Opravdu nevýhodný prodej. Lituje Rusko zbavení se Aljašky?

Určitě si z dějin pamatujete, že kdysi patřila Aljaška Rusku. Možná jste se nad tím nikdy nezamysleli, ale historie ukázala, že to byla skutečně velmi výhodná koupě – tedy jen pro jednu stranu. Aljaška nabízí nejen úchvatnou přírodu, ale také je bohatým zdrojem nerostných surovin i zlata. Zároveň je také největším americkým státem, který své poklady začal odhalovat až postupem času. Proč Rusové tuto zemi prodali a je důvod toho nyní litovat?

Poprvé spatřila Aljašku v roce 1741 expedice vedená dánským cestovatelem Vitusem Beringem. Toho sem vyslal na průzkum car Petr Veliký. Jeho úkolem bylo prozkoumat východní pobřeží Sibiře a také najít potenciální propojení s americkým kontinentem. Beringovi se podařilo objevit ostrov Svatého Vavřince, Diomédovy ostrovy, a také ostrov Kodiak. Bohužel však krátce nato zahynul společně s dalšími námořníky na kurděje. Místo však stihli alespoň částečně popsat a otevřeli tedy cestu dalším, kteří je brzy následovali. Do oblasti brzy začali mířit ruští obchodníci a lovci kožešin a již v roce 1759 zde vznikla první ruská osada. Kvůli nepříznivému klimatu a náročným životním podmínkám zde ale žilo maximálně pár set obyvatel, kteří zde nicméně vybudovali pravoslavné kostely, které se na řadě míst dochovaly do současnosti.

Netušené poklady pod zemí

Rusům se tehdy ani nesnilo o tom, že chodí po zemi, která skrývá netušené poklady. I tak se ale Aljaška stala pro ruské cary zlatou, či spíše kožešinovou, žílou, odkud na kontinent proudily bohaté úlovky, které se dále prodávaly za velké peníze. Ruští osadníci obchodovali zvláště s cennou vydří kožešinou, takže toto zvíře se velmi brzy dostalo na seznam kriticky ohrožených druhů a v jeden moment bylo na tomto místě prakticky vyhubeno. I kvůli tomu začali někteří lovci postupovat dále na jih a někteří se dostali až do slunné Kalifornie, kde vybudovali v roce 1812 pevnost Fort Ross a vesnici ležící sto kilometrů na sever od dnešního San Franciska. V podstatě se tedy stali vůbec prvními kolonizátory ze starého kontinentu, kteří severní pobřeží Kalifornie osídlili.

Obavy z konfliktu

Jenže když v roce 1856 Rusové prohráli v Krymské válce, najednou se celá země dostala do finančních potíží a oslabena byla i jejich vojenská síla. Proto se obávali možných útoků od Britů, kteří by mohli chtít využít oslabení jejich jinak velmi odolného a silného soupeře. Britové totiž už tehdy ovládali kanadskou Britskou Kolumbii a nebylo by tedy nic neobvyklého, kdyby chtěli Aljašku ke svému impériu také připojit. Rusové s Velkou Británií soupeřili již na Krymu a přetlačovali se i v Afghánistánu. Strach to tedy rozhodně byl oprávněný.

Navíc Aljaška byla od tehdejšího ruského centra moci Petrohradu nesmírně vzdálená. Abychom si udělali lepší představu, stačí zmínit, že dopis poslaný z Petrohradu šel na Aljašku údajně dva roky. Carovi tedy bylo jasné, že pokud by skutečně došlo k nějakému ozbrojenému konfliktu, bude Rusko v obraně zcela bezzubé.

Proto začal přemýšlet o tom, že bude lepší území prodat, než by riskoval potupnou ztrátu bez jakéhokoliv zisku v nesmyslné válce. Do prvního obchodu nicméně zasáhla americká občanská válka mezi Severem a Jihem, a vše se tak pozdrželo. To však ve výsledku americké straně jen pomohlo k lepší pozici ve vyjednávání. Rusko se totiž postavilo na stranu Severu, Britové zase stranili Jihu. Když pak dorazili ruští námořníci po jedné porážce Seveřanů, dokázali tím odradit Brity od blokády amerických přístavů. Dokonce do bojů i jednou přímo zasáhli.

Obchod světového významu

Po válce začalo Rusko znovu vyjednávat o prodeji Aljašky a byli ochotni jít s cenou dolů jen proto, aby se obchod uspíšil. Pověřen tímto úkolem byl ruský vyslanec a baron Eduard de Stoeckl, na americké straně pak stál ministr zahraničí William Seward. K prodeji nakonec došlo dne 30. března 1867 a Aljaška byla prodána za směšnou částku 7,2 milionu dolarů, což by nyní odpovídalo asi sumě 90 milionů dolarů. Přitom se jednalo o ohromné území o velikosti 1 518 000 km2. Smlouva byla ratifikována Senátem USA a podepsána prezidentem Andrew Johnsonem.

William Seward byl přesvědčen, že území může sloužit jako základna pro rozvoj amerického trhu v Asii, ale tehdy proti němu stála prakticky celá společnosti, která si nákup Aljašky nepřála. Pro ně to byl jen velký kus zmrzlé půdy, které se k ničemu nehodí. Na druhé straně se Rusové radovali z dobrého obchodu. I sám Stoeckl byl za dobrou práci náležitě odměněn. Od cara získal jako prémii 25 000 dolarů a doživotní rentu ve výši 6000 dolarů ročně.

Zlatá horečka

Vystřízlivění však mělo brzy přijít. Vše se změnilo na Klondiku v roce 1896. Podle všeho první kousek zlata objevil Jim Mason zvaný Skookum. Zpráva se velmi rychle roznesla a na sever se vydaly statisíce dobrodruhů s vidinou snadného zisku. Jenže cesta k bohatství byla skutečně trnitá. Těžký terén, zima i minimální osídlení práci rozhodně neusnadňovaly. Přesto se zde do počátku první světové války vytěžilo zlato za více než bilion dolarů.

Nerostné bohatství nebývalých rozměrů

K velkému překvapení Aljaška neukrývala jen zlato, ale i zinek, stříbro nebo olovo. Další senzaci pak přineslo objevení ropy, která momentálně tvoří nejcennější aljašské bohatství. Ropa se zde začala těžit roku 1968, o rok později už získala za pronájem práv v těžební oblasti téměř 900 000 milionů dolarů. Cena koupeného území se tak Američanům mnohonásobně vrátila. Dokonce spočítali, že do roku 1958 se jim Aljaška zaplatila čtyřistadvacetpětkrát. A to ani nechceme vědět, kolikrát se jim vrátila do dnešní doby.

Konspirační teorie

I dnes se však objevují spekulace o tom, že prodej území byl neplatný. Jedna teorií říká, že loď Orkney, která vezla do Ruska oněch 7,2 milionu dolarů, se potopila v Baltu i s penězi. Podle jiné teorie se jednalo pouze o pronájem na 99 až 150 let. Během úřadování amerického prezidenta Baracka Obamy se také spekulovalo o dalším prodeji. Z tohoto záměru ale sešlo a těžko si představit, že by to někdy mohlo být reálně na stole – i s ohledem na vztahy mezi USA a Ruskem.

ZDROJ: https://www.rbth.com/arts/2014/04/20/why_did_russia_sell_alaska_to_the_united_states_36061.html

ZDROJ obrázků: Pexels

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

11 komentářů