Španělé milují zábavu všeho druhu, a proto zde o různé oslavy, fiesty, zkrátka o legraci není nikdy nouze. Jednou z nejoblíbenější akcí, tedy hned za nedostižným během nebo spíše úprkem, před vypuštěnými býky, je každoroční rajčatová bitva La Tomatina ve městečku Buñol, nedaleko Valencie. Koncem srpna sem kamiony navezou na 160 tun rajčat a pak už je jen na vás, jak si s nimi poradíte. Nemusíte se ale bát. Na bezpečnost při tradiční slavnosti dohlíží na 350 policistů a členů ochranky.
La Tomatina každoročně přiláká více než 20 tisíc návštěvníků. Jedná se o skutečně masovou, tedy v tomto případě rajčatovou akci. Ta se pořádá vždy poslední srpnovou středu již od roku 1945. Původ této bláznivé slavnosti není zcela jasný. Nejčastěji se „rajčatoví“ historici přiklánějí k verzi, že vznikla z náhodného házení rajčat v roce 1945. Tehdy se ve městě konal karnevalový průvod, kterého se chtěla zúčastnit skupinka přihlížejících. Organizátoři jim to nechtěli dovolit, a tak se strhla bitka. A jelikož byl nedaleko stánek se zeleninou, zrodila se La Tomatina.
V 50. letech byla nějakou dobu režimem zakázána a po pádu Frankovi fašistické diktatury začala rajčatová bitva v 80. letech získávat na popularitě. Dnes je házení rajčaty v ulicích desetitisícového městečka Buňol tak oblíbené, že se na něj prodávají vstupenky, které je třeba si zajistit hodně dopředu.
Rajčatová bitva vypukne vždy v jedenáct hodin výstřelem ze startovací pistole. Lidé se vrhnou na kamionů s rajčaty, speciálně vypěstovanými pro tuto událost. Někteří z účastníků jsou vybaveni potápěčskými brýlemi, které se pro tuto akci doporučují. Bitva trvá přesně hodinu. Poté druhý výstřel z pistole tuto „rudou akci“ definitivně ukončí
Tomatová bitva má však svá pravidla. Rajče se musí před hodem rozmačkat, nesmí se házet lahve či jiné nebezpečné předměty a účastníci si nesmějí navzájem trhat oblečení, pokud tedy nějaké mají. Doporučuje se obléci se co nejspořeji, nebo si vzít alespoň oblečení na jedno použití. Z vlastní zkušenosti vám doporučím, když se budete chtít rajčatového bláznovství aktivně zúčastnit, zakoupit si vstupenky, které obsahují i uzamykatelnou skříňku, kam si schováte všechny cennosti a čisté oblečení na převlečení.
Tradiční rajčatovou bitvu pořádá městská radnice. Nákup a dopravu rajčat na „bojiště“ přijde městský rozpočet každoročně na desítky tisíc eur. Není se ani čemu divit, že obchodníci a majitelé domů, kde se bitva pořádá, zakrývají fasády budov plachtami a fóliemi, aby během bitvy nepřišly k úhoně.
A na závěr přidám ještě jednu radu. Nevylézejte na vyvýšená místa, budete příliš snadným terčem. Bitvu si pořádně užijte. Hodinové házení rajčat po všech okolo vás rozhodně nikomu neuškodí a vás zbaví přebytečného napětí.
Napiš komentář