to tzv. Velký Meteoron, neboli také klášter Proměnění Páně. Kromě toho, že tyto kláštery vynikají tak neobvyklou destinací a skvělými výhledy, mohou návštěvníky zaujmout i velké sbírky byzantského umění, různé náboženské relikvie, ikony a další ceněné památky.

Jak se vůbec mohlo podařit mnichům tyto stavby vybudovat? A to vše ve 14., 15., a 16. století, kdy nebyly žádné pokročilé technologie, které známe dnes? Mniši prý používali propracovaný systém lan, sítí a košů, kterými tahali nahoru materiál, s pomocí nějž pak nahoře budovali kláštery.

Skalní útvary s nejasným původem

Když už jsme si objasnili, jak vznikly samotné kláštery, co se takhle trochu podívat na to, jak vznikly skalní útvary, na kterých kláštery leží? Zdá se totiž, že doposud to nebylo zcela stoprocentně objasněno. Podle dosavadních poznatků jsou tyto skály staré až 60 milionů let. Lidé se však v této oblasti začali poprvé objevovat až přibližně před 50 000 lety. A až o několik desítek tisíc let později se sem vrátili mniši i obyčejní lidé, kteří věřili, že se díky těmto skalním útvarům budou moci přiblížit tváři Boha. Dnes většina turistů přichází obdivovat extrémní architekturu, která vynesla tomuto místu světovou slávu, a mnozí také rádi nahlédnout do historie řecké církve a celé byzantské kultury.

Kláštery jsou však stále aktivní a činné, to znamená, že i dnes v nich žijí mniši a sestry, které se dennodenně modlí a pracují a žijí zasvěcený život podle přísných pravidel. Do stále aktivních klášterů je možné nahlédnout díky komentované prohlídce s odborným výkladem. Mezi nejpopulárnější destinace patří kláštery Variaam, kde jsou muži, a Roussanu, kde bydlí ženy. V ženském klášteře bylo v roce 2015 celkem 13 sester, což je na současné poměry poměrně dobré číslo.

Mezi další kláštery, které je možné navštívit, patří klášter St. Nicholase Anapausase, klášter sv. Štěpána, nebo klášter sv. Trojice. Všechny kláštery jsou turisticky velmi oblíbené a celoročně vytížené, takže nečekejte velký klid a možnost k tichému rozjímání, ale i tak je toto místo mimořádně duchovně silné.

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *