Pokud jste někdy něco slavili v zahraničí, určitě jste si nemohli nepovšimnout, že na sváteční tabuli chybí vždy něco, co by v Česku za žádných okolností při oslavách chybět nemělo – tradiční chlebíčky. Tento obložený plátek veky si zamiluje snad každá generace, ale jak je to s jeho historií? Skutečně si zásluhy za jeho „vynalezení“ mohou připsat Češi?
Příprava chlebíčku vypadá na první pohled snadno – stačí namazat plátek veky a obložit jej masem, sýrem, zeleninou nebo čímkoliv, co máte rádi. Jenže vytvořit skutečně chutný chlebíček je věda a vědí to například v pražském Paukertově lahůdkářství, kam si chodily svého času uspokojovat své mlsné jazýčky tehdejší hvězdy. Potkat jste tu mohli třeba slavného dirigenta Václava Talicha, komika Vlastu Buriana a spoustu dalších. Obložené talíře odsud dokonce putovaly i na Pražský hrad. Za první republiky ale existovaly hned tři lahůdkářství, které dovedly uspojit náročné české jazýčky: Lippert, Paukert a Zoufalý.
Kdo objevil obložený chléb?
Angličan na tuhle otázku bude mít jasnou odpověď: „ Byl to přece Lord Sandwich!“ Jak k tomu došlo?
John Montagu Sandwich (1718-1792) byl svého času vojenským úředníkem, následně také politikem nebo poštmistrem. Zlé jazyky o něm tvrdily, že nebyl příliš schopný, a také nikdy nepohrdl, když se ho někdo snažil podplatit. Také se věnoval hazardu a miloval i dobré jídlo. A tak jednoho dne došlo na to, že byl natolik zaujat svou hrou, že si nenašel čas ani na oběd. Proto svému komorníkovi přikázal, aby mu donesl dva plátky chleba a mezi ně vložil roštěnku. Tak by se mohl najíst během hry, aniž by byl nucen vstávat od stolu. Sluha tedy potřel máslem dva kusy chleba a vložil mezi ně maso. A na světlo světa se dostal první sendvič.
Oblíbená pochoutka
A netrvalo dlouho a tento netradiční nápad se rozšířil a poměrně rychle si našel své fanoušky. Dokonce i anglický básník George Gordon Byron napsal do svého nedokončeného satirického románu Don Juan: „Sandwich, víno a dobrá chuť jsou věci, které nejvíce slouží k rozptýlení anglického večera.“
Jenže byl lord Sandwich se svým vynálezem skutečně první? Víme, že už staří Římané podobnou pochoutku s oblibou jedli, ale maso dovnitř chleba zapékali. Přeci jen se tedy jednalo o trochu jiný pokrm.
Gurmáni Francouzi
Světově proslulým gurmány jsou samozřejmě Francouzi a ti by rozhodně nesouhlasili s tím, že obložený chleba pochází z Anglie. Tuto lahůdku nevymyslel podle nich nikdo jiný než Napoleon Bonaparte (1769-1821). Bylo to právě proto, že ani on neměl čas klidně poobědvat, a tak si nechával na bojiště připravovat chleby s masem a hotovými pokrmy.
Jenže u Francouzů skončit nemůžeme. Svůj podíl na obložených chlebech chtějí mít třeba také Švédové, kteří budou tvrdit, že to byl král Karel XII. (1682-1718). Máslo na chleba si tento panovník dokonce rozmazával prstem a následně jej obložil kousek masa, ryby, nebo sýra.
Jídlo na cesty
Skutečnou slávu získaly obložené chleby po zavedení železnic. Jednalo se totiž o skvělé jídlo, které se dalo snadno sbalit s sebou na cesty a snadno se také ve vlaku konzumovalo. Až na počátku 30. let se zrodila česká národní specialita – chlebíček – což byla jakási (jistě vylepšená) odrůda zahraničních sendvičů.
Rozdíl je ale poměrně značný. Spodní obložený plátek chleba nebo veky se zde nepřekrývá a chlebíček bývá bohatěji a esteticky zdobený. Sice se hůř jí, ale méně chleba a více šunky, sýra nebo zeleniny je přece vždycky lepší varianta. Převrat roku 1948 měl pak vliv také na vzhled chlebíčků. Šunku nebo lososa nahradily v padesátých letech levnější salámy a různé saláty či pomazánky. Lidé si také chlebíčky začali stále více připravovat i doma a zapojovali svou fantazii a možnosti tak, aby získali výtvor skutečně podle svých představ.
ZDROJ: Časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby
ZDROJ obrázku: Wikimedia Commons
Napiš komentář