Ochránci papeže: Musí splňovat přísná pravidla a nosí oblečení šité v Česku

Švýcarská garda je tak trochu zjevem, který překvapí asi každého návštěvníka Vatikánu. Působí jako turistická atrakce oblečená do barevných kostýmů, ale ve skutečnosti mají bohatou historii a důležité úkoly. Mladí Švýcaři sloužící v gardě ve Vatikánu disponují nejen tvrdým výcvikem, ale takové moderní zbrojí, která je předurčuje i k tomu, aby v případě potřeby chránili papeže a církev i vlastním tělem. Zajímavé je, že většina z nich pochází z městečka Naters ve Švýcarsku.

Malebné městečko pod Alpami

Nenápadné město Naters se nachází v malebném švýcarském kantonu Wallis. Poblíž lze najít také poměrně známý Simplonský průsmyk a k Matterhornu je to odtud jen hodina cesty. Právě odtud směřuje a směřovala drtivá většina gardistů do Vatikánu. Historie vojenské gardy zde má dlouholetou tradici. Vznikla již před pěti sty lety, zdejší obyvatelé totiž neměli jinou volbu, než být zaměstnáni jako žoldáci různě po světě, protože zde prostě nebylo jiné zaměstnání, kterého by se mohli chopit.

Dnes už je samozřejmě situace zcela jiná a mladí muži neodchází do gardy za vidinou jediného možného zisku. Přesto se dodnes nejvíce mužů rekrutuje právě z oblasti okolo Naters. Je zde totiž silná katolická tradice, a tak je služba papeži prestižní a velmi ceněná. Navíc je služba v gardě také skvělým doporučením pro budoucího civilního zaměstnavatele.

Švýcarská garda chrání papeže a jeho bydliště od roku 1506, i když od té doby se také mnoho změnilo. Stále však platí, že členem gardy bývá mladý Švýcar, který věří, že katolická církev a papež si zaslouží jeho ochranu i za cenu ztráty vlastního života. Chybět by mu asi neměla ani touha po dobrodružství, schopnost orientace v mezinárodním prostředí, jazykové dovednosti i vůle poznat bezpečnostní profesi, která není vždy snadná a má velmi pevná pravidla a řád.

Co musí mít každý gardista?

Jediné, co se nemění, jsou právě požadavky na gardisty. Ty jsou stále stejné jako před více než pěti sty lety. Musejí mít švýcarské občanství, katolické vyznání a měli by měřit nejméně 174 centimetrů. Dále je třeba, aby byli svobodní ve věku 19 až 30 let a měli alespoň středoškolské vzdělání. Některé požadavky se však přeci jen poněkud uvolňují i s ohledem na měnící se dobu, což je jistě dobře. Dříve byli například francouzsky hovořící gardisté v menšině a drtivou většinu tvořili ti, kteří hovořili německy. Dnes už ale toto neplatí, a dokonce byl v roce 2003 do gardy přijat i švýcarský občan indického původu.

Výzbroj nesmí chybět

Po většinu svého moderního působení plnila Švýcarská garda většinou ceremoniální funkce, nicméně to se změnilo s útokem na papeže Jana Pavla II. v roce 1981. Od té doby je součástí výcviku také boj s malými zbraněmi a boj beze zbraní. Garda je přítomna u všech vchodů do Vatikánu, má na starosti strážní službu a plní jak bezpečností úkony, tak také reprezentační a ceremoniální služby.

A na pomoc jim k tomu slouží slušná výzbroj. Výstroj byla doplněna o moderní pistole spolu s armádními útočnými puškami. Rozhodně mají vše, aby případnému útoku zabránili – a není divu, v dnešní době plné teroristů a atentátů je toto potřeba snad ještě větší než kdysi.

České uniformy

V gardě slouží vždy 110 pečlivě vycvičených mužů, kteří oblékají pestré žluto-modro-červené uniformy. A ty se poněkud překvapivě šijí v Třešti u Jihlavy. Úbory byly navrženy v roce 1914 velitelem gardy Julesem Répondem, který hledal inspiraci v Rafaelových freskách. Pokud se jedná o nějakou významnou slavnost, je tato klasická uniforma doplněna ještě také hrudním pancířem a přilbou ozdobenou pštrosím perem.

Kolik si vydělají?

Každého určitě také zajímá, kolik si takový gardista za své věrné služby vydělá. Berou základní roční plat bez daně 15 600 eur (zhruba 430 tisíc korun), ale většina z nich má také různé příplatky za přesčasy, zdarma je stravování a ubytování. Prvotní závazek je vždy ke dvouleté službě s možností prodloužení a povýšení. Je možné, aby se oženili, a to jakmile dosáhnou věku 25 let, odsloužili již minimálně tři roky, upsali se na další tři roky služby a mají hodnost nejméně desátníka. Tito muži pak mají také zajištěné ubytování pro své rodiny přímo ve Vatikánu. Je ale třeba počítat s tím, že se vždy jedná o dočasnou službu limitovanou věkem. Nicméně tito muži obvykle nemají uplatnit se pak kdekoliv jinde – v podobném i zcela jiném oboru. Je to prestižní práce, která má ve světě stále velké jméno.

ZDROJ: https://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_Guard, 100+1 zahraničních zajímavostí

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Mike Tyurin: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/budova-stojici-vchod-vatikan-5051681/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *