Huang Dafa dokázal pohnout horami. Své vesnici přivedl životodárnou vodu

Když vám na něčem opravdu záleží, dokážete udělat nemožné, abyste dosáhli svého. Platí to v každém věku, pro každého člověka. To, proč kolem nás neexistuje daleko více heroických výkonů, je spíše proto, že se lidé nedokáží pro něco dostatečně nadchnout. Ale když je to otázka života a smrti, v podstatě nemáte na výběr. A podobně to bylo i v případě Číňana Huanga Dafa, který strávil dlouhých 36 let budováním kanálu, který by přivedl vodu do jeho rodné vesničky v horách.

Umět pohnout horami

Stará čínská legenda vypráví příběh muže, který bydlel na samotě a od nejbližší vesnice jej dělily tři hory. Začal proto kopat, aby vybudoval cestu. Lidé z vesnice se jeho úsilí vysmívali, Jü Kung jim ale vždy odpovídal: „Já i moji potomci můžeme kopat po celé generace, hory už ale dál nevyrostou.“ Příběh končí tak, že Kunga za jeho neustuchající úsilí odměnili bohové, kteří sami horami pohnuli, a takto vytvořili vytouženou cestu. Proto se až dodnes pro mimořádně vytrvalé jedince používá výraz – muž, který pohne horami. Je to docela trefné a platí to jistě nejen v Číně.

Zatímco mýtickému Jü Kungovi museli v jeho snažení pomoci bohové, skutečný čínský hrdina Huang Dafa si musel vystačit jen s vlastním odhodláním a pílí. Dnes je Huang Dafovi přes osmdesát let a jeho domovem je malinká vesnička Cchao-wang-pa, která je ukryta kdesi hluboko v horách v provincii Kuej-čou. Už v roce 1959 postihlo vesnici i její blízké okolí velké sucho, které způsobilo vyschnutí všech vodních pramenů. Jediná studna, v níž byla ještě voda, sloužila jako drahocenný zdroj pitné vody a vesničanům závislým na pěstování rýže hrozilo, že budou muset své domovy opustit. Řada z nich to také udělala a počty obyvatel se začaly kvůli suchu neutěšeně snižovat.

Nic není nemožné

Huang Dafa se na pomalou zkázu své rodné vesnice nemohl dívat. Tehdy mu bylo pouhých 23 let a v žilách mu ještě kolovala spousta energie i elánu. Rozhodl se tedy, že do vesnice vodu opět přivede, ať už to bude stát cokoliv. Vymyslel, že bude třeba vybudovat v horách kanál, kterým by se voda do vesnice dala přivádět. Přesvědčil několik místních a společně začali kopat. Po 10 letech tvrdé práce se jim pomocí ručního nářadí podařilo prokopat úzký, 100 metrů dlouhý tunel skrz vrcholek hory. Přivést vodu se ale bohužel nepovedlo.

Tehdy se Huang Dafa rozhodl, že se vydá do světa načerpat více informací, které by mu pomohly dovést svůj projekt do konce. Na počátku 90. let se do vesnice vrátil a přesvědčil vesničany, aby se k myšlence vybudování vodního tunelu vrátili. S novými znalostmi a vědomostmi šla práce rychleji než dříve a už v roce 1995 mohli místní slavit. 7 200 metrů dlouhým kanálem, vinoucím se přes tři hory, začala téct konečně téct životodárná voda. Dalších 2 200 metrů vodního koryta zásobovalo vodou i tři okolní vísky, takže Dafu velebili nejen jeho sousedé, ale i lidé ze širokého okolí. Na počest svého hrdiny místní kanál pojmenovali Dafův kanál.

Záchrana pro celý region

Podle deníku China News dnes zásobuje Dafův kanál vodou zhruba 1 200 lidí a oblast produkuje okolo 400 tisíc kilogramů rýže ročně. Právě tento kanál zachránil rýžovou produkci, která nyní živí prakticky všechny místní obyvatele. Bez rýže a zdroje vody by staří zůstali na pospas osudu a všichni mladí by se museli odstěhovat do větších měst. Huang Dafa ale u kanálu neskončil. Společně s vodou totiž do vesnice přivedl i elektřinu a vybudoval silnici, který výrazně usnadňuje dopravu i zásobování. Dnes už Huang prožívá podzim svého života, ale přesto pilně pečuje o své životní dílo a pravidelně jej čístí od nánosů. Mezi místními je Huang Dafa navždy mužem, který dokázal pohnout horami.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *