Skotsko se pyšní nádhernou divokou přírodou, která láká dobrodruhy všeho druhu. Kromě toho je však místní krajina také poseta tajemnými kamennými stavbami, jejichž přesný účel dosud není objasněný a archeologové si nad ním marně lámou hlavu. Zajímavá je i jejich konstrukce, jelikož jsou vyrobeny z plochých kamenů, bez použití malty.
Těmto válcovitým stavbám se říká brochy a nacházejí se především na severu Skotska a na ostrovech v blízkém okolí. Archeologové se již nějakou dobu snaží vysvětlit, proč vlastně vznikly a k čemu sloužily, ale zatím se jim nepodařilo najít uspokojivou odpověď. Zatím také není pevně stanovený ani jejich počet – prozatím se podařilo prokázat existenci asi pěti stovek brochů, ale může jich být i daleko více. Dnes už také víme, že vznikly přibližně v době železné, konkrétně v letech 600 př. n. l. až 100 n. l.
Původci jsou neznámí
Kdo tedy tyto zvláštní věže postavil a proč? Někteří archeologové tvrdí, že za stavbami jsou kmeny, které do Británie vytlačili nepřátelé z území dnešní Belgie a později je dál na sever do Skotska zahnala římská invaze. Jiní ale oponují tím, že brochy má na svědomí „hybridní“ obyvatelstvo, tedy původní populace smísená s malým počtem přistěhovalců. Další teorie se přiklání k tomu, že jde o dílo Dánů. Jisté ale je, že nikdo zatím neposkytuje spolehlivou odpověď na to, k čemu sloužily.
Stojí i bez malty
Jisté je, že tyto stavby přitahovaly pozornost lidí od pradávna. Chodili k nim a do jisté míry je brali jako posvátné nebo speciální místo. Archeologové je začali více zkoumat až od 19. století. První náčrty a popisy brochů pořídil archeolog Joseph Anderson. Zjistil, že tato masivní věž vznikla vrstvením plochých kamenů bez jakéhokoliv pojiva, takže zdi drží jen vlastní vahou. Nezdá se také, že by kusy kamenů byly nějak opracované, což značí, že se jedná o volné kusy, které musely být pečlivě vybrány. Stavitelé nejprve v základech pokládali největší kameny a postupně přidávali menší. Stěny také nemají žádná okna, a navíc mají dvojitou konstrukci s vnitřní chodbou, která spirálovitě vede nahoru do vyšších pater. Dovnitř vede jediný vstup.
Možná pohodlné bydlení, možná strážná věž
Pokud budeme zkoumat jejich umístění, můžeme si povšimnou toho, že brochy často stojí na strategických místech. Ta jsou chráněna buď dodatečnými hradbami, nebo přírodní překážkami. Mnoho lidí se tedy domnívá, že se jednalo o jakési strážné pevnosti. To však má nejen jeden háček – problém je už například jen to, že tajemné stavby rozhodně nejsou nedobytné. Po stěně z neopracovaných kamenů lze až velmi snadno vyšplhat na vrchol, aniž by mu v tom bojovníci uvnitř dokázali zabránit. Jelikož také stavba nemá žádná okna ani střílny, nebylo by možné využít proti nepříteli výškovou výhodu. Nabízí se tedy i možnost, že se zkrátka jednalo o pohodlné obydlí chráněné proti větru a dešti.
Jednotlivá patra se dost možná dělila na skladiště potravin a na obytné části. Kruhový vstup v přízemí mohl sloužit přímo pro samotné obyvatele, nebo třeba k ustájení dobytka. Brochy mohly být domovem kmenových náčelníků či významných farmářů, o čemž svědčí i některé archeologické nálezy. Uvnitř byly nalezeny fragmenty keramiky a římského skla, které dokazují, že si majitelé kamenných staveb dopřávali víno či olivy dovážené ze Středomoří. Na místě se také našly ozdoby do vlasů, nástroje i nádobí, a to z bronzu, hlíny či zvířecích kostí.
Jisté je také to, že okolo roku 100 stavění brochů z neznámých důvodů upadlo. Přesto byly využívány až do skotské pozdní doby železné, tedy zhruba do roku 800. Archeologické vykopávky, nálezy a vědecké výzkumy však zatím nedokázaly s jistotou určit jejich účel, smysl a využití. Nejpravděpodobnější je, že se účel mohl u různých staveb lišit.
Napiš komentář