Dom Pérignon, místní benediktinský mnich, který žil v 17. století a měl lví podíl na objevu, jak vyrobil šampaňské „la méthode Champanoise“, prý poté, co ochutnal první šampus na světě, prohlásil: „Právě piju hvězdy“.
Šumivé víno může pocházet odkudkoli, ale šampaňské pochází jedině z oblasti Champagne, z údolí řeky Marna mezi městy Epernay a Remeš, v regionu s více jak 27 000 hektary vinic. Jediné velké město v této kopcovité oblasti je Remeš. V jeho slavné katedrále Notre Dame bylo korunováno třicet sedm francouzských králů. Dnes do ní chodí návštěvníci obdivovat barevné vitráže Marka Chagala i bohatě sochařsky zdobenou a dokonale rozvrženou fasádu ze 13. století. Díky slávě zdejšího bublinkového nápoje je tento kraj velmi bohatý. Není se tedy čemu divit, že městečko Epernay se pyšní nejvyšším HDP na hlavu v celé Francii.
Milovníci vína ale musí při návštěvě zdejšího kraje dříve nebo později zamířit do podzemí, do vápencové, pláství medu podobné soustavy sklepů „caves“, kde trpěliví vinaři denně pootáčejí miliony lahví zrajícího vína
Za hlavní město šampaňského je většinou označováno městečko Epernay. Právě tady najdeme slavnou ulici Avenue de Champagne, na níž leží proslulé vinařské domy, např. Moët et Chandon, Mercier nebo De Castellane. Podle místních se jedná o nejbohatší ulici na světě, a to právě díky milionům lahví šampaňského, uchovávaných v podzemních sklepeních pod dlážděním této ulice.
Toužíte-li po důkladném prozkoumání šampaňského, rozhodně byste měli navštívit více než jedno vinařství. Kromě těch velkých vyzkoušejte i menší rodinné podniky. Velké a známé vinařské domy, se chlubí rozsáhlými sklepy s miliony lahví. Tady můžete absolvovat prohlídku s průvodcem, dozvědět se něco o výrobě šampaňského, historii a samozřejmě také ochutnat místní vzorky.
Rodinnější atmosféru bez organizovaných skupin zažijete v menších vinařských domech, kde vás většinou provede právě majitel. Vinařství se často dědí z generace na generaci a rodina si přísně střeží svoje největší bohatství, jimiž jsou vinohrady. Dá se říct, že zhruba platí pravidlo, že čím menší vinařství, tím rozumnější cena vína. I tak ale počítejte s tím, že nejlevnější lahve pořídíte až od 17 eur.
Tajemství úspěchu šampaňského je tak trochu magie míchání tří odrůd, ze kterých se šampaňské dělá – je to Chardonay, Pinot Noir (rulandské modré) a Pinot Meunier (mlynářka). Vinaři často mísí až 30 různých vín z různých odrůd, ročníků a podoblastí. Pouze v nejlepších rocích, kdy réva dosahuje skvělé kvality, se vyrábí ročníkové šampaňské – kompletně ze sklizně z jednoho roku. Tato vína jsou nejdražší a poznáte je podle letopočtu uvedeného na etiketě.
V tomto kraji by ale škoda trávit čas jen v křídových sklepích. Champagne je malebná krajina s mnoha možnostmi, co prozkoumat. Můžete například plout po řece Marna, projíždět se vinohrady na kole, procházet se Remešským pohořím nebo prostě jen tak putovat autem mezi městečky a vesnicemi. Vydejte se i do vesničky Hautvillers, ležící na svazích vysoko nad řekou Marna. Najdeme tu bývalý benediktinský klášter Abbey Saint-Pierre z roku 650, kde na konci sedmnáctého století mnich Dom Perignon zdokonalil princip výroby šampaňského, Proto je považován za “otce zakladatele pravého šampaňského”.
Kraj Champagne nedává vzniknout jenom vínu. Další dobrotou která se v Epernay ručně vyrábí je čokoláda, ze které se tvarují čokoládové špunty s likérem ze šampaňského uvnitř. Tyto pralinky jsou místní specialitou a jejich vysoká cena je dána náročností procesu, který můžete na vlastní oči spatřit během tamější exkurze.
Přijeďte se na vlastní oči přesvědčit. V kraji šampaňského se zkrátka rozhodně nudit nebudete.
Napiš komentář