V roce 1968 nalezli J. Manson Valentine, Jacques Mayol a Robert Angove při potápění v okolí ostrovů Bimini v hloubce 5,5 metrů velké vápencové bloky, které velice nápadně připomínají velký chodník nebo cestu. Tato “cesta” je dlouhá necelý kilometr. Jednotlivé kameny mají různou velikost i tloušťku, ale jsou poskládány tak, aby vytvářely rovný povrch, po kterém by se dalo kráčet.
Cesta vede větší část rovně a nakonec se zatáčí. Hned vedle se nachází ještě dvě o poznání menší kamenné formace, které však mají stejnou strukturu a zdá se, že větší cestu jakoby doprovází.
Většina kamenných bloků působí tak, že byly úmyslně obroušeny do pravých úhlů, ačkoliv voda a eroze už jejich tvar přiblížila více oblým tvarům. Každý z útvarů má přibližně něco mezi 3 a 4 metry na délku a 3 metry na šířku.
Proč je pod mořem taková cesta?
Jednotlivé bloky připomínají velké kamenné polštáře. Zdají se být ale pečlivě sestavené, rozhodně to nevypadá jen na obyčejnou hříčku přírody. V některých místech jsou na sobě dokonce dva kameny a někde jsou i vypodloženy tak, aby bylo zaručeno, že povrch bude v jedné linii.
Staří těchto kamenů je prý přibližně 3500 let. Někteří se tedy domnívají, že se jedná o pozůstatek původního přístaviště nebo jakéhokoliv přístupu do moře. Problém ale je, že podle výzkumů by i před 3500 lety byly tyto kvádry pod hladinou moře. Voda sice od té doby vystoupala, ale ne natolik, aby mohly tyto kvádry být tehdy postavené na souši.
Jaké je vysvětlení?
Vysvětlení je celá řada. Zdá se, že každý si na tento podivný úkaz udělal svůj názor. Mezi nejpopulárnější vysvětlení patří například to, že se jedná o cestu postavenu nějakou dávnou civilizací. Lidé věří také tomu, že za vším mohou stát mimozemské síly nebo se může jednat o další z důkazů existence bájné Atlantidy. Kvůli jejímu umístění je to více než nasnadě a řada těch, kteří v existenci Atlantidy věří, se chopila nové příležitosti jak dokázat její existenci.
Co je však ještě záhadnější je fakt, že objevení této cesty bylo už v roce 1938 předpovězeno prorokem Edgarem Caycem, který tenkrát tvrdil, že nepotrvá dlouho a bude objevena cesta, která povede k objevení starobylým chrámů Atlantidy. Sám dokonce označil tuto konkrétní lokalitu, ostrovy Bimini.
Kromě předpovědi a některých specifických rysů cesty v Bimini však neexistují žádné solidní důkaz o tom, že by snad tato cesta skutečně měla být součástí atlantské civilizace.
Mezi více vědecké vysvětlení patří i to, že takový útvar vznikl přirozeně vlivem erozí a působením mořské vody. Koneckonců by to nebyla první ani poslední struktura, která by takto vznikla. Vždyť třeba dobře známý Obrův chodník v Severním Irsku vznikl obdobně. Tuto teorii podporuje i karbonová analýza, která byla na vzorcích provedena. Podle ní se zdá, že cesta vznikla skutečně přirozeným způsobem a trochu to tedy bere vítr z plachet všem nadšeným hledačům Atlantidy.
Příroda je mocná
Nezbývá než se znovu podivit nad tím, co má příroda stále schováno v rukávu. Častokrát si dnes již myslíme, že bylo objeveno vše, co být objeveno mohlo, ale stále přichází nová vysvětlení, senzace i objevy.
Ať už se tedy přikláníte na jakoukoliv stranu anebo si o cestě v Bimini myslíte své, přesto platí, že se jedná o nesmírně zajímavý úkaz, který rozhodně stojí za návštěvu. Takže až budete jednou na Bahamách, vzpomeňte si, že tam tato cesta je a běžte se přesvědčit sami, zda se jedná o cestu do Atlantidy či nikoliv.
Nechápu, jak může někdo v článku hovořit o stanovení stáří cesty pomocí uhlíkové metody. Nedávno vědci potvrdili, že uhlíkovou metodou se dá určit stáří kamene, ale nelze touto metodou určit dobu, kdy byl kámen opracován!!
…řeknu hodně málo…příroda nezná pravé úhly …a tohle zatajování pomocí tzv. vědy a tzv. vědců mi nejvíc ze všeho připomíná středověkou inkvizici…
Snímek uložených kamenů pod 5 m vrstvou vody svědčí o přibližné době jejich uložení! Je velmi známé kolísání její úrovně a výšky. Ve Středozemním moři mezi Španělskem a Marokem jsem na snímku viděl výsledky lidské činnosti v několika metrech pod hladinou. Uvádí se ale, že toto moře vzniklo až poté, až Atlantský oceán se tam prodral přes překážku u Gibraltaru. Do této doby bylo Středozemí bez vody! Takových překážek bylo pro vniknutí vody zřejmě všude dost i u Baham. Stejný osud mohla mít i Atlantida!