Kam za lyžováním po Česku? Krkonoše lákají na krásné sjezdovky i atmosféru

Lyžařská sezóna v České republice může být velmi proměnlivá a trvat různě dlouho. Někdy může trvat třeba i od října do března, ale v posledních letech se častěji zkracuje na měsíce od konce listopadu do konce února.  Lyžování si můžete užít v celkem 23 lyžařských střediscích: většina z nich se nachází podél českých hranic. Nachází se zde řada kilometrů sjezdovek pro alpské lyžování a snowboarding špičkové kvality, běžeckých tratí a bobových drah. Kromě půjčoven lyžařského vybavení je zde také mnoho lyžařských a snowboardových škol, které nabízejí kurzy pro děti i dospělé.

Kde jsou nejlepší lyžařská střediska v České republice?

Mezi nejoblíbenější lyžařská střediska v České republice patří Národní park Šumava na jihozápadě, Krušné hory na severozápadě a Krkonoše na severu. Česká republika má také několik středisek, která jsou vhodná pro začátečníky. Jedním z nich je například malé lyžařské středisko Monínec, které se nachází pouhých 100 kilometrů za Prahou.

V každém z lyžařských středisek se nacházejí také různá ubytovací, restaurační a zábavní zařízení, která turistům umožňují ochutnat typickou českou kuchyni, načerpat nové síly a užít si místní noční život.

Krkonoše: domov neohrožených lyžařů

Krkonošský národní park – známý spíše jako Krkonoše – je bezesporu jednou z nejoblíbenějších lyžařských destinací v České republice. Krkonoše jsou považovány za nejsevernější pohoří střední Evropy (a nejvyšší v České republice) a fungují jako přirozená hranice mezi severem České republiky a jihem Polska. Tyto hory, vyhlášené národním parkem a biosférickou rezervací UNESCO, jsou proslulé svými 500 kilometry běžeckých tratí. Jsou také známé tím, že v každé z jejich odlehlých vesnic se nachází nějaké lyžařské středisko. Pojďme se na některé z nich podívat!

Špindlerův Mlýn: centrum dění

Poblíž této malé obce s 1100 obyvateli, která leží uprostřed Krkonoš, se nachází nejvyšší hora České republiky. Je to hora Sněžka, která se tyčí do výšky 1 602 m n. m. Sněžka má 5 lanovek, 11 lyžařských vleků, 85 kilometrů běžeckých tratí a 25 různých sjezdovek – většina z nich je červených, ale je zde i několik modrých a černých. Součástí skiareálu Špindlerův Mlýn je také 4kilometrová bobová dráha, dětské kluziště a možnost paraglidingu z jedné z jeho skal. Návštěvníci si často pochvalují zajímavé budovy střediska, které si zachovaly svůj původní design z 20. let minulého století, a kulturní akce, které se v areálu pravidelně pořádají po celý rok. Zmínit bychom měli také komplexní a rozsáhlé aprés-ski služby s různými restauracemi, bary a nočními kluby, které jsou ideální pro příjemné strávení noci na horách.

Janské Lázně: dokonalá kombinace lyžování a termálních lázní

Lázeňské město Janské Lázně, ležící na východním okraji Krkonošského národního parku, je jedním z pěti vzájemně propojených středisek tvořících lyžařský areál Černá hora – Pec, největší v České republice. V kombinaci s dalšími čtyřmi lyžařskými středisky – Černý Důl, Svoboda nad Úpou, Velká Úpa a Pec pod Sněžkou – tvoří komplex zimních sportů. Návštěvníci mohou také využít služby rolby SkiTour Express, která je přepraví z jednoho střediska do druhého.

Pokud se vám nechce přejíždět mezi jednotlivými středisky, nezapomeňte, že jen v Janských Lázních se nachází čtrnáct různých sjezdovek (v celkové délce 11 kilometrů), lanovka pro osm osob a příjemná bobová dráha dlouhá 3,5 kilometru s převýšením 560 metrů, která zaručuje intenzivní adrenalin.

Benecko: nejlepší středisko pro začátečníky

V nejjižnějším podhůří Krkonoš leží malá obec Benecko. Benecko, spojené s českými pastvinami úzkou silnicí, která se vine po úbočí hor, je příjemně klidné a vyzařuje pocit opravdové izolace a propojení s přírodou. V jeho zasněžené krajině se nachází několik malých dřevěných domků s kouřícími komíny – proč se nepodívat, jestli je z vrcholu hory všechny spatříte?

V jeho lyžařském středisku najdete vše od černých a červených sjezdovek až po kratší, méně strmé trasy. Ty jsou ideální pro začínající lyžaře, kteří ještě nejsou připraveni na náročnější sjezdovky. Na některé části není třeba skipas, takže jsou ideální pro rodiny s nezkušenými mladšími lyžaři. Celkem je zde 12 sjezdovek, z nichž některé jsou zcela osvětleny reflektory, takže si je můžete užívat i po západu slunce.

Lyžování v Krkonoších je prostě zážitek. Samozřejmě se tyto sjezdovky nemohou rovnat několika kilometrovým alpským trasám, ale i přesto si lyžování užijete a o to více zastávek si můžete udělat v barech u sjezdovek.

ZDROJ: https://www.skiresort.info/ski-resorts/czech-republic/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Visit Almaty: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-snih-zima-hora-848595/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *