Terakotová armáda – tisíce vojáků na věčné stráži

Jedním z vážných kandidátů na označení osmý div světa je 2 200 let stará „armáda“ u severočínského města Si-an, která současně představuje jeden z nejsenzačnějších archeologických objevů 20. století. Několik tisíc terakotových vojáků, v podstatě pohřební stráž, patří mezi největší kulturní poklady Číny.

Terakotová armáda byla objevena v roce 1974 jedním z místních rolníků, který kopal studnu. V hloubce pěti metrů narazil na obrovské množství keramických střepů. Nález nahlásil a na místo dorazili archeologové. K nálezu obrovského mauzolea prvního čínského císaře Čchina zbýval potom už jen kousek.

Slavná terakotová armáda je pouze jedna ze součástí objeveného mauzolea, který nechal Čchin budovat už za svého života. Na stavbě prý pracovalo až 700 tisíc lidí. Stavělo se téměř 40 let a hotovo nebylo ani ve chvíli, kdy císař zemřel. Megalomanská stavba, která se rozkládá na celkové ploše kolem 50 čtverečním kilometrům, je podle archeologů prozkoumaná jen z necelé čtvrtiny a ukrývá spoustu dalších historických pokladů. Ostatně – dosud nebyla odkryta ani hrobka samotného císaře.

Sochy vojáků mají výšku od 170 do 200 centimetrů, jsou tedy vyšší než průměrní Číňané. A každá z nich je jiná. Liší se ve výrazech tváře. Podle staré pověsti je prý ve tvářích a jejich uspořádání vepsáno skryté poselství. O zbroji, která i po dvou tisících letech zůstává lesklá a ostrá archeologové soudí, že tehdejší čínská civilizace dokázala bronzové zbraně pochromovat, aby vydržely věky. Každý z terakotových vojáků byl kdysi i ručně malovaný. Tím spíše pak vypadal jako živá postava. Barvy se na některých sochách dochovaly až do doby nálezu, ale po nešetrném odkrytí a agresivním působení běžného vzduchu vzaly za své během pár desítek minut.

Dodnes bylo kromě několika tisíc soch vojáků odkryto i několik stovek terakotových koní, zbytky menších válečných vozů, dva velké bronzové a bohatě zdobené vozy pro samotného císaře. Smutným nálezem jsou pozůstatky asi 500 mrtvých. Jde buď o císařův osobní doprovod na onen svět, nebo o ty, kteří zemřeli během stavby mauzolea.

Si-an je dnes hlavním městem provincie Šen-si. V oblasti Si-an sídlilo neuvěřitelných jedenáct dynastií včetně mocné dynastie Čchin, první, která sjednotila celou Čínu. Město bylo až neskutečně bohaté zejména tím, že zde končila slavná Hedvábná stezka, která jako první spojila ve 2. století př.n.l. západ s východem. Využívaly ji především obchodní karavany, které po Hedvábné stezce putovaly mezi jednotlivými říšemi, exotickými městy i obchodními centry. Po Hedvábné cestě neputovalo pouze vzácné zboží, ale také se tudy šířily filosofické myšlenky, náboženství i umění.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *