Cestování nám umožňuje obdivovat mistrovská umělecká díla z celého světa. Možná by bylo letos zajímavé namísto běhání po hradech a přírodních krásách objevit i nějaká umělecká díla skrytá za zdmi galerií. V Evropě je takových skvostů hned několik a určitě se vyplatí kvůli nim navštívit třeba nějaké město, kde jste ještě nebyli a objevit něco nového.
Chcete-li se inspirovat na nějaký výlet spojený s uměním, prohlédněte si tato umělecká díla, která zaručeně pohnou vaší duší – od Van Goghových úžasných Slunečnic až po Michelangelovy stropní fresky. A samozřejmě nevynechejte ani další úžasná díla v galeriích, kde se nachází – jsou to opravdu unikáty, které zaujmou i ty, kdo se o umění běžně tolik nezajímají.
Van Goghovy Slunečnice (Amsterdam)
Každý výlet do Amsterdamu si zaslouží návštěvu Van Goghova muzea. Z pěti verzí jeho proslulých malovaných (zátiší) slunečnic je zdejší olejové plátno asi to nejpřesvědčivější. A při rozměrech 95 x 73 cm je jeho přítomnost těžko přehlédnutelná. Na plátně dominují tři různé odstíny žluté, které vás upoutají. Obraz byl dokončen v roce 1889 (rok před jeho smrtí) a dodnes jsou slunečnice jeho ikonickým uměleckým projevem.
Hvězdná noc (Muzeum moderního umění, New York)
Ačkoli se Van Goghovy slunečnice staly fenoménem, není to jeho jediné slavné dílo. Během svého ročního pobytu v ústavu Saint-Paul-de-Mausole v Saint-Rémy (jižní Francie), kde pracoval na svém duševním zdraví, ho ohromil jeho výhled z okna. Výsledkem byla olejomalba na plátně z června 1889 – Hvězdná noc -, která jej nádherně zachycuje. Vidíme planetu Venuši (vlevo) a jasný Měsíc vpravo, snad těsně před východem Slunce. Tento Van Goghův obraz se jako první dostal do Muzea moderního umění na Manhattanu v New Yorku (v roce 1941). A cestovatelé i místní obyvatelé se sem chodí dívat na tento ikonický příklad Van Goghových odvážných tahů štětcem, které fascinují dodnes.
Mona Lisa (Louvre, Paříž)
Mona Lisa od Leonarda da Vinciho je nejslavnějším portrétem na světě. Jedná se o renesanční olejomalbu (na dřevě) – a nachází se v Salle des États: největší místnosti pařížského muzea Louvre. Předpokládá se, že zobrazuje Lisu Gherardini (manželku florentského obchodníka s hedvábím), ale kolem skutečné identity této ženy se stále vedou diskuze a je obestřena závojem tajemství.
Její slavný, záhadný poloúsměv vybízí k nekonečným interpretacím. Co znamená? Není jasné, kam se dívá, což je pro diváka skutečně fascinující. K záhadě přispívá i to, že obraz není da Vincim signován ani datován. Podobně okouzlující jsou i jemné kontury, kontrasty a plynulé přechody mezi světlými a stínovými barvami na její tváři. Jedná se o ukázkový příklad techniky, kterou Leonardo da Vinci perfektně ovládal a pro kterou jsou dodnes jeho díla tak obdivována.
Zrození Venuše (Muzeum Galerie Uffizi, Florencie)
Zrození Venuše namaloval Sandro Botticelli v letech 1482-85. Najdete ho v muzeu Galerie Uffizi v historickém centru italské Florencie. Pozoruhodné Botticelliho hypnotické dílo bylo prvním ženským aktem v plné velikosti, který byl k vidění od dob antiky a který upoutal pozornost kritiků. Zobrazuje Venuši (římskou bohyni lásky, sexu, krásy a plodnosti) stojící na mušli na břehu moře, po jejímž boku stojí její služebná (Ora). Fialky na louce jsou symbolem skromnosti a používají se také v nápojích lásky, což dílu dodává na fyzické i duchovní kráse.
Las Meninas (Muzeum Prado, Madrid)
Po vstupu do madridského muzea Prado se váš pohled nevyhnutelně upře na obraz Las Meninas (Dvorní dámy), který se nachází v obrovské galerii zalité přirozeným slunečním světlem. Toto kolosální olejové plátno namaloval Diego Velázquez v roce 1656 a do svého díla vetkl i sám sebe (poznáte ho podle plátně vlevo). Zobrazuje hlavní komnatu v madridském královském Alcazaru za vlády španělského krále Filipa IV. a je na něm jeho dcera, princezna Margarita Teresa. Kritici sice diskutují o tom, zda se jedná o realitu, nebo iluzi – jeho vliv na svět umění je však neoddiskutovatelný. V roce 1957 inspirovala Picassovu sbírku Las Meninas, když vytvořil 58 variací podle Velázquezova díla.
Michelangelovy fresky (Sixtinská kaple, Vatikán)
Při vstupu do Sixtinské kaple (ve Vatikánu) musí být ohromen doslova každý. Barevné umění vás pohltí ze všech stran, přičemž mnohé z nich tvoří Michaelangelovy malované fresky. Vypráví se, že papež Julius II. se spikl s renomovanými umělci a v roce 1508 pověřil Michaelangela vymalováním stropu kaple s tím, že se mu to jistě nepodaří. Michelangelo byl totiž sochař bez malířských zkušeností a mnozí chtěli, aby jeho pověst byla pošpiněna.
Místo toho ale Michelangelo během následujících čtyř let vytrvale stál na dřevěném lešení a maloval tato úžasná umělecká díla. Na stěně oltáře vidíme 9 výjevů z Genesis a scénu Posledního soudu. Michaelangelo na nich pracoval pozpátku, počínaje Velkou potopou a Noemovou archou a konče ohromujícím vyobrazením příběhu o Adamovi a Božím stvoření (protože věděl, že se jeho technika bude zlepšovat a chtěl aby stvoření bylo nejdokonalejší z jeho děl). Je neuvěřitelné, že na stropě je celkem 343 osob – a přitom každá z nich je dokonale a do detailu propracovaná. Ještě dnes se zde scházejí kardinálové katolické církve, aby zvolili nového papeže. A při pohledu na toto umění si řeknete, že mu při jeho tvorbě musel pomáhat snad sám Bůh.
ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/art-masterpieces-trafalgar/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Riccardo: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/lide-umeni-galerie-muzeum-69903/
Napiš komentář