Nevěříte občas vlastním očí, když si přečtete, za kolik peněz byl vydražen ten který obraz? My také ne. Občas jsou ty částky tak ohromující, že je těžké uvěřit tomu, že takové peníze někdo vůbec má, a už vůbec ne, že je ochoten je zainvestovat do obrazu. Pojďme se dnes podívat na několik malířských děl, které se prodaly za horentní sumy. A sami posuďte, zda byste do těchto děl tolik zainvestovali, kdybyste na to samozřejmě měli prostředky.
Leonardo da Vinci – Salvator Mundi
Obraz renesančního malíře Leonarda da Vinciho se vydražil za částku přesahující 450 milionů dolarů. To je v přepočtu téměř deset miliard českých korun. Toto slavné dílo zobrazuje portrét Ježíše Krista vyobrazeného jako Spasitele světa. Podle aukční síně se díky této částce stal obraz vůbec nejdražší malbou, která kdy byla vydražena. Původní odhady udávaly hodnotu díla okolo 100 milionů dolarů, v přepočtu 2,2 miliardy korun, ale cena nakonec vystoupala o mnoho výše. Aukce přitom trvala pouhých 19 minut. V dnešní době panují rozsáhlé spekulace o tom, kde se nyní toto dílo mimořádné hodnoty nachází.
Willem de Kooning – Interchange
Druhým rekordmanem je tento obraz od nizozemsko-amerického malíře Willema de Kooninga. Toto dílo je považováno za nejdražší prodaný obraz mimo aukce. Jeho cena vystoupala až na 300 milionů dolarů. Obraz Interchange (Výměna) zakoupil v září 2015 miliardář Kenneth C. Griffin, který založil globální investiční společnost Citadela. Willem de Kooning je ve světě umění považován za jednoho z vůdčích představitelů abstraktního expresionismu a tento obraz je jedním z prvních abstraktních krajin, které vytvořil. Je z roku 1955 a v současné době je obraz umístěn v Institutu umění v Chicagu.
Paul Cézanne – The Cards Players
Na počátku 90. let 19. století vznikla pod rukama francouzského malíře Paula Cézanna série pěti obrazů pod názvem Hráči karet. Tyto obrazy se lišily velikostí i počtem zobrazených postav. Jednu z finálních verzí Hráčů karet pak v roce 2011 koupila katarská královská rodina za částku dosahující téměř 300 milionů dolarů.
Paul Gauguin – When Will You Marry?
Obraz nesoucí poetický název When Will You Marry? (Kdy se vdáš?) je olejomalba z 1892 od francouzského post-impresionistického umělce Paula Gauguina. Obraz v září 2014 soukromě prodala rodina švýcarského sběratele umění Rudolfa Staechelina. Kupcem se stala sestra katarského emíra Al-Mayassa, která patří mezi nejvlivnější osobnosti v oblasti umění. Za tuto olejomalbu zobrazující tahitské ženy zaplatila asi 210 milionů dolarů, což je v přepočtu asi 4,5 miliardy korun. Obraz vznikl v roce 1892 po autorově návštěvě na Tahiti. V popředí se nachází mladá žena v tradičním tahitském oblečení s bílým květem ve vlasech, což údajně značí, že hledá manžela, zatímco druhá žena ji prý před tímto svazkem gesty varuje.
Mark Rothko – No. 6
Autor se narodil v roce 1903 v Litvě, ale od roku 1913 žil s rodinou v USA. V letech 1921-1923 studoval na Yale University v New Havenu a stal se spoluzakladatelem nového směru “Color Field Painting”. Díla tohoto směru jsou typická tím, že se skládají z velkých obdélníkových ploch, které se skládají z kontrastních barev. Jeho nejslavnější obraz má v pravdě obyčejný název No. 6 (Číslo 6) a byl vytvořen v roce 1951. V roce 2015 jej zakoupil ruský podnikatel Dmitry Rybolovlev za částku asi 186 milionů dolarů. Později vyšlo najevo, že tento obraz také figuruje v neslavné Bouvierově aféře. Malbu totiž od původních majitelů zakoupil obchodník s uměním Yves Bouvier za pouhých 107 milionů eur, později ji ovšem prodal za mnohem dražší cenu podobně jako další slavná díla.
Pablo Picasso – Les Femmes d’Alger
Obraz nesoucí název Alžírské ženy byl vydražen za částku 179,4 milionů dolarů. Pablo Picasso v letech 1954 – 1955 vytvořil celkem 15 variací na tento motiv a označil je písmeny A-O. Tato verze tedy nese označení O a je poslední verzí stejného motivu. V popředí obrazu stojí postava polonahé ženy, pro niž Picassovi stála modelem jeho múza a pozdější manželka Jacqueline Roqueová.
Všechna tato díla mají samozřejmě mimořádnou historickou i uměleckou hodnotu a jistě se nedá očekávat, že by se prodávala za levno. Mnozí lidé ale argumentují, že kvůli přemrštěným cenám se slavné malby dostávají do rukou bohatým šejků a magnátům, kteří často uměleckou hodnotu příliš neocení a obraz většinou uloží do neprůstřelných trezorů, jen aby nepřišel k úhoně a mohli jej zase později prodat za ještě vyšší částku.
Napiš komentář