Mont Blanc, ledovcová jízda na vrchol Evropy

Zatoužíte-li poznat nejvyšší horu Evropy, majestátní Mont Blanc, (pokud nepočítáme kavkazský Elbrus) a to opravdu zblízka, vydejte se do Savojska, na východ Francie. Zde leží přímo na úpatí „Bílé hory“ sportovci oblíbené horské středisko Chamonix, dějiště vůbec prvních zimních olympijských her v roce 1924. Toto malebné městečko leží v údolí řeky L´Arve. Vychutnejte si zdejší nádherné přírodní kontrasty: Zelené svahy hor a tiché celoročně zasněžené vrcholy hor. Není se proto čemu divit, že místní kavárničky jsou plné turistů, kteří si vychutnávají pohled na horské velikány.

Většina z turistů sem však přijela hlavně kvůli zdejší lanovce na Mont Blanc, která nemá v Evropě obdoby. Byla postavena v roce 1955 a od té doby stále drží prvenství mezi kabinovými lanovkami. Má totiž největší převýšení: od nástupní stanice ve výšce 1 037 metrů nad mořem se lanovka vyšplhá až do výše 3 777 m.n.m. Nejvýše položena vyhlídková terasa je ještě o něco výše, v 3 842 metrech nad mořem. I tam vás sveze pohodlně výtah.

Mont Blanc leží na hranicích Francie a Itálie. Oba státy se už dlouho přou o to, zda samotný vrchol leží pouze na území Francie – to prosazují pochopitelně Francouzi, nebo vrcholem prochází společná hranice, což je italská verze.

Celým horským masivem byl proražen silniční tunel z francouzského Chamonix do italského Courmayeru. Díky němu se můžete vydat, jste-li dobrodruh se železnými nervy, na nezapomenutelnou okružní jízdu. Trefně se ji říká ledovcová jízda. Lanovkou z Chamonix se můžete vyšplhat až na vyhlídkovou a opalovací terasu vysoko nad Chamonix, kde se nabízí jeden z nejúchvatnějších rozhledů na světě. Pravděpodobně nejpůsobivějším okamžikem trasy je jízda kabiny s prověšenými lany nad údolím Vallé Blanche (Bílé údolí) s ledovcovým polem, ležící více jak 600 metrů pod vámi. Po příjezdu do Courmayeru máte možnost vychutnat si toto staromódní, ale alpsky stylové městečko.

V případě, že vám ještě zbývají nějaké peníze, vydejte se do 3 km vzdálené vesničky Entreves. Místní restaurace La Maison de Filippo je jedna z nejslavnějších v celých Alpách. Nekonečná lavina chuťovek ve stylu „sněz co hrdlo ráčí“ dostala tato restaurace od hladových lyžařů přezdívku „chata nenasytnosti“.

Zpět do Chamonix vás tunelem pohodlně dopraví místní autokar.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *