Pro ty, kteří mají strach z uzavřených prostorů, tmy a podivných stvoření, co si libují ve vlhku a tmavých skulinách, mohou být jeskyně dost děsivým prostředím. I pokud ale zrovna nesdílíte lásku k těmto divům přírody, následující jeskyně vás téměř jistě i tak ohromí. Patří totiž vůbec k těm nejhezčím, které na naší planetě najdeme.
Hang Son Doong
Jedná se o jeskyni v národním parku Phong Nha-Ke Bang v provincii Quang Binh ve středním Vietnamu. Najdete ji asi 50 kilometrů severně od hlavního města provincie Dong Hoi, a zhruba 450 kilometrů jižně od vietnamského hlavního města Hanoje. Byla objevena až v roce 1991 jedním místním mužem a oznámena britskou skupinou v roce 2009. Britští průzkumníci prohlásili, že se jedná o největší jeskyni na světě. Je dlouhá více než 5 kilometrů, široká 150 metrů a hluboká až 200 metrů. Návštěvníky však neláká jen na svou velikost, ale i na tamní faunu a flóru. Uvnitř se totiž zformovala svébytná džungle s řekou, vodopádem a stromy vysokými až 30 metrů, kterou obývá řada ptáků, primátů a dalších živočišných druhů.
Cueva de los cristales
Ani tato jeskyně není veřejnosti známa příliš dlouho. Byla objevena až v roce 2000 horníky při těžebních pracích. Obsahuje přitom jedny z největších a nejčistších sádrovcových krystalů, jaké se kdy podařilo nalézt. Ty vznikly díky přírodním puklinám, jimiž pronikaly mineralizované termální prameny z nitra Země. Tyto prameny se při pohybu směrem od nitra země postupně ochlazovaly a minerály se začaly usazovat a krystalizovat. Největší tamní gigant měří 11 metrů na délku, 4 metry v průměru a váží 55 tun.
Škocjanske jame
Jde o rozsáhlý jeskynní komplex, který patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím Slovinska. Tyto vápencové jeskyně se v roce 1986 ocitly na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Škocjanske jame najdete na jihozápadě země v oblasti Kras, nedaleko města Koper. Celková délka jeskyní je 5 800 metrů a na jejím vzniku se podílela řeka Reka, která pramení pod slovinskou horou Snežnik. V jeskynním komplexu je dohromady 26 vodopádů a nespočet skvostných krasových útvarů. Často sem míří davy fanoušků Pána prstenů, jelikož jeskynní komplex bez nadsázky připomíná Středozemi a její trpasličí Morii.
Ledová jeskyně u vulkánu Mutnovskij
Na jihu Kamčatky dokázala příroda vykouzlit jednu z nejpodivuhodnějších ledových jeskyní. Téměř kilometr dlouhý tunel vyhloubil horký pramen protékající pod ledovcovými poli na úpatí vulkánu Mutnovskij. Kromě samotného ledu však návštěvníky především uchvátí netradiční hra barev na stropě a okolních stěnách, které začínají bílou, přecházejí ve světle modrou, zelenou a končí až ve žluté či temně rudě. Nejde o žádná kouzla ani vymoženosti moderní techniky, je to jen obyčejná hříčka přírody, kterou vytváří lom slunečních paprsků.
Majlis al Jinn
Tuto jeskyni najdete na východě Ománu, poblíž pobřeží Arabského moře. Jeskyně měří 310 na 220 metrů je hluboká 120 metrů, ale její strop tvoří pouhých 40 metrů vápence. Majlis al Jinn byla objevena v červnu 1983 americkým hydrologem W. Don Davisonem a jeho ženou Cheryl S. Jones, kteří se do jeskyně spustili a dna dosáhli 22. dubna 1985. Pozoruhodnou podívanou nabízí zejména díky přirozenému světlu, které dovnitř proniká třemi hlavními stropními vstupy a ozařuje prakticky celý prostor. Do jeskyně se lze dostat pouze na laně, jen tak někdo se tam tedy nepodívá.
Batu Caves
Vápencové jeskyně na okraji města Kuala Lumpur nejsou jen turistickou atrakcí, ale především ukrývají jedno z nejdůležitějších poutních míst vyznavačů hinduismu v Malajsii. Hned u vchodu do jeskyní vás zaujme obrovská, zlatě natřená socha boha Murugana a do hlavní chrámové jeskyně vede 275 strmých schodů. Jeskyně jsou místem posvátným a přístup do nich je omeznován a hlídán, a i díky tomu jsou dnes také domovem několika vzácných živočišných druhů, včetně pavouka sklípkoše batuského, netopýrů, hadů a makaků.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Napiš komentář