Zajímavosti o spodním prádle: Tohle jste nejspíš nevěděli

Pro většinu z nás je zcela nepostradatelným kouskem šatníku. Přesto jej běžně na veřejnosti neukazujeme a obvykle jej znají jen naši nejbližší nebo náš lékař. Řeč je samozřejmě o spodním prádle, které je intimní záležitostí jak pro muže, tak i pro ženy. Přestože jej příliš nevystavujeme, je pro nás důležité, aby dobře vypadalo a pohodlně se nosilo. Možná jste ale neznali tyto zajímavé fakty, které vás nejspíš překvapí. Historie spodního prádla vůbec není tak nudná, jak by se mohlo zdát.

Módní extrémy

Postava ve tvaru přesýpacích hodin je i dnes u žen hodnocena jako atraktivní a vysoce žádoucí. Podobně tomu bylo i dříve, kdy se ideálního tvaru těla dosahovalo pomocí korzetů. Ty začaly být populární v 16. století, ale tento trend skutečně dovedly do značného extrému. Dámy pak až do začátku 20. století musely pro krásu hodně trpět. Aby měly žádaný vosí pas, bylo nutné, aby se svazovaly do velmi nepohodlných korzetů, které jim pomalu neumožňovaly ani se nadechnout. I dnes se ale najdou nadšenkyně, které na korzet nedají dopustit. Podle Guinnessovy knihy rekordů je nositelkou nejužšího pasu čtyřiaosmdesátiletá Američanka Cathie Jung s 38,1 centimetry.

Bohužel je jasné, že takovéto extrémní stahování nemůže být k ničemu dobré. Štíhlounký pas sice vypadá opravdu hezky a atraktivně, ale nošení korzetu rozhodně neprospívá vnitřním orgánům, pro které ve staženém trupu nezbývá dost místa. Dnes naštěstí existují humánnější metody, jak dosáhnout oku lahodící postavy. Můžete zvolit moderní stahovací prádlo, které se velmi příjemně nosí, je funkční i atraktivní, a navíc neohrozí vaše zdraví.

Legenda 60. let

Brigitte Bardot zažívala v 60. letech svou největší slávu. Přestože neměla k dispozici sociální sítě, dokázala ovlivnit svou současnou generaci a i ty následující. Její lehce vyzývavý styl v módě i líčení byl žádaný a obdivovaný. Filmovým i civilním modelům, které Bridget oblékala, dominoval hluboký a bujný dekolt, který přitahoval pozornost mužů i žen. Právě podle ní pak byla pojmenována jedna podprsenka. Jde o podprsenku ve střihu bardot neboli bardotku. Kulatý tvar prsou zajišťují vyztužené košíčky se svislým švem a všité kostice, které ňadra pevně drží na svém místě a dodávají dekoltu push-up efekt. I dnes jsou tyto podprsenky velmi oblíbené a můžete je koupit v každém dobrém obchodě se spodním prádlem.

Ikonická podprsenka

Česká topmodelka Eva Herzigová způsobila v roce 1994 hotový poprask, když se objevila na velkoplošných billboardech společnosti Wonderbra. Na sobě měla černé krajkové prádlo a traduje se, že takto způsobila nespočet dopravních nehod. Není divu, bylo na co se dívat i díky perfektně padnoucímu prádlu. Možná i tento slavný reklamní tah může za to, že Wonderbra i stále patří mezi přední výrobce spodního prádla a soustředí se hlavně na výrobu push-up podprsenek, které jsou mezi ženami hodně oblíbené.

Starobylá předchůdkyně

Asi nejstarší předchůdkyně dnešních podprsenek se objevila 2 000 let před naším letopočtem na Krétě, ale nesloužila k zahalení ňader. Kréťanky si pruh pevné látky omotávaly pod prsy, aby tímto způsobem pozvedly a zdůraznily své vnady. Později se tato trošku nemravná podprsenka přetvořila v korzet. S hrudí ovázanou pruhem látky pak chodily i Římanky a postupem času se tyto první pokusy o formování hrudníky přetavily v první podrpsenky.

Nejdražší na světě

Fantasy Bra od Victoria’s Secret skutečně není dostupná pro každého. Vyjde na neuvěřitelných 2,5 miliónů dolarů. Splendor Bra od Victoria’s Secret dokonce stojí ještě o něco víc – celých 12,5 miliónů dolarů. Důvodem není mimořádně vyvinutá technologie, ale spíše to, že je podprsenka poseta diamanty a zlatem.

Kolik je tak akorát?

Podle průzkumů bylo zjištěno, že každá žena vlastní v průměru 21 kusů spodního prádla. Jen 10 % žen jich má doma více 35. Kolik kusů je ale ideál? Platí, že by jich nemělo být méně než dvacet, abychom prádlo mohli denně měnit, a přitom nemuseli pořád prát. Přibližně po roce používání by se pak prádlo mělo vyměnit za nové.

Oslavte spodní prádlo

Věděli jste, že existuje Světový den spodního prádla? Proč vlastně ne? Slaví se kdeco, tak proč by i podprsenky, kalhotky, korzety nebo boxerky nemohly mít v kalendáři vyhrazené místo? Jestliže vás tedy zajímá, kdy se slaví, zaškrtněte si v kalendáři 3. duben. nebo 5. srpen, evidentně se milovníci spodního prádla nemohli shodnout, který termín je lepší. Tak to oslavte rovnou dvakrát, třeba nákupem nového prádla.

ZDROJ: https://alldaychic.com/12-interesting-facts-about-underwear/

ZDROJ obrázků: Pexels

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *