Starobylé hlavní město francouzského Alsaska Štrasburk má v rámci Evropy strategickou polohu. Od pradávna byl křižovatkou obchodních cest, o kterou mezi sebou často bojovali především Němci a Francouzi. Chvíli patřilo město Němcům, později Francouzům, a tak se to ještě několikrát změnilo. Dnes je Štrasburk součástí Francie.
Jeho význam je však v pravdě celoevropský a daleko překračuje území Francie. Sídlí v něm Rada Evropy, Evropský soud pro lidská práva a taky v něm pravidelně zasedá Evropský parlament. Navíc budovy těchto evropských institucí patří mezi významné stavby moderní architektury.
Štrasburk vás však okouzlí zejména svým historickým jádrem. Centrum města s názvem „Grande Île“, v překladu Velký ostrov s gotickou katedrálou, kostely, Rohanským zámkem a malebnými starověkými uličkami byl v roce 1988 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Většina turistů si ve spojitosti se Štrasburkem vybaví nejprve jeho velkolepou gotickou katedrálu. Stavba červenohnědé pískovcové katedrály probíhala velmi dlouho. Od počátku jedenáctého století až po rok 1439, kdy byla dokončena. Katedrála je jednou z největších v křesťanském světě a zároveň jednou z architektonicky nejharmoničtějších gotických staveb, které se nám ze středověku dochovaly. Díky své 142 metrů vysoké věži byla i nejvyšší stavbou křesťanství. Tento primát si drží stále, ale pouze v kategorii původních, ve středověku dokončených staveb. Důkladně si prohlédněte působivé barevné vitráže, z nichž některé pocházejí skutečně již z 12. století.
Turisticky zajímavý je také Rohanský zámek, ve kterém se nachází několik muzeí, nebo čtvrť „Petite France“ neboli Malá Francie, protkaná sítí ramen vodního kanálu, který obtéká celý střed města. Tato malebná část města tvořená původními hrázděnými domky z 16. a 17. století, získala své na první pohled milé jméno podle stejnojmenného lazaretu pro nemocné syfilidou (neboli tzv. „francouzskou nemocí“), který zde dřív stával.
V historické části města však najdete kromě historicky významných památek i tradiční alsaské vinárny „winstub“, kde můžete ochutnat nejen vynikající víno, ale i místní delikatesy. Tradičním alsaským pokrmem je „choucroute“, což jsou klobásy se zelím vařené v ryzlinku. Samozřejmě, že kromě bohaté nabídky vína vám zde, stejně jako v celém Alsasku (na rozdíl od zbytku Francie), nalijí také pivo, nápoj tolik oblíbený za nedalekou německou hranicí.
Napiš komentář