Dnes si řidičský průkaz dělá téměř každý, jakmile dovrší 18 let. Umět řídit je považováno za běžnou dovednost, kterou by měli ovládat jak muži, tak i ženy. S dostupností aut je navíc čím dál častější, že i mladí nezkušení řidiči mají vlastní vozy a běžně se dopravují do školy nebo do práce vlastním vozem.
S tím, jak roste počet aut na silnicích, ale roste i počet dopravních nehod. Právě při automobilových nehodách přitom nejčastěji dochází k vážným zraněním s trvalými následky, nebo dokonce úmrtím. Jaké části těla jsou nárazem nejvíce ohroženy? Lze učinit některá opatření, aby se riziko vážných následků minimalizovalo?
Nepoučitelní řidiči
Čeští řidiči jsou velice neukáznění a je bohužel poměrně běžné, že řada z nich předpisy ignoruje, nebo alespoň pravidelně porušuje. Mezi nejčastější prohřešky patří vysoká rychlost, telefonování za jízdy, jízda na červenou, nebezpečné předjíždění, ale dokonce i jízda pod vlivem alkoholu. Roste také agresivita řidičů, kteří jízdu chápou jako možnost projevit své ego, zasoutěžit si a nalít si do žil trochu adrenalinu. Takovým chováním bohužel ohrožují nejen sebe, ale také všechny ostatní účastníky provozu.
Co se stane při havárii?
Při nárazu se pohybová energie vozu přenáší na lidské tělo. To znamená, že hlava se stává mnohonásobně těžší a jde velmi rychle kupředu. Když není osoba sedící na předním sedadle připoutaná, nutně dojde k čelnímu střetu hlavy s předním sklem. To může způsobit buď rovnou jistou smrt, nebo alespoň velmi vážný úraz hlavy následovaný bezvědomím, při kterém mohou selhat základní životní funkce. U řidiče často dojde k nárazu žeber o volant, čímž se zlomí, a mohou nastat potíže s dýcháním. Zlomeniny velkých kostí navíc mohou vyvolat masivní krvácení nebo poranění v dutině břišní.
Jak nebezpečí snížit na minimum?
Občas není na vině ani agresivita, ani porušování předpisů, ale třeba jen chvilková nepozornost či prostě smůla. Ne vždy je možné srážce zabránit, ale vždy je možné eliminovat možná rizika. Vždy je nutné se plně věnovat řízení a jakmile se cítíte unavení, dát si pauzu a pokračovat, až si plně odpočinete.
Dále je samozřejmě nutné být vždy připoután. Bezpečnostní pás v případě nehody zabrání tomu, abyste při nárazu vyletěli z kabiny vozu. To snižuje výskyt vážných zranění až o celých 50 %.
Vždy dodržujte povolenou rychlost – ta je dána na základě řady výzkumů, které limitují rychlost vozidla právě proto, aby nedošlo k vážným škodám v případě nehody. Pokud budete rychlost dodržovat, při nárazu se většina energie přenese na vůz, nikoliv na vaše tělo, a vy se tak vyhnete vážnějším zraněním.
Naučte se také sedět správně – jen tak bude bezpečnostní pás správně fungovat. Při přehnaném předklonu či záklonu nebude fungovat. Nikdy si jako spolujezdec nedávejte nohy na palubní desku. Může to být pohodlné, ale je to nesmírně nebezpečné. Při vymrštění airbagu vám vaše vlastní nohy mohou polámat žebra, poranit obličej a podobně.
Při řízení by také ve vozu neměly být volně položené těžší předměty. Při nárazu vás totiž mohou uhodit a zranit, přičemž platí, že už i jen 1,5litrová láhev s pitím představuje vážné riziko.
Nebezpečí hrozí i chodcům
Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Nejohroženější jsou v zimě, kdy je snížená viditelnost a řidič často chodce zcela přehlédne. Chodci nemají na přechodech absolutní přednost, naopak ve městech má například tramvaj vždy přednost před chodcem. Nikdy také není dobré spoléhat na to, že vás řidič vidí a zastaví – dokud není jasné, že vás registruje a zastavuje, nikdy nevstupujte do vozovky. Riziko představuje také nošení sluchátek a koukání do mobilu – snadno přijíždějící vůz přehlédnete.
Jestliže už je srážka nevyhnutelná, zkuste si vzpomenout na to, že je dobré nadzvednout nohu, která je blíže k vozidlu. Díky tomu vás následný náraz spíše položí na kapotu auta a nepoletíte několik metrů dopředu. Rukama si při nárazu kryjte hlavu.
Hlavní příčiny dopravních nehod
Mezi nejčastější důvody nehod patří:
- nepřiměřená rychlost
- nerespektování dopravního značení
- řízení pod vlivem alkoholu nebo návykových látek
- nedostatečná zkušenost s řízením
- nedodržení bezpečné vzdálenosti
- předjíždění v nepřehledných úsecích
- příliš prudké brzdění
Jsou ženy bezpečnější řidiči?
Ač většina mužů nepovažuje ženy za příliš dobré řidičky, v případě nehod si ženy vedou o poznání lépe. Jen 20 % dopravních nehod mají na svědomí ženy, z valné většiny jsou to navíc nehody bez vážných následků na zdraví. Ženy jsou zkrátka opatrnější, a to se při řízení vozu skutečně vyplatí.
Zdroj obrázků: Pixabay
Pořádná auta, staré dobré Audiny, nebo Fordky se ani při 220 nerozlomí. A když se někdo smolí po vesnici 90, tak si za ním napíšu pár esemesek..