Mezi jedny z nejpopulárnějších dovolenkových destinací rozhodně patří třeba Švýcarsko nebo Nový Zéland. A můžeme potvrdit, že skutečně stojí za to tato místa navštívit – litovat rozhodně nebudete. Jediným problémem, který je však poměrně zásadní, jsou finance. Tyto země jsou známé tím, že se v nich nežije zrovna levně, a to znamená, že i pro turisty zde bude dost draho. Vyzkoušíte naše nejlepší tipy, jak ušetřit peníze v nejdražších zemích světa, aby si každý mohl užít pobyt v těchto nádherných zemích i bez obav o svůj rozpočet.
Jak cestovat po Anglii s nízkým rozpočtem
Anglie má jedny z nejkrásnějších měst a krajin, které Evropa nabízí, ale obvykle za vysokou cenu. Klasické turistické atrakce, jako je Big Ben, ceremoniál Changing the Guard, Abbey Road a všechna britská národní muzea, jsou však zdarma. Zdarma je také prohlídka nádherné londýnské zahrady SkyGarden (i když vstupenky byste si rozhodně měli rezervovat předem) a z královského Greenwichského parku si můžete vychutnat monumentální výhled na centrum Londýna.
- Kdy letět: Při cestování v zimních měsících od listopadu do března ušetříte nemalé peníze, protože počasí není v Británii zrovna nejpříznivější. Pokud se ale vybavíte vhodným oblečením a deštníkem, není problém objevovat britské krásy i v těchto měsících.
- Kde se ubytovat: Zejména ve velkých městech se vyhněte centru. Jsou zde sice nádherné a pohodlné hotely, ale za nepřestavitelné ceny. Ideální je najít si menší hotel nebo pension na trase metra někde na okraji a pak se snadno dopravíte, kam potřebujete, a z ubytování ušetříte. Skvělou volbou jsou zde také pobyty na Airbnb.
- Kde se najíst: Stejně jako indická jídla jsou i fish & chips a standardní hospodská jídla mnohem levnější než restaurace.
- Kdy utrácet: Vydejte se na vyhlídkovou plavbu po Temži rychlým člunem a navštivte alespoň jednu nebo dvě nejznámější turistické atrakce a pořádně si je užijte.
Jak cestovat po Švýcarsku s omezeným rozpočtem
Švýcarsko je trvale hodnoceno jako jedna z nejdražších zemí na světě, což může potenciální cestovatele odradit od rozhodnutí jej navštívit. Pokud se budete držet levných aktivit, jako jsou výlety za sýrem a čokoládou, obdivování historických katedrál a prohlídka sezónních lidových trhů, budete mít spoustu možností, jak se zabavit bez větších nákladů. Národní parky nevybírají vstupné, takže se vydejte objevovat švýcarské Alpy a přírodní scenérie!
- Kdy letět: Opět budou ceny nejnižší v zimních měsících, ale pamatujte, že to rozhodně není dobrý čas na turistiku po horách. Alpy jsou od podzimu do jara zasněžené a vhodné k lyžování, ale rozhodně ne k vycházkám nezkušených cestovatelů.
- Kde se najíst: Stravujte se v bistrech v supermarketech. I když to možná nezní tak lákavě jako restaurace na vrcholcích hor s nádherným výhledem, můžete za jedno ušetřit několik set i tisíc korun. Také nezapomeňte, že spropitné obvykle bývá zahrnuto v ceně jídla.
- Kdy se vyplatí utrácet: Lyžování ve švýcarských Alpách stojí za to. Zimní měsíce znamenají méně turistů, navíc čerstvý sníh umožňuje ty nejlepší zimní aktivity! Čím vyšší je středisko, tím dražší pravděpodobně bude, takže se podívejte na některé nižší lokality, kde ale stejně nebude nouze o sníh ani o typickou švýcarskou architekturu.
Jak cestovat po Austrálii s nízkým rozpočtem
Vzhledem k poloze Austrálie na jižní polokouli spadá její “letní” sezóna do období od prosince do února, proto si podle toho rezervujte letenky! Přestože je v Austrálii o něco chladněji než na typické letní dovolené, je to ideální místo pro letní dovolenou. I mimo sezónu můžete pozorovat velryby, prozkoumat poušť na australském safari nebo se potápět na Velkém bariérovém útesu.
- Kde se ubytovat: Zkuste levné pensiony a guesthousy, případně také AirBnB. Ubytování přes Housecarers.com (velmi populární v Severní Americe a Austrálii) je také jednou z možností, jak velmi výrazně ušetřit a užít si netradiční pobyt.
- Kde se najíst: Máte-li k dispozici kuchyně, choďte do supermarketů a jídlo si připravujte doma. Nakupování potravin nebo dokonce vyzvednutí rychlých hotových obědů v obchodě je nejlepší způsob, jak se najíst, aniž byste vyhodili všechny své peníze. Alkohol je zde skutečně drahý, takže vynechte víno nebo pivo k večeři a místo toho si raději kupte v obchodě výhodné balení místního ležáku nebo proslavené australské víno.
- Kdy utrácet: Šnorchlování na útesu. Pokud v Austrálii něco podniknete, mělo by to být právě tohle! Šnorchlování bude levnější než certifikované potápění, ale přesto může stát až několik tisíc na osobu. Na tento zážitek ale do smrti nezapomenete.
Jak cestovat po Novém Zélandu s nízkým rozpočtem
Nový Zéland je celoročně nádherný a plný přírodních krás, takže k příjemné dovolené zde není potřeba zas tak plánovat termín. Pokud máte v plánu prozkoumat oba ostrovy odshora až dolů, rezervujte si s dostatečným předstihem autobusové jízdenky za levné jízdné nebo si pronajměte obytný vůz a jeďte sami! Lety z jednoho města do druhého jsou velmi nákladné.
- Kdy letět: Podobně jako v Austrálii připadá letní sezóna na Novém Zélandu na prosinec až únor, proto se sem vydejte v měsících květen až září, abyste získali levnější ceny. Můžete očekávat, že i ceny letů budou srovnatelní s Austrálií.
Jak cestovat do Švédska s nízkým rozpočtem
Moderní skandinávské země s prosperující ekonomikou rozhodně nejsou pro studentský cestovatelský rozpočet vhodné. Existuje však i zde celá řada aktivit, která zvládnete zcela zdarma.
Vydejte se na Katarinahissen, odkud je nádherný výhled na Stockholm, a do Stadsbiblioteket – největší švédské veřejné knihovny s půl milionem knih a nádhernou architekturou. Mnohá muzea a památky nabízejí v určitých dnech v určitých časech zvýhodněný (nebo dokonce bezplatný!) vstup, takže si návštěvu dobře naplánujte!
- Kdy letět: Zimy jsou ve Švédsku dlouhé, takže máte dostatek času vyhnout se hlavní turistické sezóně. Koncem srpna až v září je to nejlepší období pro cestovatele, vzhledem k tomu, že množství turistů se výrazně sníží, ale počasí je stále přijatelné. Pokud navštívíte zemi v zimě, můžete očekávat samozřejmě ještě nižší ceny, ale aktivity mohou být vzhledem ke špatnému počasí značně omezené.
- Kde se ubytovat: V oblastech, kde by ubytování v hotelu mohlo být dražší, je skvělou volbou Airbnb. Na podzim můžete najít celé apartmány a domy za velmi rozumnou cenu oproti standardním “luxusním” hotelům v centru města.
- Kde se najíst: Vyhněte se nákupu alkoholu, zejména v klubech. Jít ve Stockholmu ven se může zdát jako skvělý nápad, dokud se druhý den nepodíváte na účet z vaší kreditní karty! Pivo v restauraci vás vyjde zhruba na klidně na 200 korun a v nočních klubech to bude ještě o stovku či dvě víc.
- Kdy utrácet: Skvělým nápadem může být výlet do Drottningholmského paláce nebo ochutnávku místního jídla ve Stockholmu – podle toho, co vás zajímá víc. V obou případech je patrná kultura a historie země a při prohlídce jídla navíc získáte bonus v podobě chutných švédských specialit! Vstup do paláce je mnohem levnější než utrácení za jídlo, takže je to na vás, co si vyberete a co je vám bližší.
Najezte se raději u venkovních prodejců jídla než v restauracích. Pokud vás typická švédská kuchyně ve foodtrucku neoslovuje, skvělou alternativou jsou také asijské a etnické trhy s jídlem.
ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/budget-travel-tips-for-expensive-countries
ZDROJ obrázku: Pixabay
Napiš komentář