George Everest. Muž, jehož jméno nese nejvyšší hora, kterou on sám nikdy neviděl

Ve zkratce lze říci, že sir George Everest byl objevitel, zeměměřič a geodét. V roce 1823 převzal vedení objevitelské mise v Indii a díky svým velice přesným mapám, které vytvořil, si vysloužil dokonce státní vyznamenání. Nejvyšší hora světa, Mount Everest, hrdě nese jeho jméno.

Kdo byl George Everest?

Už od mládí se tento muž zajímal o cestování a fascinovalo ho objevování nových krajin. Byl studentem vojenské školy a i díky svým dobrým studijním výsledkům se už v roce 1806 vydal na sedmidenní výpravu do Bengálska.

Foto: Hephaestos at English Wikipedia, prostřednictvím Wikimedia Commons

Většinu svého života ale strávil i Indii, kde pomáhal dovést k dokonalosti mapování celého indického subkontinentu. Aby byly výsledky jeho práce co nejlepší a nejpřesnější, na všechny výpravy do džunglí a pouští se vydával osobně a vedl si pečlivé poznámky, které později proměnil v přesné mapy. Kvůli náročnosti práce dokonce několikrát vážně onemocněl, ale vždy se dal dohromady a pokračoval v práci.

Kromě toho byl také vynálezcem a podařilo se mu vymyslet několik nezbytných přístrojů a metod k tomu, aby jeho měření byla co možná nejpřesnější. Dnes je až s podivem, jak přesně se mu podařilo zmapovat tak velikou oblast bez použití jediného moderního přístroje.

Hora za odměnu

To, že je Mount Everest nejvyšší horou na světě, bylo zjištěno až v roce 1852 matematikem Radhanathem Sikhdarem. Tento objev byl ihned ohlášen, ale hora nedostala žádné oficiální jméno ještě po čtyři následující roky. Až poté se předchůdce sira Everesta rozhodl, že by bylo patřičné pojmenovat horu právě po něm. Protože to byl právě Everest, který skutečně dotáhl mapování tohoto subkontinentu do konce a odvedl nesmírně dobrou a pečlivou práci.

A tak se Everestovo jméno stalo známé vlastně po celém světě. Ve skutečnosti však hora dávno předtím pojmenována byla, a to místními, kteří jí říkají dodnes Chomolungma nebo také Sagarmatha.

Jednou z největších ironií celého příběhu je ale fakt, že sám Everest vlastně tuto slavnou horu nikdy nespatřil. Při svých výzkumných výpravách se pravděpodobně nikdy nedostal tak daleko, aby byla hora alespoň na dohled. Když odešel do důchodu v roce 1843, britské průzkumné jednotky tou dobou do oblasti dnešního Nepálu ani nevkročily. Everest tedy získal tak obrovskou poctu jen díky své dobré reputaci, skvělým výsledkům a oblíbenosti mezi svými spolupracovníky.

Druhá zajímavost se točí kolem samotného jména Everest. Zatímco my a vlastně celý zbytek světa toto jméno vyslovuje přesně tak, jak se píše, sir George Everest, který byl původně welšan své jméno vyslovoval jinak. První část slova “eve” vyslovoval jako “ív”. Správná výslovnost názvu hory by tedy měla být “ívrest”.

To však nic nemění na faktu, že dostat jako odměnu za svou dlouholetou práci to, že po vás pojmenují nejvyšší horu světa, je rozhodně hezká kompenzace. Sám sir Everest proti tomu tehdy dokonce protestoval, ale jeho jméno se pro označení hory ujalo a používá se dodnes.

Poučení?

A jaké je poučení z tohoto příběhu? Možná i to, že kdo dělá svou práci pořádně, dočká se skutečně pořádné odměny. Anebo to, že není na škodu nebýt troškař a mířit na vysoké cíle. Sir George Everest určitě neodjel do Indie s tím, že si tam získá zásluhy, díky kterým nebude jeho jméno nikdy zapomenuto. Jen se prostě nebál být skutečně nejlepší v tom, co dělal.

A budoucí generace už si budou navždy klást tu otázku, proč se vlastně Mount Everest jmenuje tak, jak se jmenuje. Za tímto jménem nestojí nějaký horolezec, jak by bylo nasnadě, ale skutečně pečlivý průzkumník se smyslem pro detail a odpovědnou práci.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *