Vymítání ďábla je v Etiopii výnosný byznys. Za uzdravení jsou lidé ochotni platit horentní sumy

I když mnohým z nás může připadat, že exorcismus patří již dávno do minulosti a v dnešním moderním světě už nemá místo, opak je pravdou. Praktikuje se dodnes dokonce i u nás – byť jde o jasně definovaný rituál podle přísných církevních regulí. V Evropě se dnes provádí spíše výjimečně, ale v jiných částech světa, zejména pak v Africe, se stále jedná o poměrně běžný jev. 

V Etiopii patří rituály ke každodennímu životu a mají ohromnou sílu. Vymítání ďábla patří k poměrně běžným obřadům, s nimiž se za život setkají celé tři čtvrtiny místních obyvatel. Jejich garanty jsou především kněží místní ortodoxní církve. Pravoslavné křesťanství má v zemi dlouhou tradici a mezi jeho vyznavače patří téměř polovina Etiopanů. Samotné vymítání probíhá skrze Bibli, kříž a svěcenou vodu, ale někteří kněží si přidávají vlastní praktiky, které bývají někdy i dost násilné. Obřady může doprovázet i krev a pláč – a za takové obřady jsou místní ještě ochotni velmi draze zaplatit.

Podívaná pro celé město

Každý víkend se sejde několik stovek lidí, kteří se chtějí zúčastnit exorcistické seance. Vzhledem k tomu, že se často jedná o odlehlá místa, musejí účastníci mnohdy urazit kilometry pěšky, aby se na místo vůbec dostali. Zřejmě jim to ale za to stojí. Těmto vymítačským show se nezřídka věnují poněkud kontroverzní kazatelé, vůči kterým se i samotní nejvyšší představitelé církve staví jen hodně zdrženlivě – ale asi ne dost, aby jejich podivné praktiky někdo zatrhnul. Předpokládá se, že tito muži takto skutečně nechtějí sloužit lidem, ale především vlastní kapse. Rozvášněný dav je totiž ochoten hodně zaplatit, aby se exorcismu mohl zúčastnit.

Oběti černé magie nezlomně věří, že právě tyto obřady je dokážou vyléčit z jejich (často zcela domnělé) posedlosti. Přicházejí však i lidé skutečně nemocní, kteří své utrpení připisují právě působení zlých duchů a doufají v uzdravení. Většina lidí přichází v tradičních oděvech, které se ručně vyrábí.

Vyhánění démonů

Tito vymítači používají typické křesťanské symboly, aby dodávali své magické show na důvěryhodnosti. Jejich metody jsou však často poněkud netradiční – běžné je násilné mlácení ubožáků do hlavy a poté nečekaně i do břicha, aby se co nejvíce lekli. Doufají, že právě tímto vyprovokují duchy k akci – a reakce mohou být skutečně různorodé. Zatímco jeden posedlý nešťastník může zůstat zcela netečný, jiný vydává hlasité zvuky a chová se agresivně. Kněz se zlým duchem komunikuje a snaží se vyzvědět, proč do člověka vstoupil a za jakých podmínek je ochoten odejít.

Postupně kněz získává nad zlým duchem převahu, mezitím co davy jásají, a nakonec kněz zlého ducha triumfálně vyžene a člověka osvobodí. A tím jeho show rozhodně nekončí – na své uzdravení čekají davy dalších.

Draze zaplacené uzdravení

Je asi jasné, že uzdravení není zadarmo. Vykoupení něco stojí a lidé to chápou. Kněžím jsou ochotni zaplatit za své vyléčení klidně svým celoměsíčním platem. Není poté žádným překvapením, že právě tito lidé se velmi rychle stávají milionáři, a to na úkor svých spoluobčanů, kteří jsou možná až moc pověrčiví. 

Skutečně to funguje?

To je samozřejmě hodně těžké posoudit. Někteří lidé se asi po zásahu kněze musejí cítit lépe – je však otázkou, do jaké míry je za tyto pocity zodpovědná autosugesce či davová psychóza. Jisté ale je, že i kdyby kazatelé disponovali skutečně zázračnou silou, mělo by být jejich morální povinností poskytovat tyto služby zdarma.

ZDROJ: https://www.theguardian.com/world/gallery/2015/may/18/mass-exorcisms-performed-ethiopian-orthodox-church-in-pictures

ZDROJ obrázku: Pexels

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *