Civita di Bagnoregio, umírající město duchů

V italském kraji Lazio, 90 km od tepajícího Říma, se rozprostírá podivná krajina, která působí trochu jako z jiného světa. Je typická svými hlubokými údolími a úzkými strmými srázy, bez jakéhokoliv vegetačního porostu. Pokud si chcete odpočinout od hučícího davu turistů, navštivte toto magické místo. Již z dálky spatříte na skalním výběžku zbytky malebné vesničky Civita di Bagnoregio, které kdysi bylo prosperujícím městem.

Vesnička, také nazývaná „umírající“ je skutečným městem duchů. Lidé se odtud začali vystěhovávat už v 15. století, kdy se začaly řítit první domy vybudované na kraji skalního srázu vlivem sesuvů půdy a občasného zemětřesení. V roce 1819 se proto naprostá většina obyvatel přestěhovala do sousedního Bagnoregia. Dnes zde trvale žije pouhých 6 stálých obyvatel. Ti se do Bagnoregia dostávají po úzkém mostu, stojícím na místě původní, dávno zřícené přístupové cesty.

Právě pro svoji neobydlenost a absenci jakýchkoliv stavebních úprav, si vesnička zachovala dodnes svůj osobitý autentický ráz a pomalé životní tempo. Moderní doba sem prostě nepronikla a v uličkách města to vypadá, jako by se zde čas před staletími zastavil. Hlavní náměstíčko Piazza San Donato (na kterém stojí také stejnojmenný kostel) není ani vydlážděné a kamenné domy mají neuvěřitelný genius loci.

Pro svou pochmurnou atmosféru se obec stala vyhledávaným místem inspirace řady zahraničních malířů, básníků a spisovatelů.

Navštívit toto „umírající místo“ rozhodně doporučuji už jen proto, že možná za pár desítek let podlehne zubu času úplně. Při jeho návštěvě se jako mávnutím kouzelného proutku rázem octnete někde v 15. století. Pobyt si můžete zpestřit ochutnáním jednoho z nejvyhlášenějších vín se snadno zapamatovatelným názvem „Est Est Est“. Pomalu popíjejte toto svěží bílé víno, které je pro tento kraj typické a přitom držte palce záchranným pokusům, které se snaží zbytek vesničky zachránit před úplným zničením.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *