Co ovlivňuje vaše psychické rozpoložení? Bezpochyby je to to, jak se vyspíte, co zrovna prožíváte, jaké máte vztahy i třeba to, jaké je venku počasí. Ale velkou roli hraje i to, co jíte. Možná daleko větší, než si myslíte.
Za pomalostí, ospalostí, ale i sklíčeností lze často hledat chybu v jídelníčku. A z dlouhodobého hlediska může mít špatné stravování za následek celou řadu populačních nemocí – od depresí přes trvalý pocit stresu až po Alzheimerovu chorobu. Pokud se tedy nestravujete dobře kvůli vašemu fyzickému zdraví nebo vzhledu, měli byste to dělat kvůli vaší psychice.
Strava pro mozek
Existuje řada vědců, kteří se primárně zabývají vlivem stravování na naše psychické zdraví, mentální kondici i náladu. Tito vědci sestavili jídelníček, který obsahuje potraviny, jež na naše duševní zdraví působí velice příznivě. Není asi žádným překvapením, že tento seznam obsahuje především středomořskou kuchyni bohatou na zeleninu a zejména ryby. Je totiž prokázáno, že nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6 mohou mít příznivý vliv na lidskou psychiku, jak z hlediska prevence duševních poruch, tak dokonce z hlediska jejich léčby.
Dostupné suroviny
Které potraviny to tedy jsou a jak často je jíst, aby se výsledky dostavily? Pro udržení zdravého ducha a prodloužení života je dobré zařadit tzv. superpotraviny, které obsahují celou řadu minerálů a vitaminů. Patří mezi ně například borůvky bohaté na antioxidanty nebo chia semínka s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin a vlákniny. Mozek „nastartují“ díky vitaminu C také ostružiny, zatímco granátové jablko čistí cévy. Nejlepším bojovníkem proti stresu je ovšem obyčejné kysané zelí. Nejedná se tedy o žádné nedostupné nebo příliš drahé potraviny. Dají se běžně sehnat a můžete je konzumovat prakticky na denní bázi.
V ideálním jídelníčku byste naopak měli omezit máslo i margarín a nahradit je zdravějšími tuky, například těmi z avokáda. Ve zmíněném ovoci najdeme mimo jiné mononenasycené tuky, přispívající k bezproblémové průchodnosti cév, která je pro zdraví mozku víc než důležitá. Konzumace avokáda přitom rovněž pomáhá snížit krevní tlak.
Rybí živiny
Snad nejvíc však naše nervová soustava ocení výše zmíněné ryby, a to kvůli obsahu omega-3 mastných kyselin. Lososa, sardinky či sledě doporučují lékaři zařadit do jídelníčku 2–3krát týdně. Jenže není ryba jako ryba. V dnešní době již je docela velký oříšek sehnat skutečně kvalitní rybí maso, které je opravdu zdravé a není plné hormonů a dalších nebezpečných látek. Obecně platí, že zdravá ryba je taková, která skutečně plavala v moři nebo řece a je skutečně čerstvě zabitá. Na pultech českých obchodů je ale takových ryb minimum. Než tedy jíst třikrát do týdne levného lososa bůhvíodkud, raději si jedenkrát do měsíce kupte skutečně čerstvou rybu z moře, která má potřebné živiny a nic navíc. Někteří lidé chovají ovšem k rybám nepřekonatelný odpor – například proto, že jim jejich maso „nevoní“. Pokud navíc takoví jedinci nechodí na slunce, je důležité, aby denně přijali alespoň 1–2 gramy rybího tuku v kapslích.
Zdraví předci
Právě díky rybímu tuku byli například naši předci ve viktoriánské Anglii o dost zdravější než my. Kvůli dobovým chutím nekonzumovali mnoho soli, navíc ještě neexistovaly konzervy a v kuchyni se ani příliš často nesmažilo. Lidé se tehdy dožívali přibližně stejného věku jako my, ale zjednodušeně řečeno – na rozdíl od nás umírali zdraví a některé civilizační choroby vůbec neexistovaly. I přes bídnou hygienu tedy byli zdravější než my – a to jen díky kvalitní stravě. Poslední roky stáří jsou dnes spojeny s rakovinou, aterosklerózou, ischemickou chorobou, hypertenzí a podobnými nemocemi, jež se dříve vyskytovaly daleko méně. S pomocí správně zvolené stravy lze ale jejich riziko zmírnit.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Napiš komentář