Země je kulatá. O tom není sporu, všichni to vnímáme jako neměnnou pravdu, kterou se učíme již od útlého věku přijímat zcela bez otázek. Ne pro všechny je to ale odpověď jednoznačná a dostatečná. Existují i lidé, kteří jsou přesvědčeni o tom, že Země je plochá a celou propagandu ohledně kulaté Země považují jen za jeden velký podvod.
Zkusme se na chvíli podívat na argumenty, které tito lidé ke zdůvodnění plochého světa používají. Asi vám budou připadat směšné a vědecky snadno popiratelné, ale i přesto se najdou lidé, kteří jim skutečně věří.
Problém gravitace
Všichni víme, že to, co nás takříkajíc drží nohama na zemi, je zemská gravitace. S jejím působením žijeme doslova každou minutu našeho života. Tato síla přitahuje směrem k jádru planety i každou molekulu vzduchu. Protože je Země kulatá, drží se atmosféra okolo celého jejího povrchu. Kdybychom ovšem na moment zvážili, že by Země mohla být plochá, nepoměrně velká část plynného obalu by se koncentrovala v jejím středu. Naopak na okrajích Země by působil takřka nulový atmosférický tlak. To by znamenalo, že na krajních místech naší planety, třeba na samém cípu Jižní Ameriky, by kvůli nedostatku vzduchu nebylo možné dýchat. Na opačném konci, na severním pólu, který by tak byl středem Země, by byl zase tak obrovský tlak, že byste tam nepřežili.
Stejný fenomén by ovlivňoval i srážky. Jelikož by gravitační síla směřovala k pólu, právě tam by se kupily veškeré srážky do hromady vod. Jelikož jsou zde také velmi nízké teploty, nahromaděná voda by zamrzala a vytvářela obrovské ledové sloupy. Ale to se zjevně neděje.
Nikdy nezapadající Slunce
Pokud existuje noc, už jen to stačí jako dostatečný důkaz, že Země prostě musí být kulatá. Podle lidí kteří věří v plochou Zem, měří Slunce v průměru 51 km, tedy zhruba jako americký Houston, a krouží asi 4 800 km nad zemskou deskou. Kdyby to však byla pravda, tato silná hvězda by nikdy nezapadala, protože by se neměla za co skrýt. Také by na Zemi bylo naprosto nepřiměřené horko a v podstatě by zde nemohl existovat život. Mělo by-li toto Slunce stejnou teplotu jako jeho reálná předloha ve sluneční soustavě, pak by na Zemi teploty běžně stoupaly do výšek neslučitelných se životem.
Měsíc v zatmění
I velmi zajímavý astronomický úkaz, ke kterému dochází jen párkrát za život, je jasným důkazem kulatosti Země. Kdyby podle plochozemců Slunce i Měsíc pouze kroužily nad planetární deskou, nikdy by k zatmění nemohlo dojít. Jelikož však k zatmění prokazatelně dochází, přispěchali tito lidé ihned s teorií o tzv. antiměsíci. Ani to však nedokáže spolehlivě přesvědčit někoho, kdo má alespoň základní znalosti o světle a jeho dopadu.
Točivá tornáda
Pokud jste někdy viděli tornádo, jistě vás zaujal jeho točivý tvar. Jde o tzv. Coriolisovu setrvačnou sílu, která se odvíjí od zemské rotace, přičemž na severní polokouli stáčí vzdušné částice doprava a jižně od rovníku zas doleva. Kdyby se však země netočila, tato síla by neměla možnost, jak fungovat. Nevznikaly by tak například bouřkové fronty ani oblasti s nízkým a vysokým tlakem. A kdyby přece jen existovaly, pohybovaly by se náhodně, a tudíž nepředvídatelně. Tornáda sice mohou být ovlivněna i lokálními tlakovými fenomény, ale takřka všechna tornáda na severní polokouli se otáčejí proti směru hodinových ručiček.
Nádherná polární záře
Tento dokonalý úkaz je jistě snem mnoha lidí. Vidět jej na vlastní oči je mimořádný zážitek. I polární záři máme díky tomu, že je Země kulatá. Vyznavači teorie ploché Země věří, že placatou planetu ohraničuje led Antarktidy, a přesně určený protipól severu se na jejich mapách nevyskytuje. Jenže z obou zemských pólu lze pozorovat právě polární záři. Musí tedy existovat oba póly – jak severní, tak i jižní – a tím pádem i kulatá planeta.
Ani tyto argumenty však evidentně nejsou schopny přesvědčit každého. Existuje Mezinárodní společnost pro výzkum ploché Země, kterou založil již v roce 1956 Brit Samuel Shenton. Do konce minulého století bylo její součástí na 3 500 lidí. Jenže pak došlo k tragédii, kdy všechny záznamy lehly při požáru domu popelem a společnost spadla do potíží. V roce 2004 se však společenství obnovilo prostřednictvím internetového fóra a dodnes přijalo více než 500 nových členů.
Zajímavou alternativou k představě ploché Země je i Země ve tvaru koblihy, tedy jakéhosi oválu s dírou uprostřed. Tuto bizarní myšlenku navrhl jeden z uživatelů na internetovém fóru vyznavačů ploché planety a tato myšlenka se poměrně ujala. Podle ní je v Zemi obří díra, skrz kterou se pohybuje Měsíc. Nelze ji spatřit, jelikož se světlo na okrajích zakřivení ohýbá tak, že ji nelze při běžném pohledu uvidět.
Napiš komentář