Úžasná dovolená za humny? Polsko slibuje historii i přírodní krásy

Nechcete na dovolenou daleko cestovat, děsí vás cesty letadlem a nesnášíte nekonečné přesuny? Pak jsou ideálními kandidáty pro vaši letní dovolenou právě sousední země. Možná jednou z nejpodceňovanějších destinací je Polsko. Přitom je to země s bohatou historií, rozmanitou kulturou a úchvatnou přírodou a nabízí cestovatelům mnoho zajímavostí a aktivit. Polsko má co nabídnout každému návštěvníkovi, od živých měst po malebnou přírodu. V tomto článku se seznámíme s některými nejzajímavějšími místy a památkami v Polsku, které rozhodně stojí za návštěvu během vaší dovolené.

Krakov: historický klenot Polska

Krakov, jedno z nejkrásnějších a historicky nejvýznamnějších polských měst, by měl být na vrcholu vašeho seznamu. Historické centrum Krakova, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, je skutečnou pokladnicí historie a architektury. Největší středověké tržiště v Evropě Rynek Główny, hrad Wawel a židovská čtvrť Kazimierz, patří k nejzajímavějším památkám. Nezapomeňte navštívit působivou baziliku Panny Marie a udělejte si výlet do nedalekého koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, kde se seznámíte s tragickou historií holocaustu.

Varšava: kde se moderní elegance setkává s historií

Hlavní město Varšava je fascinující směsicí moderny a historie. Po druhé světové válce bylo město téměř celé přestavěno a dnes jedinečně kombinuje moderní architekturu s historickými budovami. Královský hrad, Královská cesta a Staroměstské tržiště jsou jen některé z pozoruhodných památek. Muzeum Varšavského povstání je dojemným svědectvím o odvaze a odhodlání polského lidu za druhé světové války.

Zakopané: brána do Tater

Pro milovníky přírody jsou Tatry skutečným rájem. Zakopané, malebné horské městečko, je ideální základnou pro poznávání hor. V zimě si zde můžete zalyžovat a zajezdit na snowboardu, zatímco léto nabízí četné možnosti pěší turistiky a horolezectví. Tatranský národní park nabízí nádherné výhledy a bohatou divokou přírodu, kterou z části můžete znát i ze Slovenska, ale i polská strana Tater má rozhodně co nabídnout.

Bělověžský národní park: kde se volně pohybují zubři

Białowieżský národní park je posledním pralesem v Evropě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto jedinečné místo je domovem pozoruhodného množství divokých zvířat, včetně majestátních zubrů, největších suchozemských savců kontinentu. Prohlídka parku s průvodcem vám umožní vidět tato impozantní zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Gdaňsk: perla na pobřeží Baltského moře

Gdaňsk, přístavní město na pobřeží Baltského moře, je perlou na polském pobřeží. Gdaňské staré město je architektonickým mistrovským dílem s barevnými měšťanskými domy, úzkými uličkami a historickými kostely. Neptunova kašna a jeřáb jsou jen některé z nejvýznamnějších památek. Nezapomeňte se projít po dlouhé promenádě podél Baltského moře a ochutnat čerstvé mořské plody.

Wroclaw: Město mostů

Vratislav, známá také jako „město mostů“, zaujme svým malebným Starým městem a četnými přechody přes řeky. Rynek, centrální tržiště, je jedním z největších v Evropě a nabízí živou atmosféru. Další zajímavostí je Hala století, mistrovské dílo moderní architektury. Vratislav má také bohatou židovskou historii, kterou můžete prozkoumat.

Hrad Malbork: středověké mistrovské dílo

Hrad Malbork, známý také jako Marienburg, je jedním z nejpůsobivějších evropských hradů a další památkou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato středověká pevnost, kdysi sídlo křižáckého řádu, je architektonickým zázrakem a fascinující historickou památkou.

Solný důl Wieliczka: podzemní zázrak

Solný důl Wieliczka je jedním z nejstarších solných dolů na světě a byl rovněž zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. V dole se nacházejí působivé podzemní komory, kaple a sochy, které jsou vytesány ze soli. Návštěva solného dolu je skutečně jedinečným zážitkem.

Mazurská jezera: ráj pro milovníky vody

Mazurská jezera jsou ideálním cílem pro milovníky vodních sportů a přírody. Region se pyšní tisíci jezer, kanálů a řek, které lákají k plavbě na plachetnici, kajaku a rybaření. Malebná krajina a nedotčená příroda činí z Mazurských jezer místo odpočinku a klidu.

Polsko je země, která čeká na své objevení, s fascinujícími památkami a aktivitami pro cestovatele všech zájmů. Od historických měst po úchvatné přírodní krásy a jedinečné kulturní zážitky – Polsko nabízí skutečně vše. Co tedy stojí za to v Polsku navštívit? Odpověď zní: téměř všechno! Naplánujte si dovolenou v Polsku a poznejte krásu a rozmanitost této podmanivé země.

ZDROJ: https://www.niesamowitapolska.eu/blog/travel-to-poland/100-ideas-for-holidays-in-poland
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Maksym Harbar: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/vyznacny-bod-zed-cestovani-hrad-14809388/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *