Možná i vy cítíte lehké mrazení v zádech, když se podíváte do kalendáře a zjistíte, že je zrovna dnes pátek 13. A pokud vám v ten samý den ještě přes cestu přeběhne černá kočka nebo projdete pod žebříkem, může to vystrašit i ty, kteří přece na pověry nevěří. 13 je prostě v našich myslích podvědomě zapsána jako nešťastné číslo, ale jak její neblahá pověst vznikla a má vůbec nějaký reálný základ?
Předpověď neštěstí
Když se v roce 1970 připravoval start kosmické lodi Apollo 13, mnozí členové rodin posádky se obávali, že nešťastné číslo v názvu lodi může být předzvěstí nějaké tragédie. Obrátili se proto na světově proslulou astroložku Sybil Leekovou z Floridy, která tehdy uvedla, že dva astronauté budou během letu čelit vážné, možná až smrtelné nehodě. NASA tuto předpověď samozřejmě nebrala vážně, ale citlivější členové rodiny jistě neměli úplně lehké spaní.
Houstone, máme problém
Kdo však vizi plně věřil, byla sama Sybil, která rozeslala svoji předpověď některým lidem z velení amerického letectva. A stalo se něco docela neočekávaného – krátce před letem se NASA rozhodla odvolat Thomase Mattinglyho, jednoho ze tří členů posádky, a poslat za něj k Měsíci náhradníka Johna Swigerta. Jenže to Leekovou neuspokojilo a stále trvala na tom, že i nově příchozí člen posádky bude ohrožen. NASA už ale měla bláznivé věštkyně až po krk a na další varování nedbala. Jenže její slova se naplnila už hodinu po startu lodi, kdy právě Swigert odeslal řídícímu středisku onu slavnou větu: „Ok, Houston, we have a problem here…“ (Ok, Houstone, máme tady problém…“).
Při promíchávání kyslíku v nádrži vznikl zkrat na elektrickém přívodu k motoru a následně došlo k vznícení teflonové izolace a oheň v kyslíkové nádrži způsobil její výbuch. To, co následovalo, byl už jen dramatický boj a život posádky a snaha o bezpečný návrat zpět na Zemi. Jen zázrakem tento nebezpečný incident neskončil smrtí všech astronautů a vstoupil do dějin kosmonautiky. Vyšetřování události nepřineslo žádné překvapivé závěry – kritický stav na palubě vesmírné lodi způsobil náhodný a poměrně nepravděpodobný řetězec událostí, které však měly reálnou příčinu, nejednalo se tedy o nějaký nadpřirozený zásah tajemných sil. Znovu se ale potvrdilo, že špatná pověst čísla 13 rozhodně není náhodná.
Někdy i šťastné číslo
V tarotu je třináctka symbolem smrti, nicméně ne vždy musí znamenat jen špatné události. S ohledem na další okolnosti může jít také o symbol odpoutání, uvolnění, transformaci a směřování vpřed. Nelze tedy říci, že by v kartách byla 13 považována za ryze špatné číslo.
Podobně je na tom tohle číslo i v řadě světových náboženství či filozofických směrů. Za šťastnou považují třináctku stoupenci víry Sikhů. Třináctka je šťastným číslem také v židovské kabale.
V ostatních ohledech však bývá toto číslo vnímáno spíše negativně. Může symbolizovat nejen smrt, ale také hrozbu, neštěstí, očekávání něčeho špatného. Proč? Těžko říct. Jednoznačná odpověď asi neexistuje nebo ji dnes již nedokážeme pojmenovat.
Biblické kořeny?
Kvůli nepopulární pověsti čísla 13 dnes některé hotely vynechávají toto číslo při označování pokojů. Třináctku byste rovněž marně hledali mezi čísly označujícími pražské tramvaje a ani v Brně už dnes není, i když dříve tam jezdila. Kombinace pátku a třináctky v jeho datu je pro mnoho lidí ještě větším důvodem, proč být mimořádně opatrní a ostražití k možnému nebezpečí. Původ těchto obav je s největší pravděpodobností zakódován v Bibli, ostatně stejně jako mnoho jiných pověr a rčení. Pátek byl totiž dnem ukřižování Ježíše Krista. A při poslední večeři byl třináctým hostem právě zrádce Jidáš, který Ježíše udal židům.
Z jiných historických pramenů ale víme také to, že v nešťastnou třináctku věřili už staří Římané, kteří k Bibli ještě přístup mít nemohli. Pátek však pro ně byl dnem štěstí a pohody, neboť býval zasvěcený bohyni lásky.
Pojišťovny se 13 také bojí
Faktem ale je, že i když všichni tak nějak tušíme, že pátek 13. není nic víc než pověra, z nějakého důvodu jej některé pojišťovny skutečně evidují jako den, kdy narůstá počet pojistných událostí. Dává to ale smysl – podle psychologů může silná víra ve smolný a nešťastný den způsobit, že si někteří lidé problém doslova vsugerují a přivolají ho. Podle statistik České pojišťovny zveřejněných v souvislosti s pátkem třináctého vzrůstá v tento den počet evidovaných pojistných událostí a podobně je na tom i další velká pojišťovna Generali. Být opatrný se tedy možná skutečně vyplatí.
Napiš komentář