Bytová situace v dnešní době svrbí téměř každého. Pokud nemáte štěstí, že něco podědíte, nebo nejste skutečně z bohaté rodiny, pak pro vás může být první vlastní bydlení skutečným oříškem. Proto řada lidí volí poněkud bizarní varianty. Bydlí například trvale ve stavebním kontejneru nebo karavanu, anebo v domě či bytě poněkud nestandardních rozměrů. Zajímavou architektonickou perlou jsou i tzv. úzké domy, které zdobí skoro každé centrum větších evropských měst. Jak takové domy vznikaly a proč vůbec?
Hubené domy s bohatou historií
Takovéto úzké domy jsou dnes již považovány především za atrakce, ale v mnohých z nich se dodnes bydlí. Je zřejmé, že i naši předkové se v otázce bydlení potýkali se stejným problémem jako my dnes – nedostatkem prostoru. A tak jej řešili různým způsobem, který nám třeba nyní nemusí připadat úplně praktický.
Rekordmanem na území České republiky je dům stojící v Praze v Anežské ulici, jehož průčelí je široké pouze dva a čtvrt metru. Byl postaven v roce 1883 a zajímavý je nejen svým netradičním rozměrem. Bývalá majitelka jej totiž na dobu celkem čtyřiceti let proměnila v nevěstinec.
Další podobně úzký dům můžeme najít například v centru Jihlavy. Tento dům na Palackého ulici je široký pouhé čtyři metry a kdysi v něm prý bydlela kloboučnice, která v domě zároveň měla také provozovnu. Výhodou bylo, že měla vše po ruce a během pracovní doby si snadno mohla odskočit domů třeba na oběd.
Možná se budete divit, ale dům v Jihlavě je obývaný a majitel jej dokonce koupil zcela záměrně. Nejednalo se tedy o žádné nechtěné dědictví nebo unáhlenou koupi. Dům má totiž optimální polohu přímo v centru krajského města a z horních pater je nádherný výhled do lesoparku nebo zoo. Přesto si většina kolemjdoucí asi jen stěží dokáže představit, že v domě bydlí hned celá rodina. Zrovna u tohoto konkrétního domu je ale jeho šířka problém jen částečný, z druhé strany vedoucí do zahrady se totiž stavba rozšiřuje, takže rodina v něm žije v podstatě v normálních podmínkách. Podle majitelů se jim v domě bydlí královsky.
A na úzké domy není bohatá jen Česká republika, naopak mnoho jich najdeme roztroušeno po celém světě. Jeden z nejhubenějších domů světa stojí v Amsterdamu. Jeho nejužší část totiž měří jen jeden metr a mezi místními koluje pověst, že byl tento dům postaven tak úzký právě proto, aby se majitelé vyhnuli dani za šířku domu. Už možná ale méně domysleli to, že veškeré stěhování bude muset probíhat oknem. Uzoučkými dveřmi neměla šanci projít ani postel, ani jiný nábytek.
Ani hubené domy lidí neodradí
Nicméně netypická obydlí překvapivě nelákají jen turisty – najde se i řada zájemců, kteří by v nich rádi bydleli nastálo. A jsou za to ochotni zaplatit opravdu velké částky. Jedním příkladem za všechny je nejužší dům v New Yorku, který je široký necelé tři metry. Dokonce ani nemá vlastní popisné číslo a pokud sem chcete poslat dopis, je nutné do adresy napsat číslo 75,5. Přesto je o něj poměrně velký zájem a za levno se rozhodně neprodává.
A někdy může být úzký dům i řešením složité bytové situace. Mladý pár v Barceloně například dlouho nemohl najít vhodný pozemek ke stavbě svého bydlení pro rodinu. Všechno bylo příliš drahé. Proto si vyhlédli úzkou dlouhou uličku, jejíž hodnota byla právě kvůli nevhodným rozměrům velmi nízká, a vybudovali zde dům, kam se pohodlně vejde i čtyřčlenná rodina. Dům je dlouhý 35 metrů a na šířku má pouhých 3,7 metrů. Dovnitř se vstupuje ze dvou stran a na střechu se vešel dokonce i bazén. Architekti pojali návrh skutečně odvážně, ale výsledný dům je skvostem, který by rodině mohl kdekdo závidět.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Napiš komentář