Sopečnou aktivitu si asi nikdo nepředstaví jako něco příjemného nebo žádoucího. Soptící vulkány většinou ničí domovy, berou lidem životy i majetek, a i na krajině zanechávají výraznou stopu. Ale ne vždy musí být následky jen negativní. Změny v krajině po výbuchu sopky mohou vyústit i v úchvatné prvky, na které se jezdí dívat turisté z celého světa.
Sopka Kelimutu, Indonésie
Tato stále aktivní sopka se nachází na indonéském ostrově Flores. Poslední erupce byla nicméně evidována už poměrně dávno, v roce 1968. Měří 1639 metrů a na jejím vrcholku se nachází něco skutečně unikátního. Působením různých faktorů vznikla na samém vršku tři kráterová jezera Tiwi Ata Mbupu, Tiwu Nua Muri Kooh Tai a Tiwu Ata Polo. Každé jezero je trochu jiné, liší se svým objemem i rozlohou, ale především barvou vody. Ta je totiž proměnlivá v závislosti na měnících se oxidačních podmínkách, množství srážek a podpovrchových proudech.
Yellowstonská kaldera, USA
Kaldera se dá zjednodušeně popsat jako útvar, který vzniká propadem sopky nebo výbuchem a následným odmrštěním hmoty do okolí. Kaldera v Yellowstonu má rozměry 55 × 72 km. Je to gigantický „podzemí kotel“, kde se v hloubce asi 8 km nachází komora naplněná magmatem. Kaldera byla zformována během posledních 2 milionů let, kdy postupně došlo ke třem erupcím supervulkánu, který je ukrytý pod povrchem amerického národního parku. Výbuch před přibližně 640 tisíci lety měl stupeň VEI 8.
Pláž Reynisfjara, Island
Když se řekne pláž, většina lidí si vybaví zlatavé písky, ale na světě existují i pláže, na kterých najdete písek černý. Právě ty byly vytvořeny díky sopečné aktivitě. Při kontaktu s vodou se totiž láva prudce ochlazuje a drolí se na malé černé částečky, které skutečně připomínají písek. A stejným způsobem vznikla i nejznámější černá pláž na Islandu. Zajímavostí je, že tato netradiční lokace byla využita i při natáčení řady filmů nebo seriálů, vidět jste ji mohli například i ve Hře o trůny.
Kaldera Ngorongoro, Tanzánie
Tato kaldera patří vůbec k těm nejzachovalejším a největším na světě. Je hluboká až 610 metrů a rozkládá se na ploše o rozměrech 260 km2. Vznikla, když před třemi miliony let vybuchla na území dnešní Tanzanie obrovská sopka. Na území této kaldery se dnes rozkládá chráněná oblast Ngorongoro, která návštěvníky láká především proto, že patří k místům s největší koncentrací volně žijících zvířat v Africe. Málokde máte větší šanci vidět původní africké druhy ve svém přerozeném životním prostředí.
Údolí Waimangu, Nový Zéland
Toto vulkanické údolí je dílem činnosti sopky Tarawera. Dnes je tato sopka již neaktivní a nedochází zde k žádným nečekaným erupcím nebo podzemním pohybům. I proto je mimořádně oblíbena mezi turisty, kteří se zde mohou cítit zcela v bezpečí. Hlavní atrakcí je bezpochyby jezero příhodně nazvané Frying Pan (Pánev na smažení). Obsahuje totiž kyselou vodu vyvěrající z termálního pramene, jež dosahuje teploty mezi 50 a 60 stupni Celsia. Má rozlohu 3,8 hektaru, průměrná hloubka činí šest metrů a maximální přes dvacet metrů, a řadí se tak k největším geotermálním jezerům na světě. Jezero neustále bublá a hladina je zahalena mračny výparů, což zaručuje skutečně netradiční podívanou.
Ostrov Nea Kameni, Řecko
Jistě dobře znáte řecké Santorini. Idylické domky a výhledy na západ slunce, pohodové dny na pláži a večery v luxusních rezortech. Nebylo to tak ale vždycky. Ještě před 180 tisíci lety tvořilo dnešní souostroví Santorini celistvý ostrov s centrálním vulkánem. Po jedné z velkých erupcí však byla vzniklá kaldera zaplavena vodou. V jejím středu nicméně stále není klid. Vulkanická činnost neustává a z vln se díky tomu postupně vynořuje nová pevnina, která dostala název Nea Kameni.
Napiš komentář