Opevněný ostrov Mont Saint Michel je rozhodně nejvýznamnější atrakcí západní Francie.
Po Paříži je druhou nejnavštěvova-nější památkou, která ročně přivítá kolem čtyř milionů dychtivých turistů. Není divu, že se jí říká novodobý div světa. Štíhlé gotické věže spolu s masivními hradbami se dramaticky zvedají z moře nebo se vypínají nad třpytivými písčinami podle toho, zda je právě odliv nebo příliv. Celá hora Mont Saint Michel spolu se stejnojmenným opatstvím na vrcholu hory, byla v roce 1979 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Žulový, 90 metrů vysoký ostrov, nebo také poloostrov, který byl dlouho spojený s pevninou pouze sypanou hrází, která byla nedávno nahrazena odvážným mostem, má jednu impozantní zvláštnost. Je zde největší rozdíl mezi přílivem a odlivem v celé Evropě. V některých dnech je proto ostrov zcela obklopen mořem.
Velikou atrakcí pro návštěvníky je výlet kolem celé hory. Zjistěte si, kdy je odliv a vyražte. Raději však se zkušeným průvodcem, protože v případě začínajícího přílivu může být váš vylet dost riskantní. Moře zde totiž stoupá neuvěřitelnou rychlostí a během pouhých šesti hodin může hladina vystoupat až o 15 metrů.
Hlavní ulice ostrova se klikatí nahoru k opatství středověkými uličkami s úzkými průchody po nekonečných schodech. Ten naproti restaurace La Croix Blanche je široký dokonce pouhých půl metru. Ten, kdo netrpí klaustrofobií, si zde může vyzkoušet svou odvahu.
Ti, co zdolali strastiplnou cestu na vrchol, jsou odměněni krásami opatstvím Saint Michel. U nás pomalu končila Sámova říše, když si zde benediktini postavili kapličku. Podle pověsti jim to nařídil prostřednictvím biskupa Aubrechta archanděl Michael. Aubrecht nereagoval – považoval to za mámení pekel. Michael ho proto musel třikrát důrazně udeřit do hlavy. V uložené biskupově lebce je skutečně dolíček. Andělé zřejmě mají ocelové ukazováčky.
Napiš komentář