Hra na hrdinu se nevyplácí. I pro zdravé jedince může mít chřipka trvalé následky

Je zde opět podzim a s ním i virové infekce, které jej běžně provázejí. Zejména lidé se slabší imunitou musejí počítat s tím, že je taková nepříjemnost může potkat. A i když se dnes daleko častěji skloňuje epidemie koronaviru, není radno zapomínat na to, že se mezi námi stejně jako vždycky pohybuje i obyčejná chřipka. A i ta může mít vážné následky, pokud není vhodně léčena.

Chřipka je jedním z nejčastějších onemocnění podzimní a zimní sezóny. Nakazit se jí snadno mohou staří i mladí, ale je pravdou, že nejčastěji útočí na ty, kteří už jsou nějak chronicky nemocní nebo mají oslabenou imunitu. Zdravý silný člověk se totiž při setkání s virem stále může nemoci ubránit.

Chřipka obvykle nepatří k onemocněním, kvůli kterým by bylo nutné uvažovat o hospitalizaci, přesto umí pacienty hodně potrápit. A své o tom ví i mladí a zdraví lidé, které tato nemoc dostihla. Nutná je většinou domácí léčba na lůžku v délce okolo jednoho týdne. Příjemné to určitě není, ale vyplatí se nemoc vyležet než se zbytečně snažit hrát hrdinu.

Řada lidí má totiž tendenci příznaky přecházet a dokud je nemoc doslova nepoloží, chodí do práce, na schůzky a s přáteli na pivo. K překonání příznaků lidé volí silná analgetika, která je sice postaví na nohy, ale tento systém neúměrně namáhá celý organismu. Není to rozhodně dobrý nápad a plynou z něj značná rizika pro vás i vaše okolí.

Léky ani nemusí být potřeba

Chřipka je virové onemocnění, které není možno léčit antibiotiky. Neexistují tedy žádné specifické léky, které by měl lékař předepsat. V podstatě jde o to, že úplně nejdůležitější je dopřát tělu volno a skutečně nemoc vyležet. Základním mechanismem, kterým se zbavuje člověk nákazy, je imunitní reakce jeho organismu. Zvýší se tělesná teplota, zmobilizují se bílé krvinky a vytvoří se protilátky, které s viry bojují, a nakonec je i porazí. Tomuto procesu pomůžeme nejlépe tak, že si dopřejeme odpočinkový režim s pobytem na lůžku, dostatkem tekutin a spánku.

Ohrožení pro vaše okolí

I kdyby nešlo o vás samotné, je třeba si uvědomit, že pokud příznaky ignorujete a vesele dál chodíte mezi lidi, stáváte se nebezpečným bacilonosičem. Právě v počínající akutní fázi onemocnění je totiž virová zátěž organismu nejvyšší a s tím souvisí i vysoké riziko přenosu infekce přímým kontaktem či kapénkově. Nejvyšší riziko přenosu nákazy bývá ve vozech hromadné dopravy nebo v uzavřených místnostech, kde se příliš nevětrá a je tam teplo a vlhko. Svým bezohledným chováním můžete snadno nakazit člověka, pro kterého už tato nemoc nemusí mít mírný průběh. U těchto lidí může mít chřipka i smrtelné následky.

Myslete i na své zdraví

Přecházení chřipky není ale nikdy výhodné ani pro vás. Virus chřipky není schopen dlouhodobě přetrvávat v organismu, chřipka tedy nemůže přejít do chronicity. Pokud však neumožníte svému organismu v klidu se s infekcí vypořádat, riskujete rozvoj dalších nepříjemných komplikací, z nichž některé mohou ohrožovat i váš život.

Nenechte virus zvítězit

Méně závažnou komplikací je například chřipková laryngitida (zánět hrtanu). Ten se projevuje dráždivým kašlem, dušností nebo ztrátou hlasu. Chřipkový virus může ale postihnout také průdušky a mezi nejtěžší stavy náleží chřipkový zápal plic neboli pneumonie. V takovém případě dochází k vážnímu poškození plicní tkáně a u slabších jedinců může skončit až fatálně. Při rozvoji zápalu plic je často nezbytná umělá plicní ventilace a hospitalizace na ARO.

Kromě typicky dýchacích komplikací však mohou nastat i jiné potíže. K nim patří třeba zánět svalů – myositida. Jedná se o typickou komplikaci spíše u dětí a příznaky se projevují obvykle za 5 až 7 dní od prvních symptomů chřipky. Dochází k výrazné bolestivosti svalů a slabosti pohybového aparátu. Naštěstí nemoc nemívá trvalé následky a po dalším přeléčením potíže ustupují.

Srdce v ohrožení

Bohužel chřipkou může být ohrožen i velmi podstatný orgán našeho těla – srdce. Může dojít k chřipkovému zánětu srdečního svalu a osrdečníku – myokarditida a perikarditida. Jakmile virus napadne srdeční tkáň, obvykle se ozývá velmi silná imunitní odpověď organismu. Srdce totiž musí být chráněno téměř za každou cenu. Mezi buňky srdečního svalu tak z krve pronikají bílé krvinky a ty se nemilosrdně snaží virus zlikvidovat. Při nelítostném souboji však dochází často i k poškození samotného srdce. Na poškozené tkání se nezřídka vytvoří jizva, která srdce trvale poškodí. Navíc se tato nemoc nemusí projevit ihned po odeznění chřipky, ale často je mezi ní a chřipkou časová prodleva, která poté zhoršuje diagnostiku. Mezi typické projevy řadíme únavu, dušnost, kolapsy či bolest na hrudi.

Pozor na mozek

V neposlední řadě může být postižena chřipkovým virem i centrální nervová soustava. Rozvinout se může i zánětu mozku a mozkových obalů, tedy encefalitidy či meningoencefalitidy. Čekají vás velmi silné bolesti hlavy, nevolnost, zvracení a další poměrně výrazné komplikace, které navíc mohou mít trvalé následky.

Chřipka s sebou nese i sníženou obranyschopnost těla. To pak znamená, že budete náchylnější k dalším virózám a chřipkám, ale zaděláváte si tak i na chronické potíže. Nepodceňujte tedy právě klidový režim. Je to snadná a obyčejná pomoc, která vás ale může uchránit od budoucích potíží daleko vážnějšího charakteru. Jezte také lehkou stravu, aby se zbytečně nezatěžovalo trávení, a též zvýšte příjem vitaminů.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *