Zatímco většina z nás si spojuje hrady především s Evropou, pravdou je, že i Amerika má v tomto ohledu co nabídnout. Nejsou to sice staré stavby s bohatou historií, ale jsou neméně krásné a zajímavé a pokud plánujete návštěvu Spojených států, určitě byste je mohli zařadit na seznam svých zastávek.
Většina středověkých hradů v Evropě byla postavena mezi 10. a 17. stoletím, což bylo dávno předtím, než se v Americe začala evropská civilizace naplno rozvíjet. Proto dnes najdete tisíce hradů rozesetých po celé Evropě a každá země se pyšní alespoň nějakým středověkým skvostem.
Ale Amerika nerada v něčem zaostává, a proto se našli lidé, kteří neváhali investovat miliony dolarů do toho, aby vybudovali hradní komplexy, které v mnohém připomínají evropské skvosty. Jen s jedinou výjimkou – většina není více než sto nebo dvě stě let stará.
Hearst Castle
Jedním z nich je i Hearst Castle, který byl vybudován mezi lety 1919 a 1947 architektkou Julií Morgan. Byl vystavěn pro mediálního magnáta Wiliama Randolpha Hearsta, který zdědil obrovský pozemek v Kalifornii a chtěl jej využít zcela nekonvenčním způsobem.
Výsledek je skutečně ohromující. Celý komplex čítá 165 pokojů, přes 50 hektarů zahrad, různé terasy, obrovský bazén a luxus, o kterém se může většině z nás jen zdát. To vše činí tento hrad jedním z nejokázalejších v celé zemi. Nyní je tento hrad pod správou státu, a proto jej mohou návštěvníci bez potíží navštívit a obdivovat neuvěřitelné sbírky soch, maleb, nábytku a dalšího umění.
Hammond Castle
John Hays Hammond byl jedním z největších vynálezců počátku 20. století a jeho velkým snem bylo postavit si vlastní hrad. Tento sen si také splnil a postavil si středověké sídlo v Gloucesteru v Massachusetts a daroval jej své ženě jako svatební dar.
Výstavba byla dokončena v roce 1929 a výsledná budova se skládala z velké haly, dvou kuchyní, místností, které sloužily pro výstavu artefaktů, křídla pro služebnictvo, tajné chodbu a mnohých dalších.
Pokud byste nevěděli, za jaké vynálezy můžete Hammondovi vděčit, je to například dálkové ovládání. On sám jej přímo nevynalezl, ale jeho pokusy k vývoji ovladače významně přispěly.
Bannerman Castle
Nedaleko východního pobřeží řeky Hudson leží malý ostrůvek Pollepel. Právě zde se Francis Bannerman rozhodl postavit hrad, kde by mohl uskladnit něco ze svého zboží, které jej proslavilo (zejména munice, uniformy, válečné relikty).
Bannerman si svůj hrad navrhl zcela sám a s pomocí dělníků jej postavil bez dozoru profesionálů. Také navrhl menší hrádek na vršku ostrova, kde se usídlil se svou rodinou. Okolo roku 1957 ostrov všichni jeho obyvatelé opustili a hrad byl zcela zanechán na pospas přírodě. Až o několik desítek let později se jej ujala nadace nesoucí Bannermanovo jméno a zavázala se hrad opravit a zachovat jeho historii a jedinečnost i pro budoucí generace.
Belvedere Castle
Belvedere Castle možná nezaujme svou velikostí, ale rozhodně svou polohou. Najdete jej totiž v Central Parku v New Yorku, na místě, kde byste hrad asi jen stěží čekali.
Byl navržen dvojicí Calvert Vaux a Frederick Law Olmsted, kteří navrhovali celý newyorský Central Park, a nelze pochybovat o tom, že návrh se velmi povedl. Park je vyhledávaným útočištěm obyvatel New Yorku i turistů a hrad Belvedere nabízí ty nejlepší výhledy na celý park i okolní mrakodrapy. Můžeme vám garantovat, že podobný pohled v Evropě jen tak nenajdete.
Fonthill Castle
Stavba pensylvánského hradu Fonthill započala v roce 1908 a skončila již o čtyři roky později. Byl postaven na přání archeologa a antropologa Henryho Chapmana Mercera, který zde chtěl nejen bydlet, ale také vystavovat své artefakty a sbírky.
Hrad nepůsobí na první pohled příliš přívětivě, ale zřejmě byl dost pohodlný, protože si jej Mercer skutečně zamiloval. Je také zajímavou architektonickou památkou, protože tato stavba patří mezi první, kde byl použit litý železobeton.
Napiš komentář