Nebaví vás pořád dokola navštěvovat jen ověřené a dobře známé destinace? Toužíte po něčem trochu novějším, dobrodružnějším? O místě, které zatím není tak protkané turisty a globalizovanou kulturou?
Pak na vás s otevřenou náručí čeká Gruzie – země, která v poslední době láká spoustu dobrodruhů a jistě nadchne i vás. Zde najdete několik tipů, jak snadno a v pohodě zvládnout cestování po této krásné zemi a na co se připravit.
Vyrazte na jaře nebo na podzim
Gruzie má mimo vysokohorské oblasti poměrně mírné klima. Ačkoli neexistuje přesně definovaná sezóna, kdy je nejlepší Gruzii navštívit, určitě existuje období, kterému je vhodné se vyhnout – prostředek léta. Léto je totiž logicky hlavní sezónou pro zahraniční návštěvníky. Navíc, když se v Tbilisi začne oteplovat (a přibývá smogu), místní obyvatelé se intuitivně stahují do hor nebo na vesnice. V důsledku toho je v letních měsících zvýšený tlak na dopravu a ubytování. Na pobřeží Černého moře se ceny hotelů výrazně zvyšují. Nejhezčí doba pro návštěvu Gruzie je v období mezi sezónami, buď na konci jara, nebo na podzim. Jakmile pominou jarní deště (obvykle po Velikonocích), teploty jsou mírné, kvetou divoké květiny, a ještě není nikde příliš plno.
Podzim (od září do konce října) je dalším skvělým obdobím pro návštěvu, protože celá země je svátečně naladěná. V této době se koná sklizeň vína, a pokud byste měli zájem a odvahu, můžete se podívat nebo se zúčastnit sběru hroznů v Kachetii.
Pořiďte si místní SIM kartu
SIM karta je v Gruzii v podstatě nutností, pokud plánujte používat online mapy a navigace. Pořídit si místní SIM kartu je tak snadné a cenově dostupné, že opravdu není důvod, proč to neudělat. Dejte si ale pozor na nákup SIM na letišti – ceny jsou zde obvykle nastřelené a neodpovídají realitě. Raději si pak ve městě zajděte na prodejnu a nechte si registraci udělat přímo od pracovníků na přepážce – zabere to jen pár minut.
Myslete i na to, že Google mapy nejsou vždy v Gruzii spolehlivé. Mnohem lepší služby nabízí české mapy.cz, zejména pak pokud jde i o stezky mimo města apod.
Ve Tbilisi používejte hromadnou dopravu
Tbilisi má skvělý systém veřejné dopravy, který velmi usnadňuje pohyb po městě. Nedávno prošel velkou reorganizací – byly zavedeny nové minibusy, plánují se nové linky, a hlavně se zdvojnásobila cena jízdného. Pokud chcete v hlavním městě dopravu využívat, musíte si nejprve zakoupit jednu ze dvou dobíjecích dopravních karet. Bílá karta MetroMoney se používá pro jednorázové cesty, zatímco modrá karta Travel Card je vhodná pro všechny, kteří využívají veřejnou dopravu častěji. S touto novou kartou si můžete zakoupit denní, týdenní nebo měsíční neomezenou jízdenku. Ve veřejné dopravě také funguje i přímo placení kartou, ale jízdné je při tomto způsobu nákupu jízdenky mírně vyšší.
Vždycky mějte po ruce hotovost
I když 99 % restaurací a hotelů ve městě přijímá platby kreditní kartou, menší kavárny, trhy nebo taxikáři stále preferují platbu v hotovosti. Zejména pokud míříte mimo hlavní město a do hor, je hotovost zcela nezbytná. Vyhněte se směnárnám na letišti – místo toho použijte některý z bankomatů v příletové hale a vyberte si zde peníze v místní měně. Všechny bankomaty v Gruzii přijímají karty Visa a Mastercard.
Nezapomínejte na spropitné
Spropitné není v Gruzii součástí kultury a nepovažuje se za povinné. Spropitné se však obvykle očekává ve většině odvětví služeb, zejména v Tbilisi, a to zejména pokud jde o turisty.
Platí zde zásada zdravého rozumu, že spropitné se dává pouze tehdy, pokud jste se službou spokojeni. Možná si všimnete, že mnoho restaurací, barů a kaváren si k účtu připočítává 10% “servisní poplatek”. Tento poplatek však téměř nikdy nedostane obsluha – je použit na jiné účely, například na výměnu rozbitých talířů a sklenic. Pokud chcete mít jistotu, že obsluha dostane spropitné, nechte jí spropitné navíc v hotovosti a pokuste se jí ho předat osobně.
Den začíná později
Zejména Tbilisi se probouzí pozdě a zůstává vzhůru dlouho do noci. Dokonce i v létě, kdy slunce vychází před pátou hodinou ranní, pokud jste na ulici před devátou, můžete slyšet doslova spadnout špendlík. Banky otevírají v 10 hodin, ale mnoho lidí začíná pracovat až v půlce dopoledne a pokračuje až do pozdního večera. Nemá proto smysl vstávat brzy ráno – nic nebude otevřené. Ani kavárny v Tbilisi obvykle neotevírají před 10. hodinou. Obchody, muzea, galerie a další atrakce bývají otevřeny mezi 10. a 11. hodinou.
Rodinné penziony jsou nejlepší volbou
Penziony jsou zdaleka nejoblíbenějším typem ubytování na gruzínském venkově. Když se ubytujete v penzionu, strávíte noc v rodinném domě – stanete se skoro součástí domácnosti. Domácí jídlo a domácí alkoholické nápoje jsou nedílnou součástí pobytu v penzionu. A co víc, hostitelské rodiny v penzionech jsou jako cestovní kanceláře, které vám zařídí taxi, výlety a vstupenky, zavolají do místní restaurace a zamluví vám stůl… A prostě cokoli, co byste mohli potřebovat.
Neodpusťte si alespoň jeden výšlap do hor
I když nejste zrovna turista, rozhodně nesmíte vynechat aspoň jeden výšlap do hor. Ve skutečnosti značná spousta lidí přijíždí do Gruzie pouze za účelem pěší turistiky. Stezka z Mestie do Ushguli ve Svanetie je pravděpodobně nejoblíbenější vícedenní túrou, ale různé trasy najdete v každém národním parku. Pokud to s pěší turistikou myslíte vážně, podívejte se na Zakavkazskou stezku, připravovanou trasu, která brzy propojí celý region jižního Kavkazu.
ZDROJ: https://www.journalofnomads.com/backpacking-in-georgia-travel-guide/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Rudolf Kirchner: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-krajina-priroda-mraky-2759804/
Napiš komentář