Evropský kontinent má díky své dlouhé a bohaté historii tolik tajuplných až děsivých míst, že je těžké vybrat jen pár z nich. Téměř všude se najde nějaká tajemná pověst či příběh, který se pojí se starým domem nebo hradem a občas narazíte na taková místa, kde sami cítíte, jakoby zde byla nějaká zvláštní nadpozemská energie. Pojďme si některá taková místa krátce představit, abyste měli inspiraci, kam příště vyrazit za dobrodružstvím.
Kapucínské katakomby, Palermo, Sicílie
Přes 8000 koster a 1200 mumií v tichu odpočívá v kapucínských katakombách v sicilském hlavním městě Palermu. Původně se jednalo o místo posledního odpočinku kapucínských bratří, ale později se zde nechávali pohřbívat i příslušníci místní elity, kteří chtěli, aby se jejich těla zachovala i pro budoucí generace.
FOTO: WikimediaCommons
Tito tiší obyvatelé zde oděni v nejlepším oblečení čekají na den vzkříšení a za období od 16. do 20. století se jich tu nashromáždila již pěkná řádka. Návštěva katakomb je tedy rozhodně intenzivním zážitkem, který vás nenechá chladnými. Ať už se totiž mrtvých bojíte nebo ne, stejně je dost zvláštní procházet se mezi stovkami mrtvých těl a představovat si, že oproti té mase lidí jste opravdu jen kapka v moři. Zde se může potkat smrt a život zcela neopakovatelným způsobem.
Kostel duchů, Luková, Česko
Jedno z tajemných míst najdeme i v našich končinách, konkrétně na Plzeňsku v obci Luková. V 60. letech se zde během pohřbu zřítila část kostela sv. Jiří a od té doby byl kostel opuštěn a postupně podléhal zkáze. Kostel ale dostal nový život poté, co jej umělec Jakub Hadrava naplnil novými “věřícími”. Do kostelních lavic umístil sochy duchů, kteří zde tiše sedí jakoby v tiché modlitbě. Procházet se mezi děsivými sádrovými sochami je rozhodně zážitek, ze kterého mrazí.
Kostnice Hallstatt, Rakousko
Naši jižní sousedé se mohou pochlubit neméně děsivými místy. Mezi jedno z nich rozhodně patří kostnice v Hallstattu. Kostnice v tomto městečku vznikla z ryze praktických důvodů. Hallstatt je obklopený velkým jezerem i vysokými horami a místa je zde tedy málo. Proto místní považovali za zbytečné plýtvat jím na místa odpočinku mrtvých a každých 10-15 let kosti exhumovali a přesouvali je do hromadné kostnice v kapli sv. Michaela. Do prázdných hrobů pak byla ukládána další mrtvá těla. Dnes je zde více než 600 ručně pomalovaných lebek, na nichž je napsáno jméno zesnulého, rok úmrtí a případně další dekorace. Je to sice trochu zvláštní způsob jak uctít mrtvé, ale rozhodně netradiční a umělecky hodnotný.
FOTO: WikimediaCommons
Les Hoia-Baciu, Rumunsko
Jakoby nestačilo, že Rumunsko je již dost proslaveno bájnou legendou o hraběti Drákulovi, ještě zde mají tajuplný les, kde se prý dějí všechny možné děsivé události, které si jen umíte představit. Podle řady svědectví zde bylo spatřeno UFO, odehrála se zde zvláštní zmizení lidí, kteří se pak již nikdy nenašli, dokonce zde lidé přichází k úrazu zvláštními a kuriózními způsoby. Těžko říct, kolik je na tom pravdy a co je jen výplod fantazie, ale každý, kdo to místo navštívil tvrdí, že tam panuje velice tíživá atmosféra a že to rozhodně není místo, kde byste dobrovolně strávili noc.
FOTO: WikimediaCommons
Hrad v Edinburghu, Skotsko
Podle řady lidí je nejděsivějším hradem v Evropě právě ten v hlavním městě Skotska. Je pravda, že má velice netypickou architekturu plnou podzemních chodeb, sklepení a tajných vchodů, čímž dobře nahrává milovníkům záhad a tajemna. V jeho prostorách se prý pravidelně ozývají zvuky hudebních nástrojů, aniž by zde někdo hrál nebo se zde zjevují duchové a jiné postavy. Hrad sloužil dříve jako vězení, a proto se zde prý také často ozývá křik mučených vězňů. Hrad však ročně navštěvují tisíce turistů a nezdá se, že by zde kdokoliv z nich přišel k újmě.
Napiš komentář