Luang Pho Daeng, mumie, která nosí sluneční brýle a rozhodně neděsí

Viděli jste film Mumie? Pak si jistě vzpomenete na děsivé scény, ve kterých figurovala děsivá postava mumie, která ničila a byla více než nebezpečná. Takovou mumii byste jistě na vlastní oči spatřil nechtěli. Ale v Thajsku můžete vidět mumii, která se na vás usmívá a dokonce má i sluneční brýle. Rozhodně nevypadá nijak nepřátelsky, naopak. Luang Pho Daeng je i po smrti více než přívětivý a vítá návštěvníky z celého světa.

Mumie, která neděsí

Když vstoupíte do chrámu Wat Khunaram v Thajsku, přivítá vás usměvavý obličej se slunečními brýlemi. Nejedná se ale o přívětivého turistického průvodce, nýbrž o mumifikovaného mnicha. Tento mnich zemřel již před více než 40 lety, ale jeho tělo je stále zachovalé a už přes několik desetiletí zdraví návštěvníky tohoto buddhistického chrámu.

ZDROJ: WikimediaCommons

Kdo byl Luang Pho Daenga? Vlastně úplně normální thajský chlapec, který se okolo svých dvacátých narozenin začal zajímat o kariéru mnicha. Jeho plány se však rychle změnily poté, co potkal krásnou mladou dívku a oženil se s ní. Společně vychovali šest dětí, ale když všechny odrostly a opustily rodinné hnízdo, rozhodl se vrátit ke svému snu z mládí a stát se ještě na stará kolena mnichem.

A tak započala jeho studia. Podle dostupných pramenů patřil mezi nejusilovnější a nejzapálenější studenty buddhistických textů a brzy se stal vyhledávaným a respektovaným mnichem. Krátce působil v jednom z chrámů na jihu Thajska, ale po několika letech se vrátil blízko svého rodného města, do chrámu Wat Khunaram. A právě zde také prožil poslední roky svého života. Když mu bylo 79, zavolal si jednoho dne své studenty a oznámil jim, že cítí, že se přiblížila jeho smrt. Vyslovil přání, že by rád zůstal vystaven na odiv návštěvníkům, aby byl inspirací pro všechny, kteří chtějí následovat buddhistické učení. Sám si zvolil místo, kde mělo být jeho tělo vystaveno, a věřil, že je to nejlepší způsob jak i po smrti sloužit tomu, v co celý život věřil a co následoval.

Blízkost smrti

A skutečně, neuplynuly ani dva měsíce a Luang Pho Daenga skutečně zemřel. Již před smrtí se ale sám začal připravovat k tomu, aby jeho tělo mohlo být mumifikováno a vystaveno. Jedná se o starou buddhistickou tradici, jejíž kořeny ale pochází ze severního Japonska. Tradice velí, aby mnich před smrtí začal postupně redukovat množství přijatého jídla a pití, a tak na konci v podstatě zemřel na vyhladovění. Je tedy otázkou, zda Luang Pho Daenga skutečně zemřel “přirozeně”, anebo vlastně spáchal sebevraždu. Tato tradice má za cíl demonstrovat naprosté odtrhnutí od lidských potřeb a zaměření pouze na duchovní cíle. Je to jakási cesta jak dosáhnout osvícení a zajistiti si posmrtný klid a odpočinek. Pomalé hladovění způsobí redukci tuku i tělesných tekutin a po smrti tedy zůstane tělo, které je připraveno být mumifikováno a zachováno po dlouhou dobu, protože tak snadno nepodlehne posmrtné zkáze.

ZDROJ: WikimediaCommons

Posledních sedm dní před smrtí již Luang nepřijímal žádné tekutiny ani jídlo. Nalezli jej mrtvého jak sedí v pozici lotosu a stále medituje. Jeho studenti vyplnili jeho přání, jeho tělo ošetřili a nabalzamovali a v pozici, ve které zemřel, jej vystavili v chrámu přesně tak, jak si to on sám představoval. I když hladovění pomohlo zachovat většinu jeho kůže a vnitřních orgánů, jeho oči z hlavy vypadly. Právě proto nyní nosí sluneční brýle, aby návštěvníky neděsily prázdné oční důlky. Dnes už tedy takto sedí více než 40 let a jeho mumie láká návštěvníky buddhistického i jiného vyznání. Nedávno se také zjistilo, že pod jeho kůží žijí mají gekoni, a zdá se tedy, že mnich se rozdává i po smrti. Snad jej tyto malé ještěrky nesní a zachovají jej i pro další generace.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *