Pokud často cestujete, určitě už jste o malárii slyšeli. Pro cestovatele je to jedna z nejnebezpečnějších chorob a to právě proto, že se vyskytujte v řadě zemí světa, kam se cestovatelé z Evropy stále častěji vydávají. Je omyl myslet si, že se jedná o nemoc, která se vás nemůže týkat. Naopak – v našich zeměpisných podmínkách se nevyskytuje a proto proti ní nejsme nijak chráněni. Přenos je však velmi jednoduchý – stačí obyčejné komáří štípnutí a problém může být na světě.
Proti malárii existují léky, ale rozhodně by se její závažnost neměla podceňovat, není výjimkou, že napadený člověk zemře, i když se mu dostane náležité pomoci. Nemoc rozhodně nepodceňujte a před jakoukoliv cestou se nejprve informujte, zda v zemi hrozí riziko nákazy.
Co je malárie?
Malárie je parazitické onemocnění. Jakmile se parazit dostane do těla, cestuje do jater, kde se začne množit. Poté se přesune do krevního řečiště, kde jeho rozmnožování pokračuje. Tato fáze může trvat pouhých 8 dní, ale také několik měsíců. Proto si ani po návratu z dovolené nemůžete být dlouho jisti, že jste zcela zdrávi. Během této doby se totiž postižený člověk necítí nijak špatně ani nemá žádné viditelné příznaky.
Jakmile však parazité ovládnou krevní buňky a začnou vypouštět jedovaté toxiny, pacient začne pociťovat podobné příznaky jako při chřipce – nevolnosti, zimnice, letargie, typické je také žloutnutí kůže o očního bělma. Choroba může vést až k selhání jater, upadnutí do kómatu a dokonce i ke smrti. Tento typ malárie se běžně objevuje v afrických zemích, které jsou oblíbenou destinací řady turistů.
Jak se chránit?
Nejdůležitější je informovanost. Měli byste znát podrobné a přesné informace o místě vaší cesty. Zjistěte si, zda se tam malárie vyskytuje, případně v jaké formě a jak se nejsnadněji přenáší. Lepší je být přehnaně opatrný, než později litovat.
Dobrou (i když zdaleka ne stoprocentní) ochranu poskytují speciálně vyrobené léky, které brání rozmnožování parazitu v těle. Při cestě do ohrožených krajin byste tyto léky měly brát preventivně. I pokud budete přesto infikováni, existuje lepší šance, že nemoc překonáte bez následků, takže se rozhodně vyplatí do nich zainvestovat. Léky se musí brát ještě nejméně čtyři týdny poté, co mohlo k infekci dojít.
Dalším důležitým bodem je samotná ochrana proti přenosu infekce. V cizích zemích nesmíte kousnutí žádného hmyzu brát na lehkou váhu a měli byste dělat maximum pro to, aby se to vůbec nestalo. Pořiďte si účinné repelenty, můžete konzumovat vitamín B, který hmyzu smrdí, noste dlouhý oděv, spěte s moskytiérou. Hmyz je sice drobný a nenápadný, ale může napáchat více škody než kdejaký predátor z pralesa.
Co potom?
Po návratu domů vaše práce ani zdaleka nekončí. Teď teprve se ukáže, zda jste byli v ochraně před malárií úspěšní či nikoliv. Jakmile začnete pozorovat jakékoliv příznaky, neváhejte a raději navštivte lékaře. Může se jednat o obyčejnou chřipku, ale také nemusí. Nezapomeňte uvést, že jste byli v rizikové zemi. Jen tak bude lékař schopen provést testy, které malárii spolehlivě odhalí a pomůže vám s její léčbou.
Zbytečně neriskujte své zdraví. Cestování je zábava, radost, zážitek… ale nestojí to za to, abyste po zbytek života bojovali s následky nebo aby dokonce došlo k něčemu o mnoho horšímu. Pamatujte také na to, že staří lidé a děti jsou v mnohem větším ohrožení a pokud je epidemie malárie velká, raději by do rizikových zemí neměli cestovat vůbec. To samé platí i pro těhotné ženy nebo jinak oslabené jedince. Cestujete, ale cestujte zodpovědně!
Napiš komentář