Výmar byl již před mnoha lety domovem a zdrojem inspirace mnohým slavným umělcům, jako byl Cranach starší, Johann Sebastian Bach, Franz Liszt, Richard Strass a Frederich von Schiller. Poslední roky svého života zde strávil a také zemřel Friedrich Nietzsche. Přes tento velkolepý výčet slavných jmen je nejvíce s Výmarem spojován nejslavnější německý básník Johann Wolfgang Goethe, který zde žil téměř šedesát let a napsal zde většinu svých hlavních děl, včetně nejslavnějšího, epického dramatu Faust. Zde je také tento slavný básník pohřben.
Toto šedesátitisícové městečko leží asi dvě stě kilometrů východně od Drážďan. Je také nazývané městem studentů. Ti sem přijíždějí z celého světa studovat architekturu, a pokračovat tak v tradici slavné výmarské školy Bauhaus, jejíž koncepce by se dala přirovnat k českému funkcionalismu.
Výmar byl až do nedávna skryt za železnou oponou. Po pádu komunismu bylo toto Evropské město kultury znovu objeveno. Veškerá tradice, ať už jde o architekturu, výtvarné umění, hudbu, literaturu a filosofii ve Výmaru opět žije v jeho malých muzeích, v divadlech a na festivalech. Jako kulturní klenot světového významu byl Výmar chráněn i v průběhu dvou světových válek . Nebyl ani cílem bombardování při plošných bombových útocích na Německo za 2. světové války.
Chloubou Výmaru je jeho rozlehlý park. Na jeho romantickém vzhledu si dal záležet sám Goethe. Park je tady vůbec hlavním místem setkávání. Začínající fotografové zde fotí první portréty a děti školního věku s učitelkami malují staleté stromy a uměle vytvořené zříceniny. Ty vymyslel sám Goethe, aby byl park náležitě romantický. V podvečerních hodinách sem přichází lidé běhat a opékat maso na jednorázových grilech.
Pokud jde o smutnější dědictví výmarské historie, jsou místní obyvatelé rozděleni. Jde o koncentrační tábor v Buchenwaldu, jen necelých 10 km severně od Výmaru.
Část místních jej chce ignorovat a všímat si pouze historických pozitiv, druhá část by dala přednost skutečnosti a přiznat co se stalo. Město zkrátka bylo svědkem toho nejlepšího, ale i nejhoršího z německé historie.
Chcete-li zůstat na noc, doporučujeme sympatický hotel Elephant ve stylu art deca, jehož historie se píše jíž od roku 1696. Ubytovaný zde byl snad každý od Richarda Wagnera po Hitlera. Goethe v Elephantu oslavil své osmdesáté narozeniny. Výmar miloval a na jeho konto napsal, že „jeho brány a ulice vedou do všech vzdálených koutů světa“.
Napiš komentář