Rezort Mount Kumgang připomíná snahy o sblížení na Korejském poloostrově. Dnes však už jen chátrá

Když v roce 1950 zaútočila Severní Korea na své jižní sousedy, odstartovala konflikt, který ve své době natrvalo roztrhal řadu rodin a zničil mnohé životy. Napětí mezi oběma státy je stále aktuální, a to i přesto, že válka oficiálně skončila již před více než 60 lety. Když tedy v roce 1998 Severní Korea otevřela rezort, kam pozvala své sousedy z jihu a vyzvala je ke spolupráci, mnohé to velmi překvapilo. Rezort Mount Kumgang zůstává dodnes tématem rozhovorů pro všechny, kterým nedá spát tato zvláštní země na korejském poloostrově, jíž se i přes všechny tlaky okolí daří udržovat si svůj specifický režim a politické vedení.

Chlouba Koreje

Rezort Mount Kumgang se skládá z deseti hotelů, deseti restaurací, osmnácti jamkového golfového hřiště, lázní, a dokonce i vlastní nemocnice. Byl příkladem přátelského a pozitivního přístupu Severní Koreje vůči svému sousedovi, s nímž tak dlouho vedl ostré spory. Samozřejmě měl být také velkým zdrojem příjmů pro severokorejskou vládu, protože rezort to byl opravdu luxusní, a ne tedy vůbec levný. Dokonce i dnes na místě můžete vidět těžké lustry, které okázale visí z mramorových stropů, a vybavení hotelů stále působí novým dojmem. Jenže prázdné restaurace, prázdné pokoje a vylidněné venkovní prostory naznačují, že zde vše není zcela tak, jak má být.

Od roku 1998 do roku 2008 navštívilo resort Mount Kumgang přes dva miliony jihokorejských turistů v rámci jedno až třídenních výletů, které byly umožněny díky lodnímu spojení nebo později přes demilitarizovanou zónu. Tento okázalý resort byl také svědkem mnoha srdceryvných setkání rodin, které byly kvůli válce rozděleny, a nyní se konečně mohly po letech zase setkat. Takto se společně znovu setkalo přes 22 000 rodinných příslušníků.

Horský rezort, kterému chybí návštěvníci

Ale poté se všechno změnilo. V roce 2008 zastřelil severokorejský strážce 53letého muže z Jižní Koreje, který omylem zabloudil do vojenské oblasti. Tento incident zcela zastavil dosavadní dobře se vyvíjející vztahy, které byly alespoň v rámci rezortu jakž takž funkční. Severní Korea s okamžitou platností propustila všechny jihokorejské pracovníky hotelu a odmítla spolupracovat s vládou Jižní Koreje na zajištění spravedlnosti a transparentnosti. Severní Korea přebrala veškerou kontrolu nad rezortem a nově v něm vítala pouze mezinárodní návštěvy. Jihokorejští investoři tak ztratili více než 850 milionů dolarů.

I přes velké snahy severokorejské vlády, Mount Kumgang je nyní jen odleskem své minulé slávy a věhlasu. Občas jej navštěvují mezinárodní návštěvníci, ale většina zařízení zůstává dlouhodobě nevyužívaná. Důvodem je třeba i jen to, že severokorejští dělníci a pracovníci neumějí ovládat moderní technologie, které zavedli Jihokorejci. Například moderní vybavení lázní je zcela nevyužívané a jen chátrá. Zastavením spolupráce mezi Jižní a Severní Koreou došlo také k zastavení možnosti pro rodinná setkání. Řada rodinných příslušníků, kteří se naposledy loučili s tím, že se příští rok zase potkají, se nyní již několik let opět neměla možnost kontaktovat nebo se setkat.

Dnes Mount Kumgang a přilehlé oblasti představují tzv. turistický region, který je zvláštní administrativní součástí Severní Koreje. Právě sem posílají severokorejští představitelé mezinárodní návštěvy a zde prezentují svou zemi jako vyspělou a fungující krajinu s potenciálem. Jenže pravdou je, že většina moderního vybavení je dílem jihokorejských inženýrů a pracovníků a po jejich odchodu již toto místo nemá mnoho co nabídnout.

Hezké jsou alespoň okolní hory, kde je možné provádět vysokohorskou turistiku. Opuštěný rezort ale stále připomíná nepříliš radostnou minulost a současnost, která není o nic lepší. Vztahy mezi Jižní a Severní Koreou zůstávají stále napjaté a asi ještě dlouho budou. Ani tento zajímavý projekt nedokázal obě země natrvalo propojit. A tak řada rodin stále musí žít v odloučení a doufat, že v budoucnu třeba přijdou jiné možnosti a jiné cesty jak se se svými bližními pravidelně setkávat.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *